Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Czysta: Miasto chce chronić historię

Tomasz Mikulicz [email protected]
Kamienica została przebudowana prawdopodobnie w latach 1941-43. Wcześniej działały tu przedsiębiorstwa tkackie.
Kamienica została przebudowana prawdopodobnie w latach 1941-43. Wcześniej działały tu przedsiębiorstwa tkackie. Andrzej Zgiet
W projekcie planu miejscowego tych okolic jest też mowa m.in. o przedłużeniu ul. Proletariackiej. Ma się łączyć z Częstochowską.

Kamienica przy ul. Czystej 3 została wzniesiona w latach 1893-95. Jak wynika z opracowania wykonanego przez historyka Wiesława Wróbla (na zlecenie miasta), pierwotnie działały tu przedsiębiorstwa tkackie. Urzędnicy departamentu urbanistyki w magistracie próbowali przekonać wojewódzkiego konserwatora zabytków, by wciągnąć obiekt do ewidencji. Ten jednak w lutym tego roku odmówił. Stwierdził, że nadbudowa trzeciej kondygnacji i przebudowa wnętrza związana ze zmianą funkcji z fabrycznej na mieszkalną przekształciły pierwotny wygląd budynku.

Urbaniści postanowili więc, że budynek powinien być objęty ochroną planistyczną. W projekcie nowego planu miejscowego okolic ul. Czystej i al. Piłsudskiego (dokument można obejrzeć w departamencie urbanistyki przy ul. Białówny 11) pojawił się zapis, dzięki któremu budynek nie będzie mógł być zburzony. Podobną ochroną ma zostać objęta przedwojenna kamienica przy ul. Częstochowskiej 21.

Zajęcie się historyczną zabudową to nie jest jedyna zmiana, jaka czeka tę część miasta.

- Wprowadzamy nowy układ komunikacyjny. Chodzi chociażby o przedłużenie ul. Proletariackiej, która nie będzie tak jak dziś kończyła się skrzyżowaniem z ul. Żytnią lecz ma biec aż do ul. Częstochowskiej - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Podniesiona będzie też możliwa wysokość zabudowy w pobliżu ul. Bohaterów Getta. Teraz możemy tu budować do 16 metrów w górę, będziemy mogli - do 21 metrów. Urbaniści chcą też otworzyć na przestrzeń miejską budynki XIX-wiecznej Fabryki Marejna i Zilberblatta przy ul. Częstochowskiej (przed laty w jednym z nich działał squat). Dlatego też w tym rejonie ma powstać plac miejski. Władze już w marcu zapowiedziały, że chcą zbudować tu instytucję na kształt warszawskiego Centrum Nauki i Techniki Kopernik.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny