Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Brzechwy w Białymstoku. Mieszkańcy narzekają na ciężarówki. Miasto nie ma pieniędzy na budowę alternatywnej trasy

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Mniej więcej od godz. 6.40 do godzin popołudniowych przejeżdża tu dziennie jakieś 40 ciężarówek. I to pomimo stojących znaków zakazu, które ponad rok temu zostały tu na nasz wniosek postawione - mówi Mirosław Bobier (w środku).
Mniej więcej od godz. 6.40 do godzin popołudniowych przejeżdża tu dziennie jakieś 40 ciężarówek. I to pomimo stojących znaków zakazu, które ponad rok temu zostały tu na nasz wniosek postawione - mówi Mirosław Bobier (w środku). Wojciech Wojtkielewicz
Troska o bezpieczeństwo dzieci chodzących do pobliskiej podstawówki oraz hałasy. Z takimi problemami borykają się mieszkańcy ul. Brzechwy. Wszystko przez ciężarówki, które łamiąc znaki zakazu, wjeżdżają na tę ulicę, aby dowieźć materiały do budującego się na Bagnówce Eko Osiedla. Problemy rozwiązałaby budowa alternatywnych dojazdów do osiedla. Na to jednak miasto nie ma pieniędzy. Władze twierdzą też, że nie da się zamienić ul. Brzechwy w drogę jednokierunkową. Bo i z taką propozycją występują mieszkańcy.

Mniej więcej od godz. 6.40 do godzin popołudniowych przejeżdża tu dziennie jakieś 40 ciężarówek. I to pomimo stojących znaków zakazu, które ponad rok temu zostały tu na nasz wniosek postawione - mówi Mirosław Bobier.

Razem z innymi mieszkańcami ul. Brzechwy obawia się o bezpieczeństwo dzieci chodzących do pobliskiej szkoły podstawowej nr 51 i narzeka na hałasy.

- Ciężarówki dowożą materiały do budującego się już od lat Eko Osiedle na Bagnówce. Pustych terenów jest tam jeszcze dużo, więc inwestycja szybko się nie zakończy. Nie mamy nic przeciw rozwojowi miasta, ale władze dając pozwolenia na budowę nowych osiedli powinny też zapewniać dojazdy do inwestycji. Tak aby ciężarówki nie jeździły tam gdzie nie powinny - podkreśla.

Czytaj też: Jest reakcja władz na obawy mieszkańców Bagnówki. Obok powstającego żłobka będzie szerszy chodnik. Tylko czy to rozładuje przyszłe korki?

Według mieszkańców problem zostałby rozwiązany, gdyby miasto zbudowało alternatywny dojazd do Eko Osiedla - naniesioną na plan miejscowy drogą (a nawet dwiema drogami), która prowadziłaby tam z okolic osiedla bloków przy ul. 42. Pułku Piechoty. We wrześniu o budowę tej drogi dopominał się też mieszkaniec Eko Osiedla Karol Jaworowski, który zwracał uwagę, że już niedługo na ul. Mościckiego zaczną się tworzyć ogromne korki.

- Tą wąską uliczką rodzice będą dowozić dzieci do budujące się właśnie żłobka, który powstaje obok skrzyżowaniem z ul. Kosińskiego - mówił.

Władze miasta zamierzają poszerzyć w tym rejonie chodniki do szerokości około 4 – 4,5 m, dzięki czemu rodzice będą mogli stawiać samochody w całości chodniku. Co zdaniem władz sprawi, że przepustowość ulicy nie będzie obniżona. Ale na budowę alternatywnych dróg, według władz nie ma pieniędzy.

Czytaj też: Bagnówka. Powstaje żłobek, miasto powinno jednak pomyśleć o alternatywnym dojeździe. Tak uważają mieszkańcy

- Ulice nie zostały ujęte w budżecie na rok 2020 r. z uwagi na znaczne ograniczenie jego wysokości w stosunku do lat ubiegłych ze względu na niższy wzrost dochodów bieżących, wynikający m.in. ze zmian w przepisach dotyczących PIT, zwolnienia z podatku osób do 26. roku życia, podwojenia kosztów uzyskania przychodu, obniżenia podatku - mówi Anna Kowalska z magistratu.

Dodaje, że dojazd do Eko Osiedla możliwy jest ulicami: Kazimierza Wielkiego, Chełmońskiego i Kluka.

- Dłuższa trasa prowadzi przez ulice: Kazimierza Wielkiego, Raginisa, Baśniową, Skalną, Kluka, Kosińskiego. Ponadto można dojechać drogą szutrową od strony Sowlan, która dociera do Pracowniczego Ogrodu Działkowego „27 Lipca” przy szutrowej części ulicy Kluka - podkreśla Anna Kowalska.

- Tylko co z tego, skoro ciężarówki jeżdżą po naszej ulicy, bo tędy mają bliżej. Proponujemy więc, aby zdjąć znaki zakazu - bo i tak nie są przestrzegane - i zmienić ul. Brzechwy w ulicę jednokierunkową. Ciężarówki jechałyby więc obok nas do Eko Osiedla, a wyjeżdżały jadąc równoległą ul. Wyspiańskiego. Przynajmniej ruch byłby rozłożony równomiernie, a częstotliwość przejazdów ciężarówek spadłaby o połowę - proponuje Krzysztof Hus.

Czytaj też: Bagnówka: Pagórek może kryć wiele tajemnic

Anna Kowalska twierdzi jednak, że ul. Brzechwy jako jedyna - w przeciwieństwie do pozostałych ulic w tym rejonie - posiada geometrię i nawierzchnię dostosowaną do ruchu autobusów komunikacji miejskiej.

- Parametry techniczne pozostałych ulic osiedla nie umożliwiają poruszania się po nich pojazdów komunikacji miejskiej, wobec czego nie jest możliwe zaplanowanie ich alternatywnej trasy. Dodatkowo wyznaczenie jednego kierunku spowoduje zwiększenie ilości pojazdów wjeżdżających na ulicę Brzechwy, kierujących się na przyległe ulice znajdujące się wewnątrz osiedla pomiędzy ulicami Brzechwy i Wyspiańskiego. W związku z powyższym nie ma planów zmiany ulic Brzechwy i Wyspiańskiego na ulice jednokierunkowe. Ponadto ewentualna zmiana powinna zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi z mieszkańcami osiedla - tłumaczy urzędniczka.

Dodaje, że miasto zgłosiło policja fakt nieprzestrzegania przez kierowców znaku zakazu wjazdu ciężarówek (nie dotyczy on jedynie pojazdów zaopatrzenia mieszkańców ulicy i służb komunalnych).

- Myśmy też to niejednokrotnie zgłaszali policji. I nic. Ciężarówki wciąż jeżdżą. A przecież chodzi też o dzieci, które same chodzą do szkoły - twierdzi Sylwia Manias - Oleksza.

Czytaj także: Mieszkańcy protestują: Nie chcemy Wygody! Niech będzie Bagnówka! (wideo)

Oficer prasowa komendy miejskiej policji mł. asp. Katarzyna Zarzecka mówi, że mundurowi robią co mogą. - Policja jest tam po kilka razy dziennie i stosuje środki przewidziane prawem - podkreśla.

Problemami mieszkańców ul. Brzechwy zainteresowali się radni. Interpelację złożyła zarówno Jowita Chudzik z KO, jak i Henryk Dębowski z PiS. Oboje dopominają się o budowę alternatywnych dojazdów do Eko Osiedla.

Tu oglądasz: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny