Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Sitarska. Awantura o 900 metrów. Nie mogą zacząć budowy

Marta Gawina
Marta Gawina
Ulica Sitarska wciąż nie może zostać przedłużona zgodnie z planami miasta
Ulica Sitarska wciąż nie może zostać przedłużona zgodnie z planami miasta UM w Białymstoku
Nadal nie wiadomo, kiedy ruszą prace przy przedłużeniu ulicy Sitarskiej w Białymstoku.

Miasto już od wielu lat próbuje rozpocząć budowę przedłużenia ul. Sitarskiej. Zawsze pojawiały się przeszkody. Protestowali okoliczni mieszkańcy, ekolodzy, były problemy z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

Teraz wszystko już jest. Jeszcze w kwietniu ogłoszono przetarg, komisja wybrała najlepszą ofertę... I rozpoczęły się odwołania przegranych.

A prace nie mogą się rozpocząć. Chodzi o raptem 900-metrowe przebicie od skrzyżowania z ulicą Kozłową do Świętokrzyskiej. To dla Białegostoku bardzo ważna inwestycja, bo to nowa przeprawa przez tory dzielące miasto. Ma mieć po dwa pasy ruchu w każdą stronę. - Na pewno jest to inwestycja potrzebna w naszym mieście. To kolejna przeprawa przez tory, która odciąży choćby wiadukt Dąbrowskiego - przypomina Jerzy Tokajuk, urbanista. Przypomina, że przedłużenie Sitarskiej to połączenie potężnego osiedla Dziesięciny ze śródmieściem.

Znów wpłynęło odwołanie od wyniku przetargu. Jego zasadność oceni teraz Krajowa Izba odwoławcza. I to od jej decyzji będzie zależeć, czy odwołanie zostanie uznane, czy odrzucone - mówi Bożena Zawadzka, dyrektorka Zarządu Dróg Miejskich.

Spór o inwestycję toczą dwie firmy: Unibep i Strabag. Ta pierwsza wygrała w kwietniu przetarg, proponując nieco ponad 35 milionów złotych. Jednak przedstawiciele Strabargu stwierdzili, że Unibep ma zbyt małe doświadczenie w budowie mostów. I odwołali się od wyniku przetargu.

Firma Unipeb została wezwana do uzupełnienia dokumentacji, a komisja przetargowa po raz kolejny chciała jej powierzyć budowę przedłużenia Sitarskiej. Urzędnicy liczyli, że podpiszą umowę z wykonawcą jeszcze w tym tygodniu. Tak, by inwestycja mogą od razu ruszyć.

Teraz znów ten termin oddali się przynajmniej o kilka tygodni. Kiedy rozpocznie się inwestycja? Nie wiadomo.

- Na pewno jest to inwestycja potrzebna w naszym mieście. To kolejna przeprawa przez tory, która odciąży chociażby aleję Piłsuskiego, wiadukt Dąbrowskiego - przypomina Jerzy Tokajuk, szef białostockiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Przypomina, że przedłużenie Sitarskiej to połączenie z centrum miasta potężnego osiedla Dziesięciny, w którym mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Inwestycja planowana jest od wielu lat. Jednak zawsze pojawiają się przeszkody, które uniemożliwiają jej rozpoczęcie.

Głośno protestowali właściciele działek, przez które ma przebiegać nowa trasa. Pojawiła się też informacja, że na sąsiadujących z nową drogą terenach rośnie storczyk i gniazdują kawki oraz jerzyki. RDOŚ ostatecznie zgodził się na inwestycję, ale postawił kilka warunków. Wywieszonych ma być 25 budek dla ptaków, a drogę trzeba odsunąć albo przesadzić storczyki pod nadzorem botanika. Ustalono też, że właściciele nieruchomości otrzymają odszkodowania.

Droga od skrzyżowania z ul. Kozłową do ul. Świętokrzyskiej będzie miała ponad 900 m. Zaplanowano na niej dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Powstaną również ścieżki rowerowe.

Nad torami pojawi się estakada. Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na wybudowanie nowej drogi.

Przedłużenie ul. Sitarskiej to nie jedyna drogowa inwestycja, gdzie przedłużają się sprawy przetargowe. Na początku czerwca powinniśmy już poznać wykonawców Trasy Niepodległości. Terminy otwarcia ofert zostały jednak przesunięte na koniec miesiąca.

Zobacz też:

Trasa generalska już gotowa. Koniec prac na ul. Kleeberga (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny