Nasza Loteria

Underground/Independent: PiS i Konfederacja protestują przeciwko demoralizacji (zdjęcia)

mc
Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku trwa festiwal Underground/Independent. Tegoroczny repertuar nie wszystkim przypadł do gustu.

Festiwal Underground/Independent, już od 20 lat przyciąga do Białostockiego Ośrodka Kultury miłośników kina alternatywnego. Podczas trwającej właśnie edycji, uczestnicy mogą obejrzeć m.in. filmy „Ave Satan”, „Wieczór morderczych zakonnic”, „Satanico Pandemonium” czy "Seksorcystę". To właśnie te tytuły oburzają wielu.

W sobotni poranek (7.03) przed siedzibą BOK-u odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Pawła Myszkowskiego, radnego Prawa i Sprawiedliwości, który przyznał, że postanowił interweniować, słysząc spływające do niego oburzone głosy mieszkańców.

Myszkowski podkreślał, że prezentowane podczas imprezy filmy mają przekaz antychrześcijański. Jego zdaniem promują satanizm i demoralizują seksualnie. Podobnego zdania jest Stanisław Sadowski z Krucjaty Młodych.

- "Ave Satan" to relatywizacja satanizmu. To przedstawianie go jako coś pozytywnego. A tak nie jest. Sataniści w Ameryce w 2014 roku zorganizowali czarną msze na Uniwersytecie w Harvardzie. Otwarcie wypowiadają się też za promocją małżeństw homoseksualnych. Ponadto aborcja to dla nich rzecz religijna. To są ludzie, którzy promują antydekalog. A my właśnie stajemy w obronie Dziesięciu Przykazań. Musimy otarcie protestować przed przyzwyczajaniem opinii publicznej do akceptacji satanizmu - mówi Sadowski.

Ponadto nie podobają im się sformułowania, jakich używa Białostocki Ośrodek Kultury w ramach promocji wydarzenia. Szczególnie bulwersujący jest jednak dla nich fakt, że impreza jest finansowana z publicznych pieniędzy. Podkreślają, że protestów by nie było, gdyby takie wydarzenie odbywało się w placówce prywatnej.

Rzeczą skandaliczną jest, że tego typu festiwal odbywa się w miejskiej placówce kultury. Jeżeli byłoby to gdziekolwiek indziej, to mamy oczywiście wolność słowa i wolność wyrażania ekspresji artystycznej - przyznaje Patryk Panasiuk z Fundacji Hagia Marina.

Myszkowski przygotował zapytanie do prezydenta Białegostoku, które w najbliższy poniedziałek planuje złożyć w Urzędzie Miasta. Znajdą się w nim następujące pytania:

  • Kto wyraził zgodę na taki repertuar w miejskiej jednostce kultury?
  • Jaki jest koszt organizacji tego wydarzenia? Jaka kwota z budżetu miasta została na ten cel przeznaczona?
  • Czy w związku z zaistniałą sytuacją, planuje Pan podjęcie jakichś kroków w stosunku do osób odpowiedzialnych, a jeżeli tak, to jakich?
  • Czy uważa Pan że miejskie placówki kultury powinny realizować pewną misję i pewne treści po prostu nie powinny być tam prezentowane?

Obecni na konferencji przyznali, że filmów w całości nie widzieli, ale zapewniają, że zapoznali się z obszernymi fragmentami i recenzjami dostępnymi w internecie.

Zobacz też: Krucjata Młodych żąda odwołania "bluźnierczego" festiwalu Underground Independent. Planują demonstrację przed Kinem Forum (ZDJĘCIA)

Protestuje też Konfederacja

Tuż przed projekcją filmów, przed Białostockim Ośrodkiem Kultury zgromadzili się również przedstawiciele Konfederacji. Oni także protestowali przeciwko festiwalowi.

- Te filmy obrażają nie tylko uczucia religijne, ale są też bluźniercze wobec religii chrześcijańskiej. Promują wartości negatywne, antychrześcijańskie i niszczące naszą cywilizacje łacińską - mówi Wiesław Bielawski.

Jego zdaniem prezentowane na festiwalu filmy są skrajnie szkodliwe.

Czytaj też: TOP 21 - najlepsze kinowe premiery marca 2020

Białostocki Ośrodek Kultury wydał oświadczenie

Oświadczenie dotyczące festiwalu ¿Underground/Independent?

Szanowni Państwo

Gdy układaliśmy program tegorocznej, 20. edycji festiwalu ¿Underground/Independent? na pewno nie chcieliśmy wzbudzać kontrowersji, ani nikogo obrażać, lecz – tak jak i przy poprzednich edycjach imprezy – zaprezentować interesujące zjawiska w kulturze niezależnej oraz ważne problemy społeczne.
Tematy, które poruszamy, są zwykle poważne, dlatego też w programie – dla pewnej przeciwwagi – staramy się umieszczać wydarzenia o nieco lżejszym kalibrze.
Chcemy zwrócić uwagę, że filmy, które prezentujemy, a które wzbudziły wśród niewielkiej części mieszkańców naszego miasta pewne kontrowersje, funkcjonują w polskiej i światowej przestrzeni publicznej i prezentowane są w kinach i klubach, NIGDZIE nie wywołując większych “emocji”.

Penny Lane, za reżyserię dokumentu “Ave Satan?” otrzymała Nagrodę Jury na Calgary Underground Film Festival w 2019 roku.
Ponadto była nominowana do nagród na festiwalu Sundance, Gasparilla International Film Festival, Cleveland International Film Festival oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.
Film prezentowany jest w ramach Akademii Dokumentalnej w sekcji „Wymiary wolności w kinowych kadrach” – jest to przedmiot ogólnouniwersytecki na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze letnim 2019/2020 (https://www.akademiadokumentalna.pl/uw-wymiary-wolnosci-w-kinowych-kadrach).
Dodatkowo film znalazł się w pierwszej piątce plebiscytu publiczności 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, wśród takich filmów jak:
1. “Cała przyjemność po stronie kobiet” (“#Female Pleasure”), reż. Barbara Miller
2. “Kraina miodu” (“Honeyland”), reż. Lubomir Stefanow i Tamara Kotewska
3. “Stroiciel Himalajów” (“Piano to Zanskar”), reż. Michal Sulima
4. “Ave Satan?” (“Hail Satan?”), reż. Penny Lane
5. “Daleka podróż za jeden uśmiech” (“Far. The Story of a Journey around the World”), reż. Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser

Film był też grany m.in. w Kinie Iluzjon w Warszawie, w warszawskim Kinie Luna czy w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.

Polecamy recenzje filmu:
Onet.pl – https://kultura.onet.pl/film/recenzje/ave-satan-diabel-tkwi-w-szczegolach-recenzja/dkmve6l
Filmweb.pl: https://www.filmweb.pl/reviews/recenzja-filmu-Ave+Satan-22545
Wprost.pl: https://www.wprost.pl/prime-time/zwiastuny/10195529/hail-satan-trafi-do-kin-jest-zwiastun-filmu-o-wspolczesnych-satanistach.html
https://www.f5.pl/tu-i-teraz/5-filmow-ktore-warto-zobaczyc-na-millenium-docs-gravity-cz-2
http://mrtl.pl/satanisci-z-sasiedztwa-hail-satan/

Jeśli chodzi o Wieczór Morderczych Zakonnic to filmy prezentowane są jako rozwinięcie cyklu Najgorsze Filmy Świata – prezentacji filmowych skierowanych do miłośników filmów z ery VHS, które charakteryzują beznadziejne efekty filmowe, słabe aktorstwo i dialogi. To wszystko stanowi o ich “niepowtarzalnym” uroku. Dodatkowo podczas pokazu listę dubbingową czytają lektorzy, którzy dodają seansowi jeszcze bardziej surrealistycznego i komediowego charakteru. Oba filmy to klasyczne meksykańskie filmy z lat 70. XX wieku, w obu na koniec zwycięża dobro.

Nunsploitation to rodzaj kina gatunkowego, bardzo niszowego i popularnego w latach 70., które ma grono zagorzałych fanów na całym świecie, również w Polsce, również w Białymstoku. To nurt koncentrujący się wokół tematów opętania, celibatu i opresji religijnej generowanej przez kościelną etykę. Nurt inspirował wielu uznanych twórców światowego kina, takich jak choćby Quentin Tarantino czy Robert Rodriguez. Temat taki w swoich filmach poruszali inni uznani twórcy, jak choćby Jerzy Kawalerowicz (“Matka Joanna od Aniołów”), William Friedkin (“Egzorcysta”) czy Ken Russell (“Diabły”).

Temat Kościoła i duchowieństwa jest obecny w światowym dyskursie publicznym od samych początków filmu. Jeśli chodzi o polskie kino to należy tutaj wspomnieć fabularny “Kler” Wojciecha Smarzowskiego czy dokumentalny “Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego (wkrótce też odbędzie się premiera jego nowego filmu – “Zabawy w chowanego”). Filmy poruszają podobne tematy i są ogólnie dostępne – niektóre były też prezentowane na naszym ekranie.
Ciekawostką jest też fakt, że zakonnice – bardzo często w kontekście złego traktowania swoich podopiecznych – od kilkudziesięciu lat są bohaterkami setek horrorów, bardzo popularnych i powszechnie obecnych na ekranach kin.

Nurt Nunsploitation to na pewno nie jest kino najwyższych lotów, o dużej wartości, ale właśnie na tym – według widzów – polega jego “specyficzny urok”. Pokazy “najgorszych filmów świata” cieszyły się i cieszą dużym zainteresowaniem na całym świecie, my także przez wiele lat organizowaliśmy takie pokazy i publiczność zawsze dopisywała. Traktowaliśmy to jako formę przybliżenia dorosłym widzom alternatywnych kierunków w światowej sztuce filmowej.

Co ważne: tego typu filmy wywołują najczęściej i głównie śmiech widzów, nigdy nie są traktowane ani dosłownie, ani serio i są najlepszym dowodem na to, że kinematografia światowa miewała i miewa lepsze i gorsze produkcje.
W filmach tych od razu widać np. beznadziejne efekty specjalne, słabe aktorstwo czy fatalną scenografię. W efekcie, po wielu latach ich twórcy stają się czasami twórcami uważanymi za kultowych (np. amerykański reżyser Ed Wood).

Nie uważamy też i nie wierzymy, że tego typu produkcje (klasy B, C czy D) mogą “budzić niewiarę i awersję do kościoła”, zwłaszcza, że takim pokazom zawsze towarzyszy wprowadzenie czy prelekcja. Przy powszechnym dziś dostępie do internetu należy się raczej martwić o to, co bardzo młodzi ludzie – bez rozsądnego nadzoru rodziców i nauczycieli – mogą w nim zobaczyć.

I tu warto podkreślić, że nasi widzowie to świadomi, dorośli, krytyczni ludzie, którzy sami wiedzą, co jest naprawdę wartościowe, a co nie. Przypomnijmy, że jest to pokaz dla widzów w wieku powyżej 18 lat, którzy doskonale wiedzą, na co się decydują. Mówi się, że Publiczność głosuje nogami, więc trochę też zaufajmy Publiczności – jeżeli nasza propozycja jej nie zainteresuje, na pewno na taki pokaz nie przyjdzie. I odwrotnie.

Na pewno nie jest naszym celem nikogo obrażać. Interesują nas różne spojrzenia na świat, na kino, nawet te, które niektórym osobom mogą się wydawać kontrowersyjne.
Jesteśmy otwarci na różnych widzów, o różnym światopoglądzie czy wyznaniu, również na ateistów.
Jesteśmy też przeciwnikami cenzury, bo wielu z nas dobrze pamięta minione czasy i nie chciałoby jej powrotu.

Podsumowując: określanie naszych propozycji jako bluźniercze i demoralizujące uważamy za ogromne nadużycie, być może wynikające z faktu, że prawdopodobnie protestujące osoby w ogóle tych filmów nie widziały, ani niczego na ich temat nie czytały.

Mordercze zakonnice

20. festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? Białostocki Ośrodek ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
8 marca, 15:29, cryo:

Rafal mój Panie Rafal przepraszam za moje komentarze. Niegodny jestem żeby czyścić ci buty o Panie. Twój wielbiciel cryo cryo

hahahahahaha.... oj Rafal Rafal ..jak nisko upadłeś by tak samogwałcić się publicznie.....

wstaje Rafal i już od rana

samotna PiS Da leci nieubrana

do kompika , chwyta necik

by być pierwszy , choć mu leci

mocz po nogach ,gdyż

za daleko jest klozecik

bo to taka jest dewiacja

że najmojsza PiS Da racja

nic mądrego z tej pustej dyni

nie jest w stanie się wydostać

bo to jest żałosna postać

a gdy hejtuje,Wacka(lub palca Lichockiej) ślini :)

nie jest pewne jaka stwora

spłodziła tego potwora

lecz nachalnie , prymitywnie

Rafal ślini się wotywnie

szerzy pisią propagandę

wychwalając kłamców bandę.....

a że Wacka trzepie suwerennie

to i na forum , te same teksty

głupek trzepie niezmiennie ....

Rafal wszystko ma na opak

ni to baba* , ni to chłopak

choć ma Wacka Pis Da z niego

miesza wszystko , co w łbie jego

tępi gejów , g@@wnem chlasta

kto mu przeciw , ten pederasta

choć gdy Rachoń dwumetrowy

głosi ody , pisiomowy

Wacek szarpie się mu w łapach

piszczy jak ten zawias w klapach

co są nędzne , zardzewiałe

jak Psich@@ja życie całe

ta przypadłość to asemantyka

słów znaczenie mu nie styka

bałwan bolszewickie pisie pląsy

zwie "narodowe słuszne dąsy"

"szarże" zaś Morawieckiego

to upadek EU komunistycznego

Niemiec be , też komuch , gej

a Piotrowicz jest okej

miszczem zaś elegancji

Głodna Krycha Miss Wolnej Francji

rzeczesz "kryzys" , on "dobra zmiana"

dług co rośnie , jest obniżany

niezależny , to komunista

rab uległy , to nonkonformista

tak to psychol ma poukładane

że nawet d@@pą potrafi żreć

co na talerz jest nakładane

hejter z niego jednak jest słabiutki

bo to móżdżek jest malutki

potrafi tylko na poziomie gimbazy

prdolić te same teksty tysiąc razy......

* oryg. nicki Rafallusa "kasienka,dziewczyna,hexa,nauczycielka,Ada"

G
Gość

Peoski prezydencie w końcu zakazesz wyświetlania jakiś filmow zbocznych ponoć jesteś katolikiem

c
cryo

Rafal mój Panie Rafal przepraszam za moje komentarze. Niegodny jestem żeby czyścić ci buty o Panie. Twój wielbiciel cryo cryo

D
Diabełek
8 marca, 12:50, Diabełek:

I tak co roku robią papkę z mózgów ludzi wyświetlając takie badziewia niech sobie kolega ogląda takie filmy w swoim domu i się podnieca szatanem przy popcornie a nie pokazuje je moim dzieciom. BOK i kino Forum to instytucja państwa a festiwal sponsorowany jest przez publiczne pieniądze i pokazywanie takiego chłamu nagradzanego na festiwalach gdzieś tam gdzieś tam ocenianego przez niewiadomo kogo bo nie wiesz kto siedzi w takim jury jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wszystko zaczyna się od takich filmów niby pozornych, inteligentnych śmieszny testuje się społeczeństwo do jakiej granicy można się podsunąć i krok po kroku ja przesuwać. Wstyd i hańba co za ludzie pracują w tym Białostockim ośrodku ... ni właśnie czego kultury jakiej kultury? Czy może kultu głupoty i miernoty? Może warto byłoby przewietrzyć te środowisko i ludzi w tym ośrodku dać szanse innym?

8 marca, 12:10, cryo:

"przewietrzanie" .... jakie stare stalinowskie słowo klucz .... Smulski Jerzy, „Przewietrzyć zatęchłą atmosferę uniwersytetów" - książka, której zamiarem jest prześledzenie wybranych zjawisk z dziejów polskiego literaturoznawstwa czasów stalinowskich ....

8 marca, 13:27, Diabełek:

Przewietrzyć dać szanse młodym, wpuścić świeżego powietrza z zewnątrz przecież w tym BOKu ludzie pracują od 20lat. Literatura stalinowska jest mi obca preferuje literaturę współczesna ale nie ta pisana przez „Gazetę wyborcza”. A już tym bardziej nie chce żeby moje dzieci oglądały w BOKu filmy o ciepłym fajnym dziadku zwanym potocznie Szatan, oglądały orgie całujących się szatanistow.

8 marca, 13:40, Gość:

Ze swoją głupotą to raczej nie wiem czy preferujesz jaką kolwiek literaturę, tylko i wyłącznie pewnie TVP i RM.

Nie ma żadnego obowiązku chodzenia do BOK, festiwal trwa 5 dni a nie cały rok. Nikt tam na siłę nikogo nie ciągnie, dla czego miałbyś wysyłać tam dzieci. Ogarnij się trochę. Kogo to interesuje to pójdzie oglądać.

8 marca, 13:29, Gość:

Jak zwykle w Białymstoku koltuneria i zabobony. Kiedy my wyjdziemy z tego średniowiecza panowie Mysykowscy, Debowscy i spółka?

Nie ma obowiązku ale chyba jest skoro chodzą ze swoją klasa liceum na prelekcje filmowe do BOKu.

c
cryo
8 marca, 13:14, cryo:

Rafał tak ciebie lubię i szanuję-cryo Przepraszam że takie niestworzone rzeczy o Tobie wypisuje-cryo cryo cryo cryo

dziwne Rafal ...nigdy nie napisałem "Rafał" .... ale to nie ważne ...Rafal .... swym imbecylizmem potrafisz błyszczeć na forum , jak sedes w pierdlu , gdzie trafisz prędzej czy później za karalne pomówienia...

Na tym forrum grasuje

poosrany lokalny Gollum

sepleni "my precioussss P(en)iSssss"

istny z niego imbecilus et beanus

choć jest Rafal

bolszewickim najmitą

zyeb uważa , że ukryje się

pod incognito

a że psychol jest w tej amebie

komentuje sam zyeb siebie

kto Pisich@@ja Fetora

na forum po mordzie klepie

temu anioły klaskają w niebie

bo to poosraniec jakich mało

bez tego gnoya w Ojczyźnie

lepiej się będzie działo

Pisich@@j nie jest zoofilem

jest samotnym zwierząt katem

nieustannie wali konia

i popędza jego batem ...

prawą rękę nazwie Ada

hexa,Polka lub dziewczyna*

wtedy sądzi , że jest hetero

taką cwaną jest przecherą...

lewą rękę zwie Lewactwo

w doopie grzebie nieustannie

PO co ? Nie wiem ....

takie Psich@@j ma dziwactwo

cyt(Jak ich nie nawidzę to wszystko zło Jakub Mn e spotkało to przez oszołomów z PO.)

choć Rachoniem** się podnieca

jęczy , stęka i zazdrości

gejem nie jest , ach Broń Boże

wszak wieczorem Ada gości....

w międzyczasie forum nęka

swym bełkotem g@@wno wartym

kadzi kłamcom i oszustom

trollem innym jest zażartym...

*oryginalne kobiece nicki Psich@@ja Rafallusa

**cyt"Ale ten red. Michał Rachoń to przystojniak, no i red. Michał Adamczyk. Tak wyglądają prawdziwi faceci i tak zachowują prawdziwi mężczyzni. Tez im zazdroszczę, szczególnie tego wspaniałego wzrostu 2 metry, to jest TO."

"Rachoń nie wydaje się piekny, On jest piękny wizualnie i jest mądrym , prawdziwym dziennikarzem."

"Cu[wulgaryzm]. Polski dziennikarz, o pięknej aparycji, inteligentna twarz i boski wzrost 2 metry. Sama przyjemność na niego patrzeć i słuchac - TVPINFO - 'no to jedziemy' Panie Michale."

G
Gość

Nagle Konfederacja nie jest zła gdy działa dobrze na wizerunek pisu?

G
Gość
8 marca, 12:50, Diabełek:

I tak co roku robią papkę z mózgów ludzi wyświetlając takie badziewia niech sobie kolega ogląda takie filmy w swoim domu i się podnieca szatanem przy popcornie a nie pokazuje je moim dzieciom. BOK i kino Forum to instytucja państwa a festiwal sponsorowany jest przez publiczne pieniądze i pokazywanie takiego chłamu nagradzanego na festiwalach gdzieś tam gdzieś tam ocenianego przez niewiadomo kogo bo nie wiesz kto siedzi w takim jury jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wszystko zaczyna się od takich filmów niby pozornych, inteligentnych śmieszny testuje się społeczeństwo do jakiej granicy można się podsunąć i krok po kroku ja przesuwać. Wstyd i hańba co za ludzie pracują w tym Białostockim ośrodku ... ni właśnie czego kultury jakiej kultury? Czy może kultu głupoty i miernoty? Może warto byłoby przewietrzyć te środowisko i ludzi w tym ośrodku dać szanse innym?

8 marca, 12:10, cryo:

"przewietrzanie" .... jakie stare stalinowskie słowo klucz .... Smulski Jerzy, „Przewietrzyć zatęchłą atmosferę uniwersytetów" - książka, której zamiarem jest prześledzenie wybranych zjawisk z dziejów polskiego literaturoznawstwa czasów stalinowskich ....

8 marca, 13:27, Diabełek:

Przewietrzyć dać szanse młodym, wpuścić świeżego powietrza z zewnątrz przecież w tym BOKu ludzie pracują od 20lat. Literatura stalinowska jest mi obca preferuje literaturę współczesna ale nie ta pisana przez „Gazetę wyborcza”. A już tym bardziej nie chce żeby moje dzieci oglądały w BOKu filmy o ciepłym fajnym dziadku zwanym potocznie Szatan, oglądały orgie całujących się szatanistow.

Ze swoją głupotą to raczej nie wiem czy preferujesz jaką kolwiek literaturę, tylko i wyłącznie pewnie TVP i RM.

Nie ma żadnego obowiązku chodzenia do BOK, festiwal trwa 5 dni a nie cały rok. Nikt tam na siłę nikogo nie ciągnie, dla czego miałbyś wysyłać tam dzieci. Ogarnij się trochę. Kogo to interesuje to pójdzie oglądać.

D
Diabełek
8 marca, 12:50, Diabełek:

I tak co roku robią papkę z mózgów ludzi wyświetlając takie badziewia niech sobie kolega ogląda takie filmy w swoim domu i się podnieca szatanem przy popcornie a nie pokazuje je moim dzieciom. BOK i kino Forum to instytucja państwa a festiwal sponsorowany jest przez publiczne pieniądze i pokazywanie takiego chłamu nagradzanego na festiwalach gdzieś tam gdzieś tam ocenianego przez niewiadomo kogo bo nie wiesz kto siedzi w takim jury jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wszystko zaczyna się od takich filmów niby pozornych, inteligentnych śmieszny testuje się społeczeństwo do jakiej granicy można się podsunąć i krok po kroku ja przesuwać. Wstyd i hańba co za ludzie pracują w tym Białostockim ośrodku ... ni właśnie czego kultury jakiej kultury? Czy może kultu głupoty i miernoty? Może warto byłoby przewietrzyć te środowisko i ludzi w tym ośrodku dać szanse innym?

8 marca, 12:10, cryo:

"przewietrzanie" .... jakie stare stalinowskie słowo klucz .... Smulski Jerzy, „Przewietrzyć zatęchłą atmosferę uniwersytetów" - książka, której zamiarem jest prześledzenie wybranych zjawisk z dziejów polskiego literaturoznawstwa czasów stalinowskich ....

Przewietrzyć dać szanse młodym, wpuścić świeżego powietrza z zewnątrz przecież w tym BOKu ludzie pracują od 20lat. Literatura stalinowska jest mi obca preferuje literaturę współczesna ale nie ta pisana przez „Gazetę wyborcza”. A już tym bardziej nie chce żeby moje dzieci oglądały w BOKu filmy o ciepłym fajnym dziadku zwanym potocznie Szatan, oglądały orgie całujących się szatanistow.

c
cryo

Rafał tak ciebie lubię i szanuję-cryo Przepraszam że takie niestworzone rzeczy o Tobie wypisuje-cryo cryo cryo cryo

c
cryo
8 marca, 12:50, Diabełek:

I tak co roku robią papkę z mózgów ludzi wyświetlając takie badziewia niech sobie kolega ogląda takie filmy w swoim domu i się podnieca szatanem przy popcornie a nie pokazuje je moim dzieciom. BOK i kino Forum to instytucja państwa a festiwal sponsorowany jest przez publiczne pieniądze i pokazywanie takiego chłamu nagradzanego na festiwalach gdzieś tam gdzieś tam ocenianego przez niewiadomo kogo bo nie wiesz kto siedzi w takim jury jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wszystko zaczyna się od takich filmów niby pozornych, inteligentnych śmieszny testuje się społeczeństwo do jakiej granicy można się podsunąć i krok po kroku ja przesuwać. Wstyd i hańba co za ludzie pracują w tym Białostockim ośrodku ... ni właśnie czego kultury jakiej kultury? Czy może kultu głupoty i miernoty? Może warto byłoby przewietrzyć te środowisko i ludzi w tym ośrodku dać szanse innym?

"przewietrzanie" .... jakie stare stalinowskie słowo klucz .... Smulski Jerzy, „Przewietrzyć zatęchłą atmosferę uniwersytetów" - książka, której zamiarem jest prześledzenie wybranych zjawisk z dziejów polskiego literaturoznawstwa czasów stalinowskich ....

D
Diabełek

I tak co roku robią papkę z mózgów ludzi wyświetlając takie badziewia niech sobie kolega ogląda takie filmy w swoim domu i się podnieca szatanem przy popcornie a nie pokazuje je moim dzieciom. BOK i kino Forum to instytucja państwa a festiwal sponsorowany jest przez publiczne pieniądze i pokazywanie takiego chłamu nagradzanego na festiwalach gdzieś tam gdzieś tam ocenianego przez niewiadomo kogo bo nie wiesz kto siedzi w takim jury jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wszystko zaczyna się od takich filmów niby pozornych, inteligentnych śmieszny testuje się społeczeństwo do jakiej granicy można się podsunąć i krok po kroku ja przesuwać. Wstyd i hańba co za ludzie pracują w tym Białostockim ośrodku ... ni właśnie czego kultury jakiej kultury? Czy może kultu głupoty i miernoty? Może warto byłoby przewietrzyć te środowisko i ludzi w tym ośrodku dać szanse innym?

G
Gość

Banda dewiantów którzy niczego nie rozumieją. Wstyd dla Podlasia przez stado takich baranów. Elektorat Dudy

c
cryo
8 marca, 08:37, cryo:

Cryo był chory

i leżał w łóżeczku

przyszedł do niego policjant

"Jak się masz , koteczku?"

" Ja się słabo czuję

bo jak na forum hejtuję

to normalni ludzie

nazywają mnie ch@@jem "

Rzecze policjant zmartwiony

patrząc na POch@@ja farmazony

"No cóż , złamany k@@tasie

tu nic zrobić da się

na ciebie niestety są paragrafy

niepotrzebne nam wariografy

jesteś żałosnym ch@@jem

nic tutaj dzisiaj nie wycudujem "

Leży więc CRYO , Wacka pociera

myśli co robić ta ludzka ściera

a że to matoł wcale nie rzadki

wrócił do swej bolszewickiej gadki.

hahahahahhaa.... Rafal ..... zawsze twierdziłem , że tylko potrafisz kopiować , pluć , [wulgaryzm] i oglądając Rachonia sapać .... .....hahahahahahhahaaaa

Pisich@@j Rafal to taki małointeligentny hejter ... umie tylko przeinaczać cudze teksty ... takie "a nie , bo ty" to jego znak rozpoznawczy ...imbecyl tylko potrafi kopiować , przekręcać , kłamać ..... prawdopodobnie z tego powodu mało mu brakuje do tego by na stałe zamienił otwór gębowy z anusem (ślepy zaułek ewolucji...na szczęście) ... efektem jest , że kałmuckiej mordy goowniane hejty non stop wylewa na forach , często robiąc "łaskę" swą bolszewicką propagandą dla Putina ... zaraz usiądzie na talerz by wessać drugie śniadanko ... a potem przekaże wolacki znak pokoju na forum - Napisano 14 grudzień 2018 - 12:13

"wsadz sobie swego ch...ja w zęby padalcu zboczony, obyś zadławił się sq...nu"

G
Gość
7 marca, 19:47, Nina:

Katolicyzm to jeszcze nazwa wyznania czy już jednostki chorobowej?

7 marca, 20:27, Gość:

prawosławie to twoja wiara, to nie opluwaj polskiej wiary katolickiej POyebie kacapski

7 marca, 23:21, Gość:

W artykule jest mowa o chrześcijaństwie, żebyś odrobinę był inteligentny to byś wiedział że prawosławie to również chrześcijanie. Powiem ci jeszcze że wierzą w tego samego Boga.

8 marca, 0:00, Chrześcijanin:

Nie pluj jadem , człowieku opamiętaj się ile ty masz w sobie nie nawiśli i pogardy do drugiego człowieka .Twój język żydowski ,Cię pogrąża .

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.

G
Gość

chazarska obłuda przebrana w w kato-syjonizm.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny