Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Węglowa może się zmienić. Internauci zadecydują o inwestycjach

(nys)
Zachodnia i środkowa część Węglowej z lotu ptaka.Jesienią społeczna koncepcja zostanie przedstawiona władzom miasta.
Zachodnia i środkowa część Węglowej z lotu ptaka.Jesienią społeczna koncepcja zostanie przedstawiona władzom miasta.
Ogród botaniczny, park linowy, przestrzeń koncertowa, muzeum sprzętu militarnego, teren do rekreacji. Wszystkie te inwestycje mogą powstać przy ul. Węglowej. Do końca sierpnia internauci mogą brać udział w ankiecie dotyczącej przyszłości powojskowego terenu przy ulicy Węglowej.

Węglowa z jednej strony jest poza pierścieniem obwodnicy śródmiejskiej - tuż za ul. Poleską. Z drugiej strony, jeśli chodzi o tkankę miasta, pozostaje w niej mocno zakotwiczona - mówi Piotr Jać, współtwórca Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, które jest inicjatorem powstania społecznej koncepcji zagospodarowania terenów w sąsiedztwie elektrociepłowni Białystok. - Mamy przecież osiedla, które ciągną się kilka kilometrów w kierunku północno-wschodnim, aż do granicy administracyjnej z gminą Supraśl. I ich mieszkańcy mogą wygodnie korzystać z Węglowej.

- Zresztą w czasie konsultacji podkreślali oni, że Węglowa jest pierwszym obiektem kulturalnym, który napotyka się, jadąc od Wasilkowa - dodaje Damian Dworakowski, koordynator projektu "Węglowa - społeczna koncepcja".

Od niemal dziesięciu lat właścicielem 9-hektarowego terenu przedwojennej Brazylki jest gmina Białystok. Mimo to wciąż brakuje konkretnej wizji tego, co do jego przyszłości. Obecnie miejsce jest zaniedbane, większość budynków niszczeje, miejsce jest niestrzeżone i niebezpieczne. Za kilka lat w części kompleksu ma zostać uruchomione Muzeum Pamięci Sybiru. Wciąż otwarte pozostaje jednak pytanie: co zresztą terenu?

Próbą odpowiedzi, a zarazem propozycją konkretnych zmian, jest właśnie społeczna koncepcja zagospodarowania dawnych magazynów wojskowych. Wiosną i latem Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zorganizowało serię spotkań, w trakcie których białostoczanie rozmawiali o przyszłości terenu przy ul. Węglowej. O proponowanych zmianach mogą teraz wszyscy się wypowiedzieć. Wystarczy wypełnić ankietę w wersji elektronicznej. Jest ona dostępna pod adresem: www.tnij.org/ankieta-weglowa. Anonimowy kwestionariusz składa się z czterech pytań, w których zaznacza się po jednej z odpowiedzi. Z kolei na stronie weglowa.org znajdziemy wizualizacje proponowanego zagospodarowania terenu

- By w całości zmienić Węglową potrzeba kilku lat. Niektóre inwestycje pozostają w gestii miasta, chociażby Muzeum Pamięci Sybiru czy układ drogowy - mówi Piotr Jać. - Natomiast pierwszy etap, który chcemy zgłosić do finansowania, będzie się opierał na miejskim budżecie obywatelskim na 2014 rok. Podstawowe rzeczy, które w oparciu o niego mogą zmienić się na Węglowej już za rok, to uporządkowanie terenu i załatanie ogrodzenia, wprowadzenie oznakowania oraz podstawowe zmiany dotyczące parkingów.

- Chociażby po to, by był to teren bardziej bezpieczny i dostępny dla większej liczby mieszkańców. By nikt nie miał oporu przed wejściem za piłką w chaszcze, ale też, by właśnie taki dziki krajobraz nie odbierał poczucia bezpieczeństwa czy nie dawał pretekstu do niezbyt kulturalnych zachowań - dodaje Damian Dworakowski.

Gotowa społeczna koncepcja, wniosek do budżetu obywatelskiego i projekt zmian planu miejscowego zostaną przedstawione władzom Białegostoku jesienią.

Propozycje zmian

U dołu od lewej: istniejące ogrodzenie terenu od strony elektrociepłowni, projektowany parking za magazynem nr 18, projektowane tereny sportowe za magazynem nr 18, sferyczny ogród botaniczny za magazynem nr 12. Powyżej od lewej: projektowany parking za magazynem nr 34, projektowany teren sportowo-rekreacyjny pomiędzy magazynami nr 34 i nr 18, teren rowerowy w centrum kompleksu (dirt park), magazyny nr 23 i 12 oraz projektowany parking pomiędzy magazynem nr 12 a terenem kolejowym. Po prawej stronie kadru: w centrum ewentualny ekran akustyczny z dwoma przykładowymi budynkami zaplecza (sportowego i koncertowego), wśród drzew projektowany park linowy, obok teren sportowy (do kalisteniki, street workoutu itp.). W centrum kadru magazyny nr 11 i 30 oraz projektowana plenerowa ekspozycja sprzętu wojskowego. Po prawej u góry projektowany teren koncertowy wraz z przykładową sceną oraz projektowaną strefą gastronomiczną na istniejącej betonowej rampie rozładunkowej. Powyżej projektowany teren zielony ("park cichy", pełniący też funkcję ochrony akustycznej os. Wygoda) oraz teren Muzeum Pamięci Sybiru, obejmujący miejsca parkingowe, projektowaną plenerową ekspozycję sprzętu wojskowego (od strony torów kolejowych i ul. Poleskiej) oraz dwa budynki: istniejący magazyn nr 5 oraz projektowany nowy pawilon muzealny.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny