Ulicę Łupaszki w Białymstoku zastąpi ul. 100-lecia Praw Kobiet? Tak chce piątka radnych. Czy całe KO poprze projekt?

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Zaraz po nadaniu nazwy, na ogrodzeniu przy ul. Łupaszki pojawiły się takie napisy. Tomasz Mikulicz
Radni Forum Mniejszości Podlasia oraz radny niezależny Maciej Biernacki złożyli projekt uchwały o likwidacji nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W czwartek zbiera się klub Koalicji Obywatelskiej. Wtedy zapadnie decyzja, czy będzie poparcie dla tego projektu. Jeśli nie, większość KO w radzie miasta może stanąć pod znakiem zapytania.

Nie dalej jak w czwartek 17 października pisaliśmy, że już od roku wlecze się sprawa likwidacji nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Radni Forum Mniejszości Podlasia (wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej) szli z tym hasłem do wyborów samorządowych, a kontrowersyjna postać nadal pozostaje patronem ulicy.

Radny FMP Stefan Nikiciuk mówił wczoraj na naszych łamach, że prawosławni radni wciąż próbują znaleźć w Koalicji Obywatelskiej większość potrzebną do poparcia uchwały o likwidacji ulicy. Zapowiadał, że taki projekt stanie na sesji prawdopodobnie do końca roku.

Czytaj też: Radny PiS chce, by miasto powiesiło kamery przy ul. Łupaszki. By wyłapać tych, co ochlapują nazwę ulicy farbą

Okazuje się, że nie trzeba będzie aż tak długo czekać. Niespodziewania, w programie sesji zaplanowanej na poniedziałek 28 października znalazł się projekt uchwały, który zakłada zastąpienie ul. "Łupaszki" nazwą 100-lecia Praw Kobiet.

- Mjr. Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” – dowódca V Brygady Wileńskiej - to postać niejednoznaczna. W swoim życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej - czytamy w projekcie uchwały.

Z inicjatywą wystąpili radni FMP (czyli Stefan Nikiciuk, Joanna Misiuk, Ksenia Juchomowicz, Tomasz Kalinowski) oraz radny niezależny Maciej Biernacki.

- Nazwa ulicy dzieli białostoczan. Może w końcu warto odrzucić wyborczą maskę i podjąć decyzję taką jak należy - komentuje Maciej Biernacki.

Przewodnicząca KO w radzie miasta Katarzyna Jamróz mówi zaś, że na razie nie jest pewne, czy cały klub poprze projekt uchwały.

- Na razie nie było jeszcze rozmów w tej sprawie. To inicjatywa radnych FMP. Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie klubu. Wtedy będzie czas na dyskusję - mówi.

Czytaj też: Znów gorąco wokół Łupaszki. Nie ma pieniędzy na pomnik

Sytuacja jest o tyle poważna, że jeśli pozostali radni KO nie poprą projektu uchwały, FMP może nawet wystąpić z koalicji. A jako że środowisko mniejszościowe ma w radzie miasta cztery szable, to bez nich pozostała cześć KO (czyli PO, Nowoczesnej i komitetu Truskolaskiego) straci większość.

- Nie stawiamy takiego warunku, że albo będziemy mieli poparcie, albo wychodzimy z koalicji, ale jeśli tego poparcia nie będzie to koalicja z pewnością się zachwieje - komentuje Stefan Nikiciuk z FMP.

Zgrzyt w klubie nastąpił zresztą na sierpniowej nadzwyczajnej sesji rady miasta. Postawa radnych prawosławnych (Stefan Nikiciuk się wstrzymał, a pozostała trójka wcisnęła przycisk "nieobecny") sprawiła, że na sesji nie stanął projekt stanowiska rady miasta autorstwa KO w sprawie afery hejterskiej w ministerstwie sprawiedliwości.

Wyłamanie się FMP komentowane było w kuluarach m.in. jako prztyczek za sprawę "Łupaszki". Tomasz Kalinowski z FMP obiecał wszak na naszych łamach, że nazwa zostanie zmieniona jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Nie udało mu się jednak znaleźć większości w KO, która poparłaby taki pomysł.

Czytaj też: 100-lecia Praw Kobiet zamiast Łupaszki? Wciąż pat w sprawie kontrowersyjnego patrona ulicy

- To bardzo dobrze, że radni w końcu zdecydowali się na ten krok - mówi Małgorzata Linkiewicz z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

To ta organizacja zebrała w marcu 336 podpisów mieszkańców pod petycją do rady miasta, by ul. Łupaszki zastąpić właśnie ul. 100-lecia Praw Kobiet. Wiosną KO nie chciała jednak przychylić się do tego wniosku. Katarzyna Jamróz stwierdziła, że Łupaszko jako patron ulicy "na chwilę obecną" zostaje.

Radny PiS poprzedniej kadencji (on występował w imieniu klubu na sesjach) Tomasz Madras komentuje, że radni, którzy złożyli projekt uchwały powielają nieprawdziwe i zafałszowane stereotypy, czym wprowadzają w błąd mieszkańców.

- Również swoich wyborców. Muszę przypomnieć, bo to bardzo ważne, że w sprawie uhonorowania mjr. Zygmunta Szendzielarza zwrócił się do rady miasta jako pierwszy białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. To stamtąd wypłynął sygnał, że jest to postać godna upamiętnienia w przestrzeni naszego miasta - mówi.

Czytaj też: Łupaszko jako postać kontrowersyjna. Bohater czy morderca?

Podkreśla, że ani sam nie jest historykiem, ani nikt z radnych - wnioskodawców. - A chcą oni podważyć opinię zawodowych historyków reprezentujących poważną instytucję - podkreśla.

Gdy pytamy jak traktuje fakt, że nie wszyscy mieszkańcy uważają Łupaszkę za bohatera i dochodzi nawet do oblewania farbą tabliczek z nazwy ulicy mówi, że nie można ustępować chuligaństwu. - Albo jesteśmy za prawdą historyczną, albo za chuliganami - mówi.

Jak podaje prawicowy historyk Piotr Zychowicz w książce „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”, oddział Łupaszki 10 maja 1945 roku spalił Wiluki w gminie Dubicze Cerkiewne. Zginęła jedna osoba. Natomiast 16 maja 1945 roku podkomendni Łupaszki, po bitwie stoczonej z żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego, weszli do wsi Potoka. Partyzanci uznali, że mieszkańcy wsi współpracują z komunistami. Domostwa poszły z dymem. Zginęły cztery osoby, w tym trójka dzieci.

Wideo

Komentarze 215

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Precz z Łupaszką - to morderca

K
Karol

Lupaszka byl zbrodniarzem, ludobujca i nikt tego nie zmieni. Takie sa fakty.

G
Gość
19 października, 07:20, Janusz:

Lupaszko nie był zbrodniarzem jak mu się to przypisuje w szczególności na Kresach wschodnich zaczynajac od rejonów Bielska Podlaskiego czy Hajnówki. On rozprawiał się z donosiciel ami i morderca i narodu polskiego. A, że na tych terenach jest jeszcze sporo wyznawców i miłośników ZSRR to nazywają go mordercą. Zgodnie z linią wyznaczona przez NKWD.

19 października, 07:21, Gość:

I tak wygląda prawda.

19 października, 07:28, Gość:

Kiedyś zastępcą Truskolaskiego był zawzięty komuch, a jego zona była dyrektorem LO i zakazała uczniom śpiewać polski hymn....

Prawdziwi Polacy dbają o swoich bohaterów.Cześć pamięci majora Szyndzielarza ps. Łupaszko

J
Jacek

Jeśli tego nie naprawicie w tej kadencji to w następnej nie będziecie już mogli tego uczynić!

Chyba wiecie dlaczego?

Pamiętajcie o innych Waszych obiecankach.

c
cryo
19 października, 20:00, Gość:

zmienic nazwe i po problemie

nikt normalny nie chce tego mordercy

19 października, 20:13, Gość:

już trzeci raz tapetujesz strone z tym samym głupawqym tekstem, akurat ty nie masz nic do powiedzenia. Taki jestes pewny, że to był morderca, bo jesteś zwykłą szuja, i nie jesteś Polakiem, a więc won

no no [email protected]@ju .... ty już kilka lat te same wypierdy fetorowego ducha zamieszczasz ...

Bez serc, bez ducha, — to szkieletów ludy!

Mądrości! dodaj mi skrzydła!

Niech nad Psic[wulgaryzm]owym wzlecę światem

W rajską dziedzinę ułudy:

Kędy zapał tworzy cudy,

Nowości potrząsa kwiatem

I obleka w nadziei złote malowidła!

Kiedy Fetora smród zamroczy,

Chyląc ku ziemi swe poradlone czoło,

Takie widzi świata koło,

Jakie tępemi zakreśla oczy.

Mądrości! ty nad poziomy

Wylatuj, a okiem słońca

Ludzkości całe ogromy

Przeniknij z końca do końca!

Patrz na dół — kędy wieczna mgła zaciemnia

Obszar gnuśności zalany odmętem:

To Rafallusa ziemia!

Patrz, jak nad jej wody trupie

Wzbił się jakiś gnooj w skorupie.

Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem;

Goniąc za żywiołkami drobniejszego płazu,

To się wzbija, to w głąb wali:

Nie lgnie do niego rozumu fala , ani on do fali;

A wtem jak bańka z doopy prysnął o szmat głazu!

Nikt nie znał jego życia, nie zna jego zguby:

Tak kończą [email protected]@jskie samoluby!

A
Andrzej

Mowimy stanowcze NIE dla mordercow.Nie zgadzamy sie na taki ponizajacy nas autorytet.To zaden major to morderca w mundurze majora. Splamil Polski mundur.

G
Gość

K.Truskolaski dostał poparcie tej mniejszości, która atakuje Majora Łupaszkę hahahaha

G
Gość

zmienic nazwe i po problemie

nikt normalny nie chce tego mordercy

G
Gość
19 października, 18:37, Gość:

Pederasta, transwestyta, trudno wyczuć tzw. "CRYO" z czerwonym sowieckim rodowodem pisał na innym forum tak:

"""SPERMA PUTINA SPŁYWA Z RYJÓW POLAKÓW'''

Czy znajdzie się Ktos kto wreszcie tego bydlak rozliczy?

Chwalił się, że wychowuje syna, to co wyrosnie z tego dziecka?

19 października, 18:45, Gość:

Wpis o cieknącej spermie Putina jest na stronie "PiS wziął miliony", jest tez na googlach i innych stronach. Cryo jest niebezpiecznym psycholem. Zapowiedział, że będzie robić wtórna żywnośc ze swoich odchodów..... Może być tak, że psychopata podrzuca swoje odchody do jedzenie w duzych sklepach. Podobny świr to robił i został złapany. Czas aby policja zajeła sie i tym typem.

19 października, 18:56, cryo:

łżesz jak Pi(e)S [email protected]@ju ,,,, śmiech z degenerata .... cryo napisał , że [email protected]@j robi swym hejtowaniem łaskę dla Putina..... i to nie śmietana mu z mordy kapie,,,, co za kłamliwa bolszewicka sucz....

"PiS (Pluć i Spotwarzać w wersji Rafallusa )z perspektywy Władimira Putina było doskonałą alternatywą. To partia antyeuropejska i antyliberalna, negatywnie nastawiona do naszych ważnych sojuszników, takich jak Niemcy czy Ukraina. Zarówno Kreml, jak i PiS działają bezwzględnie i cynicznie, skrywając się pod płaszczykiem konserwatywnych wartości. Moskwa dąży do rozpadu liberalnej demokracji, która jest jej zmorą, a środkiem do celu jest podzielenie państw Zachodu i skompromitowanie jego wartości. Podobny cel realizuje Jarosław Kaczyński i jego polityka „wstawania z kolan”. Retoryka i cele są zbliżone, co PiS potwierdziło po zdobyciu władzy.....

PiS kopiuje rozwiązania i strategie, które z sukcesem zostały zastosowane wcześniej w Rosji. Weźmy choćby kwestie światopoglądowe. Cała ta ofensywa wymierzona w imigrantów, a ostatnio w osoby LGBT, wcześniej została z sukcesem przeprowadzona na Wschodzie. Nawet wykonawców PiS ma podobnych. To nie tylko młodzi nacjonaliści, ale też środowiska kibicowskie."

19 października, 18:58, Gość:

Już bydlaku sowiecki przekręcasz, ty zboczony tchórzu, twój wpis nigdy nie zginie jest w archiwum porannego. Bój się , bo masz czego i zaczynasz to rozumieć.

19 października, 19:08, Gość:

Polak nie napisałby TAK ..........jestes tylko przybłędą i pasożytem na polskiej ziemi.

BOISZ SIĘ SKURNU I BÓJ SIĘ BO ZA TO BEKNIESZ I TO OSTRO. Znajdą się takie osoby, że ciebie rozliczą do końca

Boi się, bo ma czego ten świrus . Są jego wszystkie wpisy, ale on tu próbuje juz zmieniać , co za kanalia kuoooska

G
Gość
19 października, 20:00, Gość:

zmienic nazwe i po problemie

nikt normalny nie chce tego mordercy

już trzeci raz tapetujesz strone z tym samym głupawqym tekstem, akurat ty nie masz nic do powiedzenia. Taki jestes pewny, że to był morderca, bo jesteś zwykłą szuja, i nie jesteś Polakiem, a więc won

G
Gość

zmienic nazwe i po problemie

nikt normalny nie chce tego mordercy

c
cryo
19 października, 18:37, Gość:

Pederasta, transwestyta, trudno wyczuć tzw. "CRYO" z czerwonym sowieckim rodowodem pisał na innym forum tak:

"""SPERMA PUTINA SPŁYWA Z RYJÓW POLAKÓW'''

Czy znajdzie się Ktos kto wreszcie tego bydlak rozliczy?

Chwalił się, że wychowuje syna, to co wyrosnie z tego dziecka?

19 października, 18:45, Gość:

Wpis o cieknącej spermie Putina jest na stronie "PiS wziął miliony", jest tez na googlach i innych stronach. Cryo jest niebezpiecznym psycholem. Zapowiedział, że będzie robić wtórna żywnośc ze swoich odchodów..... Może być tak, że psychopata podrzuca swoje odchody do jedzenie w duzych sklepach. Podobny świr to robił i został złapany. Czas aby policja zajeła sie i tym typem.

19 października, 18:56, cryo:

łżesz jak Pi(e)S [email protected]@ju ,,,, śmiech z degenerata .... cryo napisał , że [email protected]@j robi swym hejtowaniem łaskę dla Putina..... i to nie śmietana mu z mordy kapie,,,, co za kłamliwa bolszewicka sucz....

"PiS (Pluć i Spotwarzać w wersji Rafallusa )z perspektywy Władimira Putina było doskonałą alternatywą. To partia antyeuropejska i antyliberalna, negatywnie nastawiona do naszych ważnych sojuszników, takich jak Niemcy czy Ukraina. Zarówno Kreml, jak i PiS działają bezwzględnie i cynicznie, skrywając się pod płaszczykiem konserwatywnych wartości. Moskwa dąży do rozpadu liberalnej demokracji, która jest jej zmorą, a środkiem do celu jest podzielenie państw Zachodu i skompromitowanie jego wartości. Podobny cel realizuje Jarosław Kaczyński i jego polityka „wstawania z kolan”. Retoryka i cele są zbliżone, co PiS potwierdziło po zdobyciu władzy.....

PiS kopiuje rozwiązania i strategie, które z sukcesem zostały zastosowane wcześniej w Rosji. Weźmy choćby kwestie światopoglądowe. Cała ta ofensywa wymierzona w imigrantów, a ostatnio w osoby LGBT, wcześniej została z sukcesem przeprowadzona na Wschodzie. Nawet wykonawców PiS ma podobnych. To nie tylko młodzi nacjonaliści, ale też środowiska kibicowskie."

19 października, 18:58, Gość:

Już bydlaku sowiecki przekręcasz, ty zboczony tchórzu, twój wpis nigdy nie zginie jest w archiwum porannego. Bój się , bo masz czego i zaczynasz to rozumieć.

[email protected]@j Fetor ex Odbyt Rafallus to taki małointeligentny hejter ... umie tylko przeinaczać cudze teksty ... takie "a nie , bo ty" to jego znak rozpoznawczy ...imbecyl tylko potrafi kopiować , przekręcać , kłamać ..... prawdopodobnie z tego powodu mało mu brakuje do tego by na stałe zamienił otwór gębowy z anusem (ślepy zaułek ewolucji...na szczęście) ... efektem jest , że kałmuckiej mordy goowniane hejty non stop wylewa na forach , często robiąc "łaskę" swą bolszewicką propagandą dla Putina ... zaraz usiądzie na talerz by wessać kolację .... pierogi ruskie a'la Antoni ... a potem pomodli się na forum jak onegdaj - Napisano 14 grudzień 2018 - 12:13

"wsadz sobie swego ch...ja w zęby padalcu zboczony, obyś zadławił się sq...nu"

c
cryo
19 października, 18:42, Gość:

Prawosławnym przeszkadza nazwa ulicy Majora Szendzielorza "Łupaszki" w Białymstoku........ '''ZAMORDOWANO POLSKIEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKĘ. Ponoć winni eSBecy z ruskim rodowodem poniesli karę, ale NIGDY nie ujawniono roli SOWIECKIEGO GRU W TEJ OHYDNEJ ZBRODNI.

Aleksander ŚCIOS i inni.

19 października, 18:46, cryo:

kolejny pierd pierdainternauty niuchającego "newsy" z pierdablogów pierdainaczejinteligentnych patridiotów ..... życie ......

19 października, 18:51, Gość:

a jak mozna coś napisać złego o sowietach, misiejuk aż drgawek zboczeńcu dostałeś

żałosny bolszewicki degeneracie ...wszystko już tobie się miesza ... idź potargaj Wacka.....

Nie wiem jak mam to zrobić, on zawstydza mnie.

Strach ma tak wielkie oczy, wokół ciemno jest.

Czuję się jak żałosny [email protected]@j i udaję, że śpię.

Może walnę kilka drinków, one nakręcą mnie,

Nakręcą mnie!

Czerwony jak cegła, rozgrzany jak piec,

Muszę mieć, muszę go mieć , tego Rachonia

Nie mogę tak odejść, gdy kusi mnie grzech.

Muszę mieć, muszę go mieć , Kurski nie żałuj..

Nie wiem jak mam to zrobić, by mężczyzną się stać

I nie wypaść ze swej roli, tego co pierwszy raz.

Gładzę czule kineskop , skradam się do jego ust.

Wiem, że to jeszcze za mało, aby Ciebie mieć,

No aby Ciebie, Ciebie mieć!

Czerwony jak cegła...

Nie wiem jak to się stało, on już nic nie mówi ,

Leżę obok psa pełen wstydu, krótki to był zryw.

Będzie lepiej, gdy pójdę na forum,nie chcę patrzyć na jego twarz.

Może kiedyś da mi szansę, spróbować jeszcze raz,

Jeszcze jeden, jeden raz!

G
Gość
19 października, 18:42, Gość:

Prawosławnym przeszkadza nazwa ulicy Majora Szendzielorza "Łupaszki" w Białymstoku........ '''ZAMORDOWANO POLSKIEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKĘ. Ponoć winni eSBecy z ruskim rodowodem poniesli karę, ale NIGDY nie ujawniono roli SOWIECKIEGO GRU W TEJ OHYDNEJ ZBRODNI.

Aleksander ŚCIOS i inni.

19 października, 18:47, Gość:

"Zbrodnia założycielska III RP musi zostać ujawniona" A.Ścios

Prokurator Witkowski został szybko odsunięty od wyjasnienia sprawy, reszta boi się o własne życie.

c
cryo
19 października, 18:37, Gość:

Pederasta, transwestyta, trudno wyczuć tzw. "CRYO" z czerwonym sowieckim rodowodem pisał na innym forum tak:

"""SPERMA PUTINA SPŁYWA Z RYJÓW POLAKÓW'''

Czy znajdzie się Ktos kto wreszcie tego bydlak rozliczy?

Chwalił się, że wychowuje syna, to co wyrosnie z tego dziecka?

19 października, 18:45, Gość:

Wpis o cieknącej spermie Putina jest na stronie "PiS wziął miliony", jest tez na googlach i innych stronach. Cryo jest niebezpiecznym psycholem. Zapowiedział, że będzie robić wtórna żywnośc ze swoich odchodów..... Może być tak, że psychopata podrzuca swoje odchody do jedzenie w duzych sklepach. Podobny świr to robił i został złapany. Czas aby policja zajeła sie i tym typem.

łżesz jak Pi(e)S [email protected]@ju ,,,, śmiech z degenerata .... cryo napisał , że [email protected]@j robi swym hejtowaniem łaskę dla Putina..... i to nie śmietana mu z mordy kapie,,,, co za kłamliwa bolszewicka sucz....

"PiS (Pluć i Spotwarzać w wersji Rafallusa )z perspektywy Władimira Putina było doskonałą alternatywą. To partia antyeuropejska i antyliberalna, negatywnie nastawiona do naszych ważnych sojuszników, takich jak Niemcy czy Ukraina. Zarówno Kreml, jak i PiS działają bezwzględnie i cynicznie, skrywając się pod płaszczykiem konserwatywnych wartości. Moskwa dąży do rozpadu liberalnej demokracji, która jest jej zmorą, a środkiem do celu jest podzielenie państw Zachodu i skompromitowanie jego wartości. Podobny cel realizuje Jarosław Kaczyński i jego polityka „wstawania z kolan”. Retoryka i cele są zbliżone, co PiS potwierdziło po zdobyciu władzy.....

PiS kopiuje rozwiązania i strategie, które z sukcesem zostały zastosowane wcześniej w Rosji. Weźmy choćby kwestie światopoglądowe. Cała ta ofensywa wymierzona w imigrantów, a ostatnio w osoby LGBT, wcześniej została z sukcesem przeprowadzona na Wschodzie. Nawet wykonawców PiS ma podobnych. To nie tylko młodzi nacjonaliści, ale też środowiska kibicowskie."

Dodaj ogłoszenie