Uniwersjada 2017. Porażka polskich koszykarek

Pawel Hochstim
Paweł Hochstim
Polskie koszykarki przegrały pierwszy mecz na 29. Letniej Uniwesjadzie w Tajpej. Polki po zaciętej grze uległy Czeszkom 52:57.

Już przed rozpoczęciem turnieju mówiło się, że mecz Polek z Czechami de facto toczyć się będzie o wyjście z grupy. Potwierdził to wcześniejszy mecz w hali Hsinchu Municipal Gymnasium, w którym Amerykanki rozbiły Ugandę 121:34. Nie ma wątpliwości, że amerykański zespół będzie najlepszy w tej grupie, a afrykański – najgorszy.

Polki dobrze rozpoczęły, uważnie grając w obronie i skutecznie rzucając z dystansu. W 6. minucie po trzypunktowym rzucie Moniki Naczk biało-czerwone wygrywały 10:5, ale przez kolejne cztery minuty nie zdobył punkty tracąc za to aż osiem. Szybki zryw w samej końcówce i rzut za trzy Zuzanny Sklepowicz dał minimalne prowadzenie po pierwszej kwarcie.

Ale w drugiej, też nieźle rozpoczętej, było już znacznie trudniej. Czeszki postawiły twardą obronę, której biało-czerwone nie mogły złamać. W polskiej drużynie punktowały właściwie tylko Naczk i Karolina Poboży. Do przerwy czeska drużyna wygrywała 34:30.

W trzeciej kwarcie gra była bardzo nerwowa, drużyny raz po raz traciły piłkę i marnowały świetne sytuacje strzeleckie. Przed ostatnimi dziesięcioma minutami gry biało-czerwone przegrywały tylko dwoma punktami, ale, gdyby były spokojniejsze i dokładniejsze to by prowadziły.

Na pięć minut przed końcem spotkania biało-czerwone wyszły na prowadzenie jednym punktem po kolejnym rzucie Poboży. Niestety, choć Czeszki się myliły to Polki nie potrafiły z tego wykorzystać. Zdenerwowany kolejnym błędem trener Todor Mołłow na trzy minuty przed końcem meczu poprosił o czas, ale zespołu nie udało mu się uspokoić. A w końcówce Czeszki wyraźnie zachowały więcej zimnej krwi i w ciągu 120 sekund zapewniły sobie zwycięstwo.

Polska – Czechy 52:57 (15:13, 15:21, 12:10, 10:13)
Polska
: Rembiszewska 6, Sklepowicz 3, Naczk 14, Podgórna 6, Szajtauer 5 – Poboży 10, Ossowska, Bujniak 2, Stępień, Marciniak 2. Trener: Teodor Mołłow.

Materiał oryginalny: Uniwersjada 2017. Porażka polskich koszykarek - Dziennik Łódzki