MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga dla pracujących seniorów w wieku emerytalnym, czyli jak skorzystać z zerowego PIT-u?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
Seniorzy, które nadal pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogą skorzystać z zerowego PIT-u. Wystarczy nadal pozostawać w zatrudnieniu, żeby nie zapłacić podatku dochodowego. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny 1 stycznia tego roku, a nie zrezygnowali ze swojej aktywności zawodowej i co ważne nie dostają emerytury z ZUS-u, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów.

- Ulga zwalniająca z podatku dotyczy zarówno seniorów, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty rodzinnej jak i tych, co nie mają. Z PIT-0 mogą skorzystać także te osoby, które już emeryturę lub rentę z ZUS otrzymywały, ale zawiesiły prawo do świadczeń. Nie skorzystają natomiast seniorzy, które osiągnęli powszechny wiek emerytalny, pobierają emeryturę, a jednocześnie dorabiają – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie otrzymują emerytury z ZUS oraz podlegają ubezpieczeniom społecznym. Aby skorzystać z takiego rozliczenia podatkowego, ważne jest nabycie prawa do emerytury. Sama decyzja nie jest potrzeba.

Ulga dotyczy seniorów zatrudnionych:

  • na umowę o pracę,
  • na umowę zlecenia,
  • prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • opodatkowanych według, stawki liniowej oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Żeby ją zastosować, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy. Pracujący emeryt uwzględnia ulgę w rozliczeniu za 2022 roku lub wcześniej już na etapie zaliczek na podatek. Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą to, zgodnie z przepisami, nie można skorzystać ze zwolnienia w trakcie roku. Taka osoba będzie mogła dokonać ostatecznego rozliczenia w zeznaniu rocznym.

  • Suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla pracujących seniorów nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł.
  • Do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85 528 zł ma zastosowanie kwota wolna od podatku - 30 tys. zł rocznie.
  • Wtedy PIT-0 dotyczy przychodu wynoszącego 115 528 zł brutto (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

- Podstawowym warunkiem uprawniającym do ulgi jest nie pobieranie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomimo nabytych uprawnień i dalsza praca. Z zerowego PIT-u skorzystać mogą osoby, które nabyły prawo do emerytury czy renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, czy świadczenia dla żołnierzy zawodowych i służb mundurowych – wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny