Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Mickiewicza. Wśród domów ma powstać blok

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Wśród domów przy ul. Mickiewicza ma powstać blok
Wśród domów przy ul. Mickiewicza ma powstać blok sxc.hu
Przy ul. Mickiewicza obok domów jednorodzinnych miałby być blok o wysokości 15 metrów. A że na tym terenie nie ma planu miejscowego, buduje się tu na podstawie decyzji urzędników.

W jakim my mieście żyjemy? Gdzie są miejscy urbaniści? Gdzie prezydent? Jak można dopuścić do tego, by w miejscu gdzie wokół są domy jednorodzinne postawić blok? - mówi nasza Czytelniczka.
Występuje w imieniu grupy mieszkańców domów przy ul. Mickiewicza, którzy dowiedzieli się, że ich sąsiadka chce wykupić dwie pobliskie działki. - Jej blok wyrósłby tuż przy moim płocie - twierdzi nasza Czytelniczka.

Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nie wydało jeszcze orzeczenia w tej sprawie. Tymczasem okazuje się, że sąsiadka naszej Czytelniczki złożyła jeszcze jeden wniosek. - W pierwszym wnioskowała o budynek handlowo-usługowy o wysokości do 15 metrów. Jej dokument objął trzy działki, w tym dwie, które do niej nie należą - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Przepisy dopuszczają bowiem składanie wniosków o budowanie się na działkach, które nie są naszą własnością. Dzięki temu możemy np. wysondować, czy planowana przez nas inwestycja jest możliwa do zrealizowania.

- Natomiast drugi wniosek dotyczy tylko i wyłącznie działki należącej do wnioskodawczyni. Planowane jest tu powstanie budynku wielorodzinnego z funkcją handlowo-usługową o wysokości 15 metrów - tłumaczy Piotr Firsowicz.

Nasza Czytelniczka przypuszcza, że jej sąsiadka postanowiła załatwić sprawę metodą małych kroczków. - Najpierw dostanie pozwolenie na budowę bloku na swoim terenie, a potem będzie chciała wykupić przyległe działki - uważa.

Na terenie, o którym mowa nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że budować się tu można w oparciu o - wydawaną przez magistrat - decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli więc ktoś chce stawiać wysoką zabudowę przy niższej, urzędnicy badają tzw. dobre sąsiedztwo. Pod uwagę brany jest teren stanowiący trzykrotność działki, na której miałby powstać budynek. Jeśli na wspomnianym terenie będzie już stał budynek zbliżony gabarytami do tego przez nas planowanego, decyzja urzędników jest pozytywna.

- Takim obiektem do porównania jest na przykład nowa kamienica przy Mickiewicza 83, w której mieszczą się kancelarie prawnicze - mówi Piotr Firsowicz.

- Aż nie do wiary, że taka sytuacja może mieć miejsce. Przecież tamta kamienica leży po drugiej stronie skrzyżowania. Tymczasem, od naszej strony stoją tylko i wyłącznie domy. Zabudowa wielorodzinna zwyczajnie tu nie pasuje. Poza tym, nie ma na nią miejsca. Tu jest naprawdę ciasno - podkreśla nasza Czytelniczka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny