Umowa na samoloty F-35 podpisana [CENA] Zapłacimy ponad 17,5 mld złotych. Co zawiera umowa z Lockheed Martin? [SZCZEGÓŁY UMOWY]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński

Wideo

Udostępnij:
Umowa na zakup 32 samolotów F-35A została podpisana. Zapłacimy 4,6 mld dolarów. - To podniebny pancerz, który ma służyć zapewnieniu pokoju - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Umowa z Amerykanami na 32 samoloty wielozadaniowe F-35 została podpisana 31 stycznia 2020 r. (piątek) o godz. 15.15 w Dęblinie. Dostawy pierwszych samolotów z kontraktu mają się pojawić w Polsce w 2024 roku.

Obecni podczas podpisania umowy byli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

- Dołączamy do elitarnego grona państw, które mogą korzystać z tego sprzętu. Rozwijamy siły zbrojne szybciej niż kiedykolwiek - mówił w Dęblinie premier Morawiecki. - To podniebny pancerz, który ma służyć zapewnieniu pokoju. Ten zakup to wyraz największego zaufania do Polski - dodał.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że to "ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa RP, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy".

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał swoje słowa, które wypowiedział w Dęblinie.

- Kiedy w sierpniu 2018 roku to w Dęblinie powiedziałem, że zrobię wszystko, aby epoka postsowiecka w siłach powietrznych, przeszła do historii, wtedy zastanawialiśmy się, czy będzie to możliwe. Jest to możliwe - Mariusz Błaszczak, szef MON.

Nie mogło zabraknąć słów ambasador USA Geogrette Mosbacher. - Ceremonia zakupu przez Polską samolotów F-35 jest dowodem siły więzi polsko-amerykańskiej. Jestem dumna, że mogę być tutaj. Jestem dumna z tego, co Stany Zjednoczone i Polska razem osiągają.

Jak dodała ambasador Mosbacher, "Polskę i Stany Zjednoczone wiążą generacje rodzin i więzi międzyludzkie, które łatwiej teraz utrzymywać, bo Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz" - To nie jest relacja oparta na transakcji, to jest przyjaźń - oceniła.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Bez wiz do USA: Amerykańskie służby zatwierdziły już ponad 20 tysięcy wniosków ESTA złożonych przez Polaków od zniesienia wiz

32 wielozadaniowych samolotów F-35A Lightning II będą nas kosztować 4,6 mld USD (ok. 17 mld 572 mln zł). Jak informuje MON kupujemy 32 samoloty (w tym 33 silniki), szkolenia, system logistyczny i symulatory. Do tego części zamienne itp. Cena zakupu nie obejmuje uzbrojenia.

Co obejmuje program dla Polski:

31.01.2020 - podpisanie umowy

2024 rok - rozpoczęcie realizacji programu F-35 i szkoleń dla naszego kraju

2026 rok - pierwsze dostawy samolotów F-35

2028 rok - Polskie Siły Powietrzne ogłaszają osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej

Gdyby Polska przystąpiła do programu badawczego jak to zrobiła np. Dania, prawdopodobna cena mogłaby być mniejsza.

Głównymi udziałowcami programu Joint Strike Fighter, na bazie którego którzy ponieśli większość kosztów budowy maszyny, są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Do 2006 r. jeszcze osiem państw zdecydowało się wspólnie finansować projekt. Łącznie koszt rozwoju myśliwca ocenia się na ponad 55 mld dolarów, z czego ponad 90% stanowią środki amerykańskie.

Samolot F-35 jest owocem projektu Joint Strike Fighter, który miał na celu zbudowanie maszyny spełniającej wymagania wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

7 lipca 2006 r. maszyna dostała nową oficjalną nazwę Lightning II. F-35 Lightning II jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań i typowo myśliwskich zadań walki powietrznej. Projekt samolotu jest finansowany wspólnie przez rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów zainteresowanych zakupem tej maszyny. F-35 Lightning II powstaje w fabrykach i pod kierownictwem firmy Lockheed Martin, przy współpracy z BAE Systems i Northrop Grumman.

Wracając do Polski. Osobne wydatki będziemy musieli ponieść na uzbrojenie naszych F-35. Jaka to będzie kwota? W tej chwili nie wiadomo. Do tego dochodzi koszt przygotowania baz do stacjonowania w przyszłości Lightning II w Polsce.

Nie znamy w tej chwili planów MON odnośnie planowanych miejsc lokowania tak jak i szczegółowego harmonogramu dostaw maszyn. Prawdopodobnie na ich przylot do Polski poczekamy do 2024 r. a być może do 2030 r.

Podane ceny nie obejmują podatku VAT, który MON będzie musiało zapłacić dopiero w momencie odebrania maszyn. De facto zapłacony przez MON podatek VAT wpłynie z powrotem do budżetu państwa.

Szef MON zapowiadał podpisanie kontraktu w radiowej Jedynce w zeszłym tygodniu. Minister Błaszczak przypomniał, że nie każdy kraj może kupić F-35. Po raz kolejny dodał, że F-35 są niewidzialne dla radarów przeciwnika, że są najnowocześniejszymi samolotami na świecie, a ich zakup jest rezultatem bardzo dobrych relacji Polski z USA.

Jak przypomina MON samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości „stealth”.

"Samoloty są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych licznych podmiotów wywodzących się z państw-uczestników programu Joint Strike Fighter. To uniwersalne platformy dostosowane do realizacj misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioeletkronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym" - informuje MON.

- Pierwsze sztuki dla Polski będą gotowe w 2024 roku. To efekt bardzo dobrych relacji prezydenta Andrzeja Dudy a prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że wciąż Wojsko Polskie dysponuje samolotami postsowieckimi. Szef MON ma na myśli rosyjskie Migi. Jego zdaniem zakup amerykańskich F-35 jest istotnym elementem rozwoju Polski.

Polska zakupi docelowo 32 maszyny F-35 w wersji A (o wersjach piszę niżej). W rozmowie w "Sygnałach Dnia" minister przypomniał fakt, że prezydent Andrzej Duda miał możliwość zobaczenia przelotu F-35 w Waszyngtonie nad Białym Domem. Działo się to w obecności prezydenta USA Donalda Trumpa.

Minister Błaszczak nie dodał, że tamtego przelotu nad głową dokonał pilot na maszynie F-35B, która ma możliwość "zwolnienia" do niewielkiej prędkości. Dzięki temu obserwator na ziemi ma możliwość pomachania pilotowi.

We wrześniu 2019 r. pisaliśmy, że szczegóły kontraktu nie są znane. Nie jest pewne, czy cena zakupu obejmuje także uzbrojenie, dość istotne w przypadku samolotów wielozadaniowych. Według informacji dopływających z MON, kupujemy samoloty, pomoc techniczną, szkolenie. Nie było mowy o uzbrojeniu tych "naszych" F-35.

- Decyzja Departamentu Stanu USA zatwierdzająca sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35 oznacza, że jesteśmy bliżej zrealizowania tego kontraktu. To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To jest stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Procedura zakupu przez Polskę samolotów piątej generacji wymagał m. in. uzyskania zgody od Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ostatecznie zatwierdził kontrakt.

Czytaj też: Stephen D. Mull: Polska jest bezpieczna. Sojusz z USA to konkrety, nie słowa

Ile kosztuje F-35?

Cena za 32 maszyny to ok. 6,5 mld dolarów (3,94 zł za dolara - średni kurs NBP z 12.09.2019 r.). Zatem daje to ok. 25 mld 610 mln złotych wyjściowo za kontrakt. Jak tłumaczy minister Błaszczak, podobnie jak w przypadku zakupu systemu PATRIOT, podana cena jest ceną maksymalną i trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu.

Gdyby założyć, że taka cena utrzymałaby się w dniu podpisania kontraktu z firmą Lockheed Martin, cena jednego F-35 wyniosłaby dużo więcej niż za sztukę płaci Pentagon. Jak podał portal defence24.pl, US Army zakontraktowało dla 12. serii produkcyjnej jednostkowy koszt maszyny F-35 na poziomie 81 mln dolarów (3,94 zł za dolara). Nas teoretycznie egzemplarz kosztowałby ponad 200 mln dolarów. Oczywiście hipotetycznie. Wiadomo, że każdy kontrakt jest inny i inne są elementy dodatkowe zapisane w umowie sprzedaży.

- Ta cena, która została już podana przez Departament Stanu to cena maksymalna. Rok temu kiedy kupowaliśmy system PATRIOT maksymalna cena była 10,5 mld dolarów. W negocjacjach osiągnęliśmy cenę niespełna 5 mld dolarów – przypomina szef MON.

Sama firma Lockheed Martin podała w styczniu 2020 r. informację, że samolot F-35A z serii produkcyjnej nr 13 kosztuje 79,2 mln dolarów (3,82 zł - kurs NBP z 22.01.2020) co daje kwotę 302 mln 544 tys. zł za sztukę. Amerykanie podają też, że seria nr 14 będzie po 77,9 mln dolarów za sztukę F-35A co daje kwotę 297 mln 578 tys. złotych.

Gdyby założyć, że kupujemy samoloty z serii produkcyjnej nr 13, to za 32 sztuki teoretycznie zapłacimy 9 mld 681 mln złotych a za serię nr 14 - 9 mld 522 mln złotych.

Zdaniem rządzących zakup samolotów jest konieczny, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polsce i bezpieczeństwo w regionie. - Nasza flota musi być zmodernizowana. Chodzi o wycofanie sprzętu postsowieckiego, którego przydatność była sztucznie przedłużana przez ministrów z rządu koalicji PO-PSL - uważa Błaszczak.

F-35. Co to za samolot?

Lockheed Martin F-35 Lightning II – to amerykański jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji w ramach projektu Joint Strike Fighter.

F-35 występuje w trzech wersjach. Pierwsza to F-35A – samolot startujący i lądujący w sposób konwencjonalny. Druga to F-35B – samolot krótkiego startu i pionowego lądowania. Trzeci to F-35C – przeznaczony dla US Navy samolot pokładowy.

Jak dodaje producent czyli firma Lockheed Martin F-35 to myśliwiec piątej generacji, łączący zaawansowaną zdolność stealth z prędkością i zwinnością myśliwca bojowego, w pełni zintegrowanymi informacjami z czujników, sieciocentrycznością oraz zaawansowanym systemem utrzymania.

Parametry F-35A

 • Długość - 15,67 m
 • Rozpiętość skrzydeł - 10,67 m
 • Wysokość - 4,38 m
 • Masa własna - 13 170 kg
 • Prędkość - 1,6 Ma
 • Pułap - 15 240 m
 • Zasięg - 2222 km
 • Silnik - Pratt & Whitney F135-100
 • Ciąg z dopalaczem - 191,3 kN
 • Ciąg bez dopalacza - 128,1 kN
 • Maksymalne przeciążenie - 9 g

Co to jest system PATRIOT?

Wspomniany przez ministra Mariusza Błaszczaka system PATRIOT a konkretnie dwie baterie zakupione przez Polskę w marcu 2018 roku zostaną dostarczone w ustalonym terminie, czyli do 2022 r - zapewnia MON.

Umowa podpisana pomiędzy rządem USA a firmą Northrop Grumman na pozyskanie systemu IBCS dla polskiego programu WISŁA (faza I) zakłada dostawy elementów systemu do 2022 r. Umowa przewiduje także, że firma Northrop Grumman odpowiedzialna będzie za aktualizację oprogramowania oraz wsparcie informatyczne systemu do roku 2026. Podpisana umowa nie oznacza, że system trafi do Polski w późniejszym terminie niż 2022 rok.

Według doniesień proces wdrażania systemu IBCS do US Army przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. - Z uwagi na jednoczesne wdrożenie systemu IBCS do US Army i Sił Zbrojnych RP strona polska jest na bieżąco informowana o wynikach poszczególnych etapów pracy - zapewnia MON.

Umowa z Northrop Grumann to trzecia umowa zawarta przez rząd USA w ramach realizacji programu Wisła: dwie wcześniejsze zawarte zostały z firmami Raytheon oraz Lockheed Martin.

PGZ i Lockheed Martin

Tymczasem w czwartek, 23 stycznia 2020 r., Lockheed Martin i PGZ podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy ustanawiające długoletnie relacje strategiczne między firmami. Obie firmy powołają wspólne grupy robocze, które podejmą prace nad rozwojem centrów obsługi i napraw samolotów F-16 i transportowców C-130 w oparciu o potencjał Grupy PGZ.

- Lockheed Martin już ponad 20 lat jest zaufanym partnerem bezpieczeństwa narodowego Polski i krajowego przemysłu obronnego. Nasza firma stara się wzmacniać relacje z PGZ poprzez rozwój zdolności, dzielenie się technologią i wspieranie wzrostu eksportu - powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zdaniem Witolda Słowika, prezesa zarządu PGZ S.A., "memorandum to kolejny krok w pogłębianiu naszej współpracy, w szczególności w zakresie projektów lotniczych, w tym, między innymi, rozwoju potencjału naszych zakładów w zakresie obsługi i serwisu samolotów F-16 i C-130 Hercules.

Zobacz też unikalne wideo: Lot śmigłowcem AW101 nad Warszawą

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Materiał oryginalny: Umowa na samoloty F-35 podpisana [CENA] Zapłacimy ponad 17,5 mld złotych. Co zawiera umowa z Lockheed Martin? [SZCZEGÓŁY UMOWY] - Polska Times

Komentarze 206

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mustafa

jeśli Polska ma zapłacić kilkaset milionów dolarów mniej za f-35 to niech zamówi więcej samolotów od amerykanów

c
ciekawy

Ciekawe jak odpowie Minister na takie pytania:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BLRC25 ?

G
Gość

Bez offsetu i amunicji.... PiS kupuje za nie swoje i dlatego nie piteafi lub nie chce kupować dla Polski. Bo to jest zdrada takie handlowanie. F16 miał offset i uzbrojenie. Rosja się cieszy. Jakoś PiS pluje na Rosję a a faktycznie Polskę osłabia.

G
Gość

PO CO TO NAM ??? Moim zdaniem po prostu nasz Prezydent z Kaczyńskim i resztą tej PiSowskiej szajki chcą się podlizać Amerykańcom. A przeliczał ktoś to może na sprzed medyczny i tak dalej ???

T
Tev

Jedna rakieta i po ptakach

G
Gość
3 lutego, 11:01, Kapral:

F 35 to nie zabawki ze sklepu.Nie można ich nabyć natychmiast.Każde państwo czeka pewien czas.Po co się tak lemingi POdniecacie?

Bo my woleliśmy Caracale, montowane u nas w.g. znanej nam technologii, z uzbrojeniem i systemami nam znanymi. Ale jakiś zatrudniony przez pis amerykański szpion uwalił ten kontrakt po czym zwiał do USA i teraz mamy latające pudła z niewiarygodnie wielkie pieniadze i jeszcza mamy płacić za naukę latania. Dlatego się podniecamy.

G
Gość

Samoloty kupione , przepłacone prawie dwukrotnie, bez osprzętu, bez wyszkolonych pilotów. Kolejny niewypał durnej zmiany za miliardy zł.Takich mamy fachowców w nierządzie.Będzie bieda że aż strach. Pisowcy już się zabezpieczyli milionami na kontach a ty durny narodzie cierp i płać na te fanaberie.

G
Gość

dokładnie w szpitalach tragedia, komunikacja kuleje (korki wszędzie), sądy tragedia, a oni samoloty nie wiem po kiego za tyle miliardów, wpada rusek czy niemiec z bombą i miliardy poszły

M
MONoza groźny virus

Od 24 pierwsze egzemplarze dostarczone do usa do szkolenia naszych pilotów.

To normalna procedura w USA. Chcesz się szkolić to sobie kup "naukę jazdy"

Wszystkie państwa tak sa traktowane.

Po wyszkoleniu 24pilotow samoloty powrócą do kraju.

24pilotow to jedynie minimalna obsada dla jednej eskadry (16samolotow)

Problem jest w tym że praktycznie bez części zamiennych i z pakietem szkoleniowym tylko dla polowy potrzebnych pilotów ten zakup jest znowu zakupem niemal 100%przeplaconym.

W tej chwili jeden f35 z vat to 176.81mln $ . Dularuf ! Docelowo z uzbrojeniem koszt jednego eF35 na być okolo 1mld złotych za sztukę!!!!

Bez robienia rozprawki.powiem. TO W HU...DROGO!!!

K
Kapral

F 35 to nie zabawki ze sklepu.Nie można ich nabyć natychmiast.Każde państwo czeka pewien czas.Po co się tak lemingi POdniecacie?

G
Gość
2 lutego, 22:37, Witold:

Znowu kłamiecie jak Morawiecki. W jednym miejscu piszecie, że dostawy zaczną się w 2024 a w drugim w 2026 roku

Pinokio Morawiecki, coś wiem!?

G
Gość

jedna bombka i wszystko w pisdu,a dzieci w szpitalach głodują

G
Gość

Epoka sowiecka nie skończyła się. Polega na kupowaniu tego co sojusznik wciśnie bez sprawdzania, bez offsetu, bez uzbrojenia bo tak chciał sojusznik i nie ma znaczenia czy to ZSRR czy USA robi nas w ciula. A gdzie są ci co na przetarg na Caraccale psioczyli? Pochowali się? Błaszcak wbił swoje kolana w glebę tak, że głębiej się nie da. Patrz jak kupują samoloty Szwajcarzy i Finowie. Mafijne państwo tłuków.

R
Robią nas w ciula
2 lutego, 22:37, Witold:

Znowu kłamiecie jak Morawiecki. W jednym miejscu piszecie, że dostawy zaczną się w 2024 a w drugim w 2026 roku

Bo "pierwsze samoloty" (nie wszystkie) mają być "nasze" już niby w 2024, ale przez dwa lata mają latać w Hameryce, nie w Polsce.

Czyli de facto kupujemy nie nowe samoloty, ale używane dwulatki - skoro przez dwa lata mają latać w tej całej Hameryce, a dopiero od 2026 STOPNIOWO być przebazowywane do Polski.

W
Witold

Znowu kłamiecie jak Morawiecki. W jednym miejscu piszecie, że dostawy zaczną się w 2024 a w drugim w 2026 roku

Dodaj ogłoszenie