Spis treści
Czy diety NFZ są darmowe? Na czym polega dieta DASH?
„Diety NFZ” to serwis Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym całkiem bezpłatnie dostępne są jadłospisy przeznaczone dla różnych grup osób, w tym także menu dla całej rodziny.
Wszystkie z planów żywienia są opracowane w oparciu o dietę DASH – profilaktyczno-leczniczy sposób żywienia dla osób z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i nadciśnieniem.
Dieta DASH bazuje na diecie w stylu śródziemnomorskim, która na podstawie licznych badań jest obecnie uznawana za najzdrowszą na świecie, a sama zajmuje po niej 2. miejsce w rankingach ekspertów żywienia.
Do zalet diet DASH należą na pewno uniwersalność i atrakcyjność posiłków. Jej menu jest bogate w różnorodne produkty, głównie warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, niskotłuszczowy nabiał, ryby, owoce morza i chude mięsa, a także orzechy, nasiona i oliwę z oliwek. Dzięki takiemu składowi, a także ograniczeniu soli i sodu, dieta działa korzystnie nie tylko przeciw nadciśnieniu, ale także przeciw zaburzeniom gospodarki lipidowej, chorobom sercowo-naczyniowym czy cukrzycy typu 2.
Diety NFZ – jadłospis na otyłość i nadwagę wybrał co trzeci użytkownik
Portal „Diety NFZ” oferuje 19 planów żywieniowych opartych na diecie DASH. Według dostępnych informacji w końcu lutego 2024 r. miał blisko 870 tys. zarejestrowanych użytkowników. Większość osób korzystających z darmowych diet NFZ (60 proc.) stanowiły kobiety. Najczęściej jadłospisów szukały osoby w wieku 20-30 lat i 40-latkowie, przybywało też użytkowników po 60. roku życia.
Do plan żywieniowy, które cieszą się największym zainteresowaniem, należy „Nadwaga i Otyłość”. Wybierało go 32 proc. użytkowników, czyli niemal co trzeci. Korzystający z portalu równie chętnie wybierały plan „Classic” (30 proc.), coraz częściej decydują się także na rodzinny plan żywieniowy.
– W naszym portalu każdy znajdzie właściwe menu dla siebie – powiedział Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ. – Co ważne, „Diety NFZ” są miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. To prawdopodobnie jedyny portal w Polsce, który oferuje bezpłatne przepisy dla pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Jak dobrać dietę dla siebie za darmo?
W portalu Diety NFZ oprócz klasycznej, profilaktycznej diety DASH dostępne są jej wersje, dzięki czemu można wybrać jadłospis dobrany do swoich potrzeb. Zostały stworzone na podstawie jej zaleceń dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą, chorobą Hashimoto, a także inne, m.in. przeciw osteoporozie.
Zobacz też: Jak wybrać dietę odchudzającą? Eksperci podali konkretne kryteria
Wszystkie jadłospisy są opracowane przez dietetyków i uwzględniają łatwo dostępne produkty spożywcze. Są też proste i szybkie do przygotowania, a przepisy na wszystkie dania opatrzono zdjęciami.
Wielkim ułatwieniem dla osób, które dbają nie tylko o swoją dietę, są plany rodzinne. Można wygenerować je na podstawie paramentów takich jak BMI, wiek i poziom aktywności fizycznej dla wielu, na podstawie wynikającego z nich łącznego zapotrzebowania na kalorie – albo wybranego poziomu kaloryczności. Przy takich jadłospisach podane są wskazówki odnośnie dzielenia dania na odpowiednie porcje dla wszystkich.
W serwisie można znaleźć także kalkulator BMI, porady dotyczące zdrowego żywienia i nawyków, quizy, a także e-booki ze smacznymi, nowoczesnymi przepisami.
Dowiedz się więcej na temat diety DASH:
Dieta NFZ bez logowania i z logowaniem
Diety NFZ są dostępne bez logowania (przykładowe menu na 3 dni), jednak uzyskanie dostępu do ich planów na 28 dni wymaga zalogowania. Niezbędne do tego jest jedynie podanie adresu e-mail i stworzenie hasła.
Sprawdź też: Co trzeba jeść, by być szczęśliwszym? NFZ proponuje dietę DASH, która poprawia nastrój i niweluje apatię
Dzięki rejestracji możliwy jest dostęp do jadłospisów o odpowiedniej kaloryczności, zwykle od 1500 kcal do 2500 kcal. Dostępne diety to:
- dieta DASH Classic,
- dieta DASH Nadwaga i otyłość,
- dieta DASH Wege,
- dieta DASH Cukrzyca,
- dieta DASH Hashimoto,
- dieta DASH Depresja,
- dieta DASH Zaparcia,
- dieta DASH Nadciśnienie,
- dieta DASH Senior,
- dieta DASH Rodzina,
- dieta DASH PCOS,
- dieta DASH Osteoporoza,
- dieta DASH Dna moczanowa,
- dieta DASH Kamica żółciowa,
- dieta DASH Nadczynność tarczycy,
- dieta DASH Odporność,
- dieta DASH Sport,
- dieta DASH Celiakia,
- dieta DASH Ekspres.
Po wyborze menu można też wygenerować automatycznie listę zakupów, które będą niezbędne do przygotowania wszystkich posiłków, a nawet odznaczyć na niej produkty, które są już w domu.
Zobacz: E-Doradca NFZ odpowie bezpłatnie twarzą w twarz na pytania m.in. o diety NFZ
Twórcy serwisu zastrzegają przy tym, że plany żywienia stanowią wskazówkę do zdrowego odżywiania, a ich wersje niskokaloryczne mogą sprzyjać niedoborom odżywczym. Podają przy tym, że przed zastosowaniem wybranej diety należy upewnić się, że nie ma w niej produktów alergizujących daną osobę. A także, że nie dojdzie do interakcji między niektórymi z nich a przyjmowanymi lekami lub stosowanymi terapiami – należy skonsultować to z lekarzem albo farmaceutą. To jednak standardowe ostrzeżenia obowiązujące przy wszystkich dietach, które nie są opracowane indywidualnie ze specjalistą żywienia.
Źródła: Diety NFZ gov.pl, PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?