Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica ks. Michała Sopoćki, czyli przedłużenie Sitarskiej w Białymstoku, już otwarta. Są dwa pasy ruchu w każdą stronę, jest nowy wiadukt

(mg)
Ulica ks. Sopoćki w Białymstoku została już otwarta dla ruchu
Ulica ks. Sopoćki w Białymstoku została już otwarta dla ruchu Anatol Chomicz
Nowy wiadukt nad torami, dwa pasy ruchu w każdą stronę, ścieżki rowerowe i chodniki, ekrany akustyczne, ale też buspasy. To przedłużenie ul. Sitarskiej, czyli ul. ks. Sopoćki. We wtorek rano, tak jak zapowiadaliśmy, nowa trasa została otwarta dla ruchu.

Rowerem w 6 minut, samochodem w 2,5 minuty, a autobusem w cztery minuty. Tyle zajmuje pokonanie ul. ks. Sopoćki, która we wtorek rano została oddana do ruchu. To przedłużenie ul. Sitarskiej łączące ul. Świętokrzyską z Poleską. Nowa trasa prowadzi do centrum miasta z pominięciem ul. Antoniukowskiej i wiaduktu Dąbrowskiego. Na skrzyżowaniu z ul. Radzymińską działa już rondo

– Nowa trasa ma w sumie 1,2 tys. metrów. To ważna ulica dla naszego miasta. To dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu o szerokości 7 metrów. Jest też droga rowerowa, są chodniki, jest wiadukt. Cała inwestycja kosztowała 35 mln zł. Jest współfinansowana z Unii Europejskiej - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Przyznaje, że proces inwestycyjny dotyczący przedłużenia Sitarskiej trwał bardzo długo. Co chwilę pojawiały się jakieś przeszkody: protesty, jeżyki, storczyki, problemy z wyborem wykonawcy. Trwało to wiele lat. - Z naszej strony była pełna determinacja, żeby tę ulicę zbudować. Wreszcie się udało. To ogromna radość - podkreśla prezydent Truskolaski.

Zaznacza, że wraz z oddaniem do użytku ul. Sopoćki, białostoczanie zyskali nowe przejście przez tory. Wiadukt został wybudowany kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Miejscami widać tylko dachy domów i wierzchołki drzew. Dzięki tej przeprawie odciążony zostanie wiadukt Dąbrowskiego. Szybciej do centrum z pewnością dojadą mieszkańcy osiedli Dziesięciny, Zawady, a nawet Bacieczki.

Od środy 1 sierpnia uruchomione zostaną przy nowej trasie dwa przystanki komunikacji miejskiej. Będzie tu kursowała linia - nr 25. I choć linia jest tylko jedna, wyznaczone zostały już buspasy. Dlaczego?

Jak tłumaczy prezydent Białegostoku inwestycja powstała w ramach unijnego projektu, który zakłada poprawę dostępności centrum miasta dla komunikacji publicznej. - Bez tego buspasa nie byłoby możliwości uzyskania dofinansowania z Unii. Ten projekt przewiduje też zakup niskoemisyjnych autobusów - przypomina Tadeusz Truskolaski.

Nie wyklucza, że jeżeli będzie taka potrzeba, linii autobusowych może być tu więcej. - Będziemy patrzeć jakie jest obciążenie tej linii - zapewnia prezydent miasta.

Komunikacja

  • W związku z otwarciem ul. Ks. Sopoćki od 1 sierpnia zmieniają się trasy linii nr 15, 22, 25 oraz N3.
  • Autobusy linii 15 pojadą w obu kierunkach ulicami: Bohaterów Getta, Sitarską, Radzymińską i dalej stałą trasą.
  • Autobusy linii 22 pojadą w obu kierunkach ulicami: Poleską, Sitarską, Radzymińską, 1000-lecia Państwa Polskiego, Poleską.
  • Autobusy linii 25 zostaną skierowane na nową trasę i pojadą ulicami:Hallera, Świętokrzyską, Sopoćki, Radzymińską, Zagumienną, Sokólską, Kombatantów, Bitwy Białostockiej, Gen. Wł. Andersa, nawrót na Rondzie K. Putry, Gen. Wł. Andersa, Bitwy Białostockiej, Tysiąclecia Państwa Polskiego, Sokólską, Zagumienną, Radzymińską, Sopoćki, Świętokrzyską, Gen. J. Hallera i dalej stałą trasą.
  • Autobusy linii N3 w kierunku Osiedla Nowe Miasto pojadą ulicami: Zagumienną, Radzymińską, Sitarską, Bohaterów Getta i dalej stałą trasą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny