Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa zlecenie jest alternatywą dla bezrobotnych i szansą na zarabianie pieniędzy.

Dorota Richter [email protected]
Umowa zlecenie to szansa na pracę i pieniądze.
Umowa zlecenie to szansa na pracę i pieniądze.
Umowa zlecenie to najczęściej podpisywana umowa cywilnoprawna. Jak sama nazwa wskazuje, reguluje ją kodeks cywilny, a nie kodeks pracy.

Choć osobom decydującym się na nią, nie przysługują wszystkie przywileje, jak tym pracującym na etacie, jest to alternatywa dla bezrobotnych i szansa na zarabianie pieniędzy.

Czym jest umowa zlecenie?

  • Praca na etacie polega na świadczeniu pracy. Zlecenie oznacza wykonanie usługi.

Osoba biorąca zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do świadczenia określonych czynności na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy). Nie chodzi jednak o rezultat, jak w przypadku umowy o dzieło.

  • W przypadku umowy zlecenia między pracownikiem a szefem nie zachodzi stosunek podporządkowania. To zleceniobiorca decyduje o sposobie wykonania zlecenia, miejscu pracy oraz czasie, który zamierza na swoje obowiązki poświęcić.

Zleceniodawca może jednak - w granicach określonych w umowie - udzielić wiążących wskazówek, do których wykonawca powinien się stosować.

Zobacz także. 2011. Albo praca, albo emerytura. Nowe przepisy budzą dużo wątpliwości.

W przypadku zlecenia dopuszczalne jest powierzenie wykonania niektórych lub wszystkich czynności osobie trzeciej. W przypadku umowy o pracę jest to niedopuszczalne.

  • Teoretycznie zlecenie może być nieodpłatne. Jednak w praktyce wynagrodzenie stanowi regułę. Obowiązek zapłaty wynagrodzenia ma osoba dająca zlecenie. Przeważnie wypłacane jest ono po wykonaniu zlecenia. W umowie można jednak ustalić inaczej.

Uwaga! Wysokość wynagrodzenia również powinna zostać określona w umowie.

  • Rozwiązanie umowy zlecenia nie jest ograniczone większymi trudnościami. Każda ze stron (zleceniodawca i zleceniobiorca) może z umowy zrezygnować w dowolnym czasie i to ze skutkiem natychmiastowym.

Wypowiedzenie nie wymaga nawet uzasadnienia. Nie ma równiez okresów ochronnych.

Uwaga! Większa swoboda w możliwości wypowiadania umów zlecenia nie oznacza jednak pełnej dowolności. Zleceniobiorca zobowiązany jest np. do pokrycia strat spowodowanych niewykonaniem swoich obowiązków.

  • Choć w przypadku umowy zlecenia nie stosuje się ochronnych przepisów prawa pracy dotyczących m.in. urlopów wypoczynkowych, czasu pracy, minimalnego wynagrodzenia za pracę czy ochrony przed wypowiedzeniem - takie kwestie mogą zostać do umowy wprowadzone.

Zlecenie w zamian za etat? Niedopuszczalne

Czasami pracodawcy chcąc uniknąć części kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika, zastępują umowę o pracę, umową zleceniem. Takie praktyki są niedopuszczalne.

W takiej sytuacji masz prawo wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Może to zrobić także inspektor pracy.

Zobacz także. Praca / zatrudnienie. Jak znaleźć dobrego pracownika.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny