Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Sienkiewicza 55. Zabytkowa kamienica może być uratowana

Tomasz Mikulicz [email protected]
Kamienica przy ul. Sienkiewicza 55 miała być rozebrana. Nie zgodził się na to konserwator zabytków.
Kamienica przy ul. Sienkiewicza 55 miała być rozebrana. Nie zgodził się na to konserwator zabytków. Archiwum
Właściciel ponad 100-letniej kamienicy chciał ją rozebrać. Nie zgodził się na to konserwator zabytków. Teraz wyda zalecenia, jak zachować charakter obiektu.

Właściciel nie odwołał się od mojej decyzji do ministra kultury. Mało tego, wystąpił o zalecania - mówi Dariusz Stankiewicz, miejski konserwator zabytków.
Oznacza to, że właściciel budynku przy ul. Sienkiewicza 55 (u zbiegu z Ogrodową) odstąpił od pomysłu jego rozbiórki.

- Na elewacji zachowało się tu wiele oryginalnych elementów - m.in. historyczne balustrady, kształty okien, drzwi snycerskie. W zaleceniach napiszę, że ma być wszystko zachowane - podkreśla konserwator.

Plan miejscowy dopuszcza co prawda podwyższenie i rozbudowę kamienicy, ale obiekt figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Prace będą więc toczyły się pod okiem konserwatora. Prawdopodobne jest, że po przebudowie kamienica będzie przypominała tę przy ul. Sienkiewicza 63. W środowisku obrońców zabytków komentowano, że po remoncie została z niej praktycznie tylko fasada od strony ulicy.

- Czasami to jedyne wyjście. Lepiej, że pozostał jakiś fragment zabytku niż miałby on być zburzony i postawiony na nowo - uważa Dariusz Stankiewicz.

Kamienica przy ul. Sienkiewicza 55 powstała na przełomie XIX i XX wieku. Prawdopodobnie pierwszym właścicielem był Adolf Białokoz. To uczestnik powstania styczniowego, który został za to zesłany na Sybir. Piotr Niziołek z Muzeum Historycznego w Białymstoku opracowuje właśnie jego pamiętnik, który przetrwał do naszych czasów.

Adolf Białokoz wrócił z Syberii po 16 latach. Doczekał tu sędziwego wieku. Miał córkę Jadwigę i dwóch synów - młodszego Stanisława i starszego Henryka. Ten ostatni dosłużył się stopnia pułkownika w carskiej armii. Natomiast Stanisław zasłużył się dla rozwoju turystyki. Był członkiem zarządu białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny