Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Węglowa: Historia nieznana. Powstanie Biała Księga

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Ul. Węglowa: Hangar nr IX
Ul. Węglowa: Hangar nr IX Wojciech Oksztol/Archiwum
Dawne magazyny wojskowe przy ul. Węglowej skrywają sporo tajemnic. Być może uda się je odkryć. Wszystko w ramach projektu Kreatywnego Podlasia.

Otwarcie w sobotę

Otwarcie w sobotę

Tego dnia odbędzie się koncert, wieńczący trasę Dominus Svantevitus Tour. Podczas finału zagrają: Quo Vadis/ Percival Schuttenbach i In Extremis. W związku z koncertem, w Radiu Akadera czekają superkonkursy z nagrodami. Bilety można kupić w Blues Barze przy ul. Warszawskiej 29, codziennie od godz. 12.

Pomysł na inicjatywę wziął się stąd, że powojskowe magazyny przy ulicy Węglowej mają duży potencjał, a są wykorzystywane tylko we fragmentach - mówi Damian Dworakowski ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.

To ono koordynuje projekt "Węglowa - Społeczna Koncepcja". Celem jest zebranie pomysłów na magazyny i przedstawienie ich władzom miasta. Przy okazji ma też powstać tzw. Biała Księga Węglowej. Będzie to opracowanie na temat historii i stanu zachowania kompleksu magazynów. A te ostatnie powstały w latach 1934-1936. Wybudowano je na potrzeby Wojska Polskiego, które kupiło ten teren od osób prywatnych. Mieściła się tu m.in. składnica. Co ciekawe, w 1939 roku w magazynach prowadzona była alarmowa mobilizacja polskich żołnierzy.

- Wmagazynach składowane była m.in. mundury i sprzęt wojskowy. Korzystali z nich żołnierze 18. Dywizji Piechoty - mówi Piotr Jać, członek stowarzyszenia.

Jeden z magazynów ma się stać częścią przyszłego Muzeum Pamięci Sybiru. Można to odczytać symbolicznie, bo w 1940 roku ze zlokalizowanej tu bocznicy kolejowej korzystali Sowieci. To stąd dokonywano wywózek Polaków na Sybir.

Również po II wojnie światowej magazyny służyły celom wojskowym. Istniała tu m.in. składnica Ludowego Wojska Polskiego oraz jednostki zaopatrzeniowe.

Dopiero w latach 2005-2006 mienie przejęło miasto. Dziś w części budynków mieści się m.in. skatepark oraz Muzeum Techniki i Motoryzacji "Moto-Retro". W sezonie letnim odbywa się tu też sporo imprez kulturalnych.

Pomóż stworzyć Białą Księgę Węglowej

Historia magazynów ma jednak wiele tajemnic. Nie wiadomo np. zbyt wiele o tym co tu się działo podczas IIwojny światowej. Oprócz wojsk sowieckich, być może stacjonowali tu też hitlerowcy. Inicjatorzy projektu liczą, że Biała Księga odpowie przynajmniej na część pytań.

Wiedza ma być gromadzona podczas spotkań i warsztatów. Wezmą w nich udział przedstawiciele różnych grup społecznych, środowisk eksperckich oraz mieszkańcy miasta.

Kreatywne Podlasie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką Węglowej do uczestniczenia w projekcie. Chętni mogą napisać maila na adres: [email protected]. O projekcie można się będzie dowiedzieć już w sobotę podczas otwarcia tegorocznego sezonu na Węglowej.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny