Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Waryńskiego 32A. Niepełnosprawni są odprawiani z kwitkiem

Tomasz Mikulicz [email protected]
Petenci pytają kiedy dostaną karty. Urzędnicy sami nie wiedzą i każą czekać.
Petenci pytają kiedy dostaną karty. Urzędnicy sami nie wiedzą i każą czekać. Anatol Chomicz
Od lipca wydawanie kart parkingowych dla niepełnosprawnych przejęła gmina. Nie wydała żadnej. Mówi, że to przez ministerstwo.

- Nasz urząd miejski sięgnął już granic absurdu. Zaszedłem po kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej, a urzędniczka rozłożyła ręce i powiedziała, że ona nic nie wie - mówi Andrzej Kulesza.

Do tej pory karty parkingowe (widnieje na nich wózek inwalidzki na niebieskim tle) wydawane były od ręki przez starostę. Od 1 lipca zmieniły się jednak przepisy i niepełnosprawni muszą udać się do Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Waryńskiego 32 A. Karty są ważne, bo dzięki nim niepełnosprawni mogą stawiać auta na kopertach.

Urzędnicy tłumaczą, że wszystko przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- W porozumieniu z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych nie uruchomiło jeszcze odpowiednich nakładek na obowiązującym systemie informatycznym - mówi Kamila Busłowska z departamentu prezydenta miasta.

Każdy niepełnosprawny powinien bowiem być zarejestrowany w komputerowej bazie danych kart parkingowych. Pomijając już nawet sprawy informatyczne, urzędnicy nie dysponują pustymi kartami (gdzie należy wpisać dane niepełnosprawnego i załączyć jego zdjęcie), które muszą być wydrukowane na specjalnie zabezpieczonych hologramem blankietach.

- Aktualnie ministerstwo zebrało zapotrzebowania na blankiety, które następnie będą dystrybuowane do poszczególnych zespołów - tłumaczy Kamila Busłowska.
Nasz Czytelnik odpiera, że niepełnosprawnych nie interesują ustalenia między urzędami.

- Skoro ktoś posiada odpowiednie uprawnienia, to powinien mieć możliwość stawiania auta na tzw. kopertach. A przez czyjąś niekompetencję staje się to niemożliwe - denerwuje się.

Jedyne pocieszenie to takie, że karty wyrobione na podstawie poprzednich przepisów tracą ważność najpóźniej 30 listopada.

- Co jednak z tymi, którzy dopiero teraz nabyli uprawnienia? Urzędniczka powiedziała, że przyjmie moje pismo i w terminie do 30 dni odpowie, kiedy dostanę kartę. Przecież mogę na nią czekać i pół roku. Nie złożyłem więc żadnego pisma - mówi nasz Czytelnik.

Kamila Busłowska twierdzi, że przyjęto 13 wniosków o wydanie kart.

- Osoby te oczekują na zawiadomienie o terminie odbioru. Z przyczyn od nas niezależnych termin nie może być precyzyjnie określony - mówi.

Nowe przepisy wprowadzają też inne istotne zmiany. Od 1 lipca osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności nie jest już uprawniona do uzyskania karty parkingowej. Od informacji o odmowie przyznania karty nie przysługuje odwołanie. Od 1 lipca opłata za wydanie karty wynosi 21 zł. Natomiast od 4 stycznia 2016 roku dodatkowo będzie też pobierana opłata ewidencyjna.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny