Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Warszawska: Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne przy ulicy Warszawskiej
Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne przy ulicy Warszawskiej Wojciech Wojtkielewicz
Gabloty na eksponaty, szafy na książki jak w IPN i pomieszczenia do konserwacji woluminów. To wszystko można zobaczyć w wykańczanym właśnie gmachu przy ul. Warszawskiej.

[galeria_glowna]
Pierwsze i drugie piętro przeznaczymy na cele archiwum, na dwóch kolejnych będą pomieszczenia z muzealnymi eksponatami - mówi ks. Bogusław Zieziula z archidiecezji białostockiej.

W środę oprowadził nas po wnętrzach wykańczanego właśnie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Warszawskiej. - Planujemy oddać budynek do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku - podkreśla ks. Zieziula.

Już teraz, oglądając poszczególne pomieszczenia, można dowiedzieć się o ich przyszłych funkcjach. - Na parterze, od strony ul. Warszawskiej, będą ustawione gabloty z eksponatami, tak by każdy przechodzień mógł je podziwiać - podkreśla ks. Bogusław Zieziula.

W pomieszczeniu, o którym mówi, stoją już przeszklone szafy i gabloty. Zamontowano też lampy, które będą je podświetlać. Dla zwiedzających będą też przygotowane sale na trzecim i czwarty piętrze gmachu. Największe wrażenie budzi pomieszczenie na samej górze, które od strony ul. Warszawskiej ma okrągłe okno.

- Na stronie internetowej muzeum będzie też możliwość zwiedzania wirtualnego naszego gmachu - zapowiada ksiądz.

Budynek budzi kontrowersje

Na razie nie wiadomo jakie eksponaty będą prezentowane w ramach poszczególnych ekspozycji. Mówi się o m.in. cennych obrazach, zabytkowych szatach czy naczyniach liturgicznych. Jedno jest pewne - będą królowały drogocenne księgi z minionych epok. Dziś przechowywane są one m.in. w magazynach seminarium. Mają trafić do opasłych szaf rodem z IPN. Każda z nich będzie przesuwana za pomocą mechanizmu przypominającego ster statku. Ze zbiorów będzie można skorzystać w dwóch czytelniach - na pierwszym i drugim piętrze.

Rozpoczęcie budowy gmachu przy ul. Warszawskiej budziło kontrowersję części historyków i architektów. Według nich, budynek nie pasuje gabarytowo do ulicy, przy której stoi wiele zabytków.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny