Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Łupaszki w Białymstoku. Radni PiS apelują do wojewody podlaskiego o szybką decyzję w sprawie ulicy Łupaszki

(mg)
Radni PiS apelują do wojewody o szybkie i wnikliwe rozpatrzenie sprawy ulicy Łupaszki
Radni PiS apelują do wojewody o szybkie i wnikliwe rozpatrzenie sprawy ulicy Łupaszki Wojciech Wojtkielewicz
Decyzja w sprawie Szendzielarza Łupaszki powinna zapaść jak najszybciej. Z takim apelem zwrócili się do wojewody radni miejscy PiS. To Bogdan Paszkowski może wstrzymać zmianę nazwy ulicy na Skorupach: z Łupaszki na Podlaską.

Apelujemy do wojewody o wnikliwe rozpatrzenie skarg na uchwałę radnych o zmianie nazwy ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki na ulicę Podlaską. Zostały złożone co najmniej dwie skargi, a według mojej informacji mogło być ich więcej - mówi radny PiS Paweł Myszkowski.

Sam jest współautorem jednej ze skarg. Podnosi w niej, że uchwała w sprawie Łupaszki została podjęta z naruszeniem regulaminu rady miasta.

- Apelujemy do wojewody, by jak najszybciej unieważnił tę uchwałę. Jest to tak ważny problem, że nie ma na co czekać. Trzeba się mu wnikliwie przyjrzeć i unieważnić uchwałę. Ta narusza dobre imię bohatera narodowego. Taka jest prawda. Na sesji padło wiele oskarżeń pod adresem majora Szendzielarza Łupaszki niezgodnych z faktami historycznymi. Poza tym nie uwzględniono ponad dwóch tysiące podpisów mieszkańców, które zostały zebrane w marcu tego roku. Ci ludzie opowiedzieli się za zachowaniem ulicy - dodaje radna PiS Agnieszka Rzeszewska.

Wojewoda wszczyna postępowanie. Nazwa ul. "Łupaszki" może powrócić. Miasto nie może usunąć tabliczek z nazwą ulicy

Sporna uchwała została podjęta na październikowej sesji. To wtedy radni, głosami klubu KO, zdecydowali, że mjr Łupaszka nie będzie patronował ulicy na Skorupach. Ta ma nosić nazwę Podlaska. Decyzja białostockiej rady wzbudziła wielkie emocje w całej Polsce. Do dyskusji włączył się też wojewoda podlaski z PiS Bohdan Paszkowski. Wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy.

Jego rozstrzygnięcie ma zapaść najpóźniej 29 listopada. Są jednak sygnały, że decyzję wojewody poznamy wcześniej.

- Powinniśmy jak najszybciej skończyć z tą sytuacją, w której politycy próbują zajmować się robotą historyków - podkreśla Tomasz Madras, były radny PiS i jeden z inicjatorów uhonorowania Łupaszki.

Radni PiS przypominają, że IPN zajął jednoznaczne stanowisko na rzecz majora Szendzielarza. Nie ma mowy o zbrodniczej działalności Łupaszki.

Z kolei wnioskodawcy zmiany nazwy ulicy podali to, że w 1944 roku na rozkaz "Łupaszki" dokonano pacyfikacji litewskiej wsi Dubinka (na Litwie), gdzie zginęło 27 osób, w tym kobiety i dzieci. Natomiast 16 maja 1945 roku oddział podległy "Łupaszce" wszedł do wsi Potoka (w gm. Michałowo) i zabił najpierw czwórkę dorosłych, a następnie 22 maja całkowicie spalił wieś, w wyniki czego zginęła trójka małych dzieci i jednej osoba dorosła. Wnioskodawcy stwierdzili też, że w 1946 roku oddział "Łupaszki" spalił wieś Zanie w powiecie hajnowskim.

Radni PiS o skargach dotyczących zmiany nazwy ulicy Łupaszki (18.11.2019)

Zobacz też:

Zaraz po nadaniu nazwy, na ogrodzeniu przy ul. Łupaszki pojawiły się takie napisy.

Ulicę Łupaszki w Białymstoku zastąpi ul. 100-lecia Praw Kobi...

Obrońcy "Łupaszki" przynieśli m.in. jego portret

Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny