Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Warszawska. Białostockie Centrum Onkologii większe i zmodernizowane (zdjęcia, wideo)

Urszula Ludwiczak [email protected]
Na parterze zmodernizowanego budynku BCO będzie mieścić się nowoczesna rejestracja porani onkologicznych. Same poradnie zajmą 2. i 3.  piętro, na pierwszy będzie oddział chemioterapii dziennej.
Na parterze zmodernizowanego budynku BCO będzie mieścić się nowoczesna rejestracja porani onkologicznych. Same poradnie zajmą 2. i 3. piętro, na pierwszy będzie oddział chemioterapii dziennej. Wojciech Wojtkielewicz
Wczoraj uroczyście otwarto zmodernizowaną część Białostockiego Centrum Onkologii. Pacjenci w nowych warunkach będą się leczyć już od października.

- Pomysł, aby poszerzyć bazę lokalową szpitala zrodził się 20 lat temu - mówiła podczas uroczystego zakończenia I etapu modernizacji Białostockiego Centrum Onkologii dyrektorka placówki, Marzena Juczewska. - Na początku mieliśmy 90 łóżek, z biegiem czasu powiększała się liczba pracowników, sprzętu, pacjentów. Chcieliśmy nawet budować nowy szpital, okazało się, że możliwa jest tylko rozbudowa. Dzisiaj jesteśmy w połowie finalnej koncepcji tej rozbudowy.

Ale już ta połowa robi wrażenie. Pacjenci BCO zyskali doskonałe warunki w poradniach przyszpitalnych i na oddziale chirurgii.

- Teraz nasze poradnie mieszczą się na 300 mkw., na których dziennie przyjmowanych jest ok. 300 osób - mówi Marzena Juczewska. - W nowym miejscu poradnie mają siedem razy większą powierzchnię. W nowym budynku 10 poradni będzie dysponować 17 wygodnymi gabinetami, rozlokowanymi na dwóch piętrach.

Poprawi się też komfort pacjentów korzystających z chemioterapii dziennej. W nowym obiekcie jest 14 stanowisk w kilku przestronnych, klimatyzowanych salach.

BCO zyskało też nowy blok operacyjny z czterema salami, salą intensywnego nadzoru medycznego i wybudzeń oraz większy o 20 łóżek oddział chirurgiczny z pododdziałem leczenia bólu. Wszystkie sale chorych na chirurgii są komfortowe, z łazienkami.
Od strony ul. Warszawskiej powstał podziemny, wielopoziomowy parking, na blisko 150 miejsc.

- Szczególnie jestem zadowolony z nowej przychodni i izby przyjęć, bo to miejsca, gdzie pacjent trafia najpierw, a gdy widzi tłumy cierpiących osób, jest to nieprzyjemne i nie pomaga w terapii - mówił o zmodernizowanym szpitalu Cezary Cieślukowski, wiceminister zdrowia, który przed laty jako członek zarządu województwa podlaskiego odpowiadał za służbę zdrowia.

Dodał, że BCO wyróżnia się na mapie polskich ośrodków onkologicznych tym, jak podchodzi do pacjentów i się nimi zajmuje.

Warta 85 mln zł inwestycja została sfinansowana z pieniędzy UE, budżetu województwa podlaskiego oraz budżetu szpitala.
Dyrekcja placówki już myśli o kolejnym etapie rozbudowy, który sprawi, że w szpitalu przybędzie 69 łóżek. Wtedy będzie ich ponad 240, co powinno zaspokoić potrzeby mieszkańców regionu.

Stanie się tak, gdy BCO będzie mogło zaadaptować na swoje potrzeby budynek po znajdujących się po sąsiedzku przy ul. Warszawskiej oddziałach położniczo-ginekologicznym i neonatologicznym szpitala wojewódzkiego.

- Mamy nadzieję, że ten drugi etap zaczniemy już w przyszłym roku - mówi Marzena Juczewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny