Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Kilińskiego. Rewolucja w śródmieściu. Rozpoczęła się zabudowa narożnika przy ul. Kilińskiego [WIZUALIZACJE]

Tomasz Mikulicz
To bardzo ważne miejsce w centrum. Przez lata straszyło ślepą ścianą. Teraz zostanie w końcu zabudowane. To niejedyna zmiana, która szykuje się w tej ulicznej pierzei.
To bardzo ważne miejsce w centrum. Przez lata straszyło ślepą ścianą. Teraz zostanie w końcu zabudowane. To niejedyna zmiana, która szykuje się w tej ulicznej pierzei. Wizualizacje/Pracownia Prosper
To bardzo ważne miejsce w centrum. Przez lata straszyło ślepą ścianą. Teraz zostanie w końcu zabudowane. To niejedyna zmiana, która szykuje się w tej ulicznej pierzei.

W lutym zeszłego roku prywatny inwestor dostał pozwolenie na wzniesienie tu budynku mieszkalnego z usługami - mówi Agnieszka Błachowska z magistratu.

Teren został właśnie otoczony ogrodzeniem. Rozpoczęły się prace ziemne.

- Budynek będzie pasował do charakteru całej pierzei - zapewnia miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz, który uzgadniał projekt budowlany.

Współautor projektu Piotr Łodziński mówi, że budynek nie zaburzy ładu przestrzennego tej części miasta.

- To będzie współczesna architektura, która będzie się starała wpasować w klimat ulicy - zapewnia.

Obiekt zostanie zbudowany na planie trójkąta. Jednak ze ściętym „dziobem”.

- Wysokość będzie oczywiście dopasowana do stojącego obok hotelu Aristo - podkreśla Łodziński.

To niejedyna zmiana, która czeka tę uliczną pierzeję. Właściciel kamienicy przy ul. Kilińskiego 11, gdzie przez lata mieściła się wypożyczalnia Książnicy Podlaskiej, wystąpił do miasta o pozwolenie na przebudowę. Zamierza też obłożyć obiekt styropianem.

Nie zgadza się na to Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które wystąpiło do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie budynku do rejestru.

- Szczerze mówiąc nie wiedzieliśmy o planach inwestora. To przypadkowa zbieżność w czasie. Niemniej budynek na pewno zasługuje na ochronę - mówi Barbara Tomecka z TOnZ-u.

Jeśli konserwator zdecyduje się na rozpoczęcie postępowania o wpis do rejestru zabytków wydawanie przez miasto pozwolenia na budowę zostanie wstrzymane.

Jak pisał na naszych łamach historyk Wiesław Wróbel budynek powstał w końcówce XIX wieku. Wzniósł go Efroim Perelsztejn. Na początku XX wieku mienie przejął bank. Budynek przechodził z rąk do rąk. Ostatnimi właścicielami przed II wojną światową było rodzeństwo Hulda, Erwin i Herman Rauszowie. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne w kamienicach działały duże firmy. Sprzedawano tu m.in. kamień i tłuczeń na potrzeby inwestycji czy armaturę łazienkową. Po wojnie przez lata działała tu biblioteka.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny