Unikalna na skalę światową i nowoczesna diagnostyka medyczna w BPN-T. Ale niestety płatna

peż
Ośrodek diagnostyczny Bio-skaner PET/MR, znajdujący się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, dzięki uruchomieniu przez spółkę Cyklosfera pracowni PET/CT, ma możliwość prowadzenia najbardziej zaawansowanych badań klinicznych. Pacjent może bez kolejek, w komfortowych warunkach, zostać szybko zdiagnozowany przez najlepszych specjalistów. Współpraca tych dwóch najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń jest unikatowa w skali światowej.

Dotychczas, w Laboratorium Obrazowania Molekularnego BPN-T, istniała możliwość skorzystania tylko z urządzenia PET/MR, obsługiwanego przez spółkę celową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obecnie pacjenci mogą również rejestrować się na badania PET/CT prowadzone przez firmę Cyklosfera. Skierowane są one przed wszystkim do osób z chorobami onkologicznymi, ale też z innymi schorzeniami. Metoda ta jest podstawową w medycynie nuklearnej dla onkologii, urologii, kardiologii itp.

PET/CT a PET/MR
PET (pozytonowa tomografia emisyjna) to kompleksowe badanie całego ciała, pozwalające na wykrycie zmian charakteryzujących się zaburzonym metabolizmem tkankowym. Dzięki temu lekarze mogą ocenić rozległość i stopień zaawansowania procesu chorobowego w organizmie.
Obecnie urządzenia PET sprzężone są z aparatami radiologicznymi - tomografią komputerową CT (computed tomography) jako PET/CT lub z rezonansem magnetycznym MR (magnetic rezonanse MR) czyli PET/MR.Obecnie urządzenia PET sprzężone są z aparatami radiologicznymi - tomografią komputerową CT (computed tomography) jako PET/CT lub z rezonansem magnetycznym MR (magnetic rezonanse MR) czyli PET/MR.
PET/MR jest badaniem droższym ale dużo mniej szkodliwym dla pacjentów, bo przyjmują oni mniejszą dawkę promieniowania, pochodzącą tylko z izotopu. W tańszym badaniu PET/CT dwie trzecie dawki pochodzi z tomografu, a tylko jedna trzecia z izotopu. Są to jednak dawki bezpieczne i nie zagrażające pacjentowi.

W języku medycznym coraz częściej używa się terminu „obrazowanie hybrydowe”, które oznacza badanie wykorzystujące jednocześnie obie technologie. Współpraca PET/MR i PET/CT pomaga jeszcze dokładniej zbadać pacjentów. Jest szczególnie przydatne w diagnostyce nowotworowej. Warto wspomnieć, że niewiele ośrodków na świecie, może pochwalić się posiadaniem obu urządzeń w jednym miejscu, na których pracują Ci sami specjaliści – mogący porównywać jednocześnie obraz. W Polsce są tylko dwa takie ośrodki.

Trafna diagnoza bez kolejek
W leczeniu raka kluczową rolę ogrywa czas i trafna diagnoza. Firma Cyklosfera, która przeprowadza badania PET/CT, doskonale zdaje sobie z tego sprawę - wszystkie badania odbywają się na bieżąco, co przekłada się na brak kolejek. Pacjenci mają gwarancję najbardziej fachowej opieki i diagnozy. Najlepsi klinicyści wspólnie konsultują każdy przypadek.

Konsylium omawia wyniki w ścisłej współpracy radiolog – medyk nuklearny. Wielokrotnie do zespołu zapraszani są też specjaliści z różnych innych dziedzin. Dodatkowo istnieje również możliwość wykonania na miejscu, podczas tej samej wizyty, badania rezonansu magnetycznego – co w niektórych przypadkach zdecydowanie pogłębia wiedzę o diagnozowanych zmianach u pacjenta. Mało który ośrodek diagnostyczny ma możliwość zaoferowania tak kompleksowej opieki.

Jest "tylko" jedno ale.... Badanie kosztuje 3500 zł.

- Naszą największą bolączką jest to, że tak istotne badania dla dotkniętych najcięższymi schorzeniami pacjentów, są w tej chwili odpłatne. - mówi Magdalena Skrzycka z firmy Cyklosfera. - NFZ nie rozpisał konkursu, co uniemożliwia nam pozyskanie kontraktu. Oczywiście będziemy się starać, by dostrzeżono ogromną potrzebę dostępności wykonywanych przez nas, tak dokładnych i często ratujących życie badań. – dodaje.

Pracownia PET/CT spełnia wszystkie warunki stawiane tego typu placówkom, począwszy od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a na Państwowej Agencji Atomistyki skończywszy.

Zespół naukowców, lekarzy i osób współpracujących w Cyklosferze to pasjonaci medycyny i nauki, którzy nie tylko doskonale znają się na swoich dziedzinach, ale przede wszystkim kochają to co robią. Połączenie takich cech i wartości daje gwarancję najlepszej opieki nad pacjentami, którzy często trafiają do pracowni z wyjątkowo ciężkimi schorzeniami.

- Mamy nadzieję, że nasze wysiłki zostaną dostrzeżone, ponieważ poleganie tylko na jednym urządzeniu (PET/CT znajduje się w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - przyp. red.) w tak dużym regionie, jest rozwiązaniem ryzykownym. I to zarówno pod względem logistycznym...w razie awarii jednego urządzenia pacjenci z nowotworem są pozbawieni szansy na szybką diagnostykę, jak i finansowym... wprowadzenie konkurenta na rynek zawsze przynosi korzyści dla pacjenta i płatnika. Widząc ogromną potrzebę i wagę badań PET/CT ustanowiliśmy cenę naszych usług na najniższą w Polsce, znacznie różniącą się od cen warszawskich czy łódzkich. Mamy nadzieję, że dzięki temu coraz mniej pacjentów pozostanie bez niezbędnej pomocy – podsumowuje Magdalena Skrzycka.

Informacje o badaniu oraz rejestracja telefoniczna dostępne są pod numerami: 85 686 50 94 lub +48 737 480 041.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joanna K.

Ojejejej, biedni lekarze, znowu bedą mieli 400 godz.roboczych w miesiącu, żeby wkonać tą diagnostykę za te marne 3.5 tysia.

i
interesik
"Najlepsi specjaliści" oczywiście wykonają to płatne badanie i diagnostykę w czasie swojej pracy w macierzystej placówce i w wielkich ukłonach. W tym czasie pacjent w publicznej placówce będzie czekał na "najlepszego specjalistę" i na badanie aż zapuści korzenie. "Najlepszy specjalista" i pasjonata w publicznym miejscu pracy będzie obecny ino duchem.y sta
Dodaj ogłoszenie