Unijne pieniądze pomogły rolnikom

Barbara Kociakowska [email protected]
sxc
Zakup sprzętu do gospodarstwa agroturystycznego, wyposażenie zakładu mechaniki pojazdów czy zakup armatek przeciwgradowych – to przykłady wykorzystania funduszy z PROW.

Rezultaty wykorzystania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2014 podsumowano podczas konferencji w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Można było przekonać się, w jak różnorodny sposób rolnicy (nie tylko ci z województwa podlaskiego) wykorzystywali  pieniądze z tego programu.

Ciekawy przykład, jak można efektywnie wykorzystać unijne fundusze dał m.in. rolnik z gminy Wojciechów w powiecie lubelskim. Postanowił on zainwestować w mlekomat. Zakup i instalacja tego urządzenia kosztowała go 105 tys. zł (63 tys. zł stanowiły fundusze własne, a 42 tys. zł dofinansowanie – w tym 31,5 tys. z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich). Rolnik ten jest dostawcą mleka do OSM Krasnystaw – sprzedawał 174 tys. litrów  rocznie. Za litr mleka otrzymywał średnio 1,3 zł. Teraz prawie połowę swojej produkcji  – 48 tys. litrów sprzedaje w mlekomacie po cenie ponad dwukrotnie wyższej, bo po 3 zł/l. Pozwoliło to uzyskać wzrost wartości dodanej brutto gospodarstwa o 61 proc.

Inny rolnik (powiat żyrardowski) posiadający malutkie gospodarstwo o powierzchni 1,35 ha postanowił świadczyć usługi tartaczne – przecieranie kłód na bale, deski i krokwie. Zauważył on, że w okolicy jest zapotrzebowanie na tego typu usługi i stale ono rośnie. Zainwestował w tartak taśmowy oraz zestaw do regeneracji brzeszczotów. Przecinanie drewna w tartaku odbywa się za pomocą piły taśmowej, która poruszając się wzdłuż kłody drewna odcina pojedyncze elementy.  Nowoczesny trak taśmowy pozwala na szybki załadunek kłód o dużych średnicach. Trak jest urządzeniem mobilnym i pozwala na wykonywanie usług u klienta.
Wartość tej inwestycji to 95,4 tys. zł (wkład własny stanowił 56,3 tys. zł, dofinansowanie 39 tys. zł, w tym z EFRROW – 29 tys. zł). Rolnik wykorzystał fundusze z programu „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.

Natomiast to, jak pożytecznie można wykorzystać fundusze w ramach działania Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju pokazał mieszkaniec Białowieży. Zrealizowany przez niego projekt polegał na odnowieniu domu – dachu, szalówki, okien, okiennic i drzwi. Inwestycja ta miała służyć zachowaniu i wyeksponowaniu dziedzictwa kulturowego poprzez odnowienie okiennic oraz innych ornamentów takich jak ozdobne deski osłaniające węgły, zdobienia szczytów, obramienia opasek okiennych, wykonanych wg lokalnej ciesiołki. Łączna wartość projektu wyniosła 39,8 tys. zł  z czego wkład własny stanowił 14,8 tys. zł.

Natomiast rolnicy z gminy Filipów wykorzystali unijne fundusze na podniesienie standardu gospodarstwa agroturystycznego (lepsze wyposażenie pomieszczeń, zakup sprzętu turystycznego, zagospdarowanie rekreacyjne terenu). Gospodarstwo było ukierunkowane na chów trzody chlewnej, a w 2008 roku powstała w nim kwatera agroturystyczna „Miodoborze”. Gospodyni na życzenie turystów organizuje w nim pokazy pieczenia regionalnego ciasta – sękacza, sporządzania domowym sposobem sera podpuszczkowego. Dzięki funduszom z PROW gospodarstwo wyposażyło cztery pokoje gościnne, cztery łazienki oraz kuchnio-jadalnię w niezbędne sprzęty. Gospodarze zakupili także stół bilardowy i tenisowy, siatkę do siatkówki, zestaw do łucznictwa, meble ogrodowe, kosiarkę do trawy, zasadzili krzewy ozdobne. Dzięki tym inwestycjom podniesiony został standard obiektu, zwiększyła się liczba miejsc noclegowych (o 9) oraz przybyło atrakcji.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2014 miał wpływ nie tylko na rolnictwo, ale i gospodarkę całego kraju. Przyczynił się m.in. do wzrostu PKB o  ok. 1 proc. Wzrosły też ceny ziemi (o ponad 3 proc.), spadło zapotrzebowanie na pracę w rolnictwie oraz zatrudnienie w sektorze rolnym  (o   0,7 proc.). W województwie podlaskim dzięki funduszom z PROW PKB wzrósł o 2,32 proc., a zatrudnienie w sektorze rolnym spadło o 3,1 proc.
W przeliczeniu na hektar użytków rolnych najwięcej funduszy z PROW 2007-2014 otrzymały województwa: mazowieckie, wielkopolskie i świętokrzyskie. 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie