Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unihouse SA championem w konkursie Dom z Klimatem. Minister Klimatu i Środowiska nagrodził budynek Kaldnes Dockside bygg F w Norwegii

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Projekt Gdańskiej Infrastruktury Społecznej Sp. z o.o., pt. "Gdański Dom Integracyjno Rodzinny - Dom pod żaglami", gdzie generalnym wykonawcą był Unihouse z grupy Unibep.
Projekt Gdańskiej Infrastruktury Społecznej Sp. z o.o., pt. "Gdański Dom Integracyjno Rodzinny - Dom pod żaglami", gdzie generalnym wykonawcą był Unihouse z grupy Unibep. Unihouse SA
Budynek w technologii modułowej "Kaldnes Dockside bygg F" wzniesiony w Tonsberg, w Norwegii i Gdański Dom Integracyjno Rodzinny - Dom pod żaglami nagrodzone przez ministra klimatu i środowiska w konkursie w ramach kampanii "Dom z Klimatem".

Dwie zwycięskie realizacje Unihouse nagrodzone w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Podczas konferencji online "Ekosfera", w dniu 09.11.2020, prowadzonej przez dziennikarza naukowego - Radosława Brzózkę oraz Ministra Klimatu i Środowiska - Michała Kurtykę, wyłonieni zostali laureaci konkursów kampanii "Dom z Klimatem" oraz "Miasto z Klimatem". Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne rozwiązania, nagradzając najlepsze zrealizowane inwestycje, które sprzyjają ochronie klimatu i zostały wykonane w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.

Tytuł Championa otrzymała firma Unihouse SA.

Unihouse został nagrodzony za budynek "Kaldnes Dockside bygg F". Powstał on w oparciu o prefabrykację, jako najbardziej efektywną i ograniczającą negatywne oddziaływanie na środowisko, metodę wznoszenia budynków. Nagrodzony budynek mieszkalny, wielorodzinny, w konstrukcji drewnianej, został zrealizowany przez polską firmę na wymagającym zarówno pod względem projektowym i wykonawczym rynku norweskim. Realizacja obejmowała wybudowanie budynku mieszkalnego w technologii modułowej w Tonsberg, w Norwegii.

Zrównoważenie podejście do budownictwa wielorodzinnego umożliwiło zintegrowanie wielu rozwiązań budynku w celu osiągnięcia optymalnej efektywności energetycznej, środowiskowej i ekonomicznej. Zastosowanie rekuperacji w każdym mieszkaniu zapewnia najwyższej jakości powietrze, bez konieczności wietrzenia, a dodatkowo odzyskuje ciepło z wentylowanego powietrza. Drewno jest materiałem magazynującym CO2 z atmosfery. Użycie drewna jako konstrukcji poprawiło parametry izolacyjności obiektu i tym samym wpłynęło na zwiększoną efektywność energetyczną budynku. Zastosowanie niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego i użycie ekologicznych klejów bez substancji zagrażających środowisku, przyczyniło się do pozytywnego wpływu na klimat.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej, zwyciężył projekt Gdańskiej Infrastruktury Społecznej Sp. z o.o., pt. "Gdański Dom Integracyjno Rodzinny - Dom pod żaglami", gdzie generalnym wykonawcą był Unihouse z grupy Unibep.

Realizacja obejmowała postawienie dwóch, dwukondygnacyjnych budynków pasywnych, w konstrukcji drewnianej, składających się z 30 modułów o łącznej powierzchni użytkowej 1001 m2. Ciepły klimat budynku został stworzony dzięki połączeniu konstrukcji drewnianej z rozwiązaniami proekologicznymi. Zastosowane materiały korzystnie kształtują parametry ciepłe i akustyczne. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii oraz mechanicznej wentylacji z rekuperacją zmniejszono koszty zużycia energii. Właściwa wymiana powietrza w pomieszczeniach wywiera istotny wpływ na komfort użytkowników.

Prefabrykacja, rozwiązania ekologiczne i niskoenergetyczne stają się coraz bardziej popularne, a budownictwo drewniane w 100% wpisuje się w tę tendencję. Cieszymy się, ze wzrostu świadomości polskiego społeczeństwa i społeczeństw zachodnich, a wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dowodzi, że nowoczesne, wysokiej jakości systemy drewnianego budownictwa mieszkaniowego zasługują na uznanie i szersze wykorzystanie na rynku polskim

- mówi Roman Jakubowski, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Unihouse SA.

„Projekt z Klimatem - Konkurs dla Championów" - dotyczył realizacji budynków sprzyjających ochronie środowiska, w trzech kategoriach:
I. Budynek mieszkalny jednorodzinny lub osiedle takich domów;
II. Budynek wielorodzinny;
III. Obiekt użyteczności publicznej.

Ocena merytoryczna zgłoszeń konkursowych dokonana została w oparciu o następujące kryteria:
- stopień pozytywnego wpływu na klimat;
- jakość architektoniczna;
- zgodność z zasadami wiedzy technicznej w zakresie projektowania i wykonawstwa ze szczególnym uwzględnieniem poprawności konstrukcji drewnianej;
- stopień nowatorstwa;
- atrakcyjność przedstawienia wniosku konkursowego.

- Ogłaszając ogólnopolski konkurs w ramach kampanii "Dom z Klimatem" chcieliśmy docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski, którzy w praktyce realizują idee budownictwa przyjaznego klimatowi –

mówi Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

O Unihouse

Unihouse SA jest jedną z największych firm europejskich w branży wielokondygnacyjnego budownictwa drewnianego. Budynki w szkielecie drewnianym wytwarzane przez Unihouse znajdują zastosowanie w obiektach mieszkalnych wielorodzinnych, hotelach, akademikach, przychodniach, biurowcach czy przedszkolach. W Norwegii Unihouse SA zbudował już blisko 3 tys. mieszkań, sprzedaje swoje produkty także na rynkach duńskim, szwedzkim i polskim.

Teraz oglądasz: Otwarcie nowej hali w Fabryce Domów Modułowych Unihouse. Firma zwiększa moc i szuka ludzi do pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny