Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Branickiego. Pożar auta przy urzędzie miasta. To jaguar [ZDJĘCIA]

krk, Piotr Myszor
Z zaparkowanego samochodu przy urzędzie miasta zaczął unosić się dym
Z zaparkowanego samochodu przy urzędzie miasta zaczął unosić się dym Mariusz
Na miejsce szybko przyjechali strażacy, którzy zażegnali niebezpieczeństwo.

Z zaparkowanego przy budynku urzędu miasta auta zaczął unosić się dym - relacjonuje dyżurny białostockiej komendy straży pożarnej.

Na miejscu szybko pojawili się strażacy. Okazało się, że doszło do zwarcia w instalacji elektrycznej jaguara. Po szybkiej akcji strażacy zażegnali niebezpieczeństwo.

Ulica Transportowa 11. Pożar samochodu. Spłonął ford

Pożary samochodów to groźne zjawiska. Ognia w sąsiedztwie baków z benzyną czy butli gazowych nie wolno lekceważyć, ale ryzyko wybuchu jest mniejsze niż się wydaje.

Kobieta wjechała w ciężarówkę. Pożar auta (zdjęcia, wideo)

Zdaniem strażaków samochody raczej się spalają niż wybuchają.
- Benzyna ani płynny gaz, który jest w butlach, nie palą się. Spalaniu ulegają ich pary. Musi być odpowiednia mieszanka par paliwa z powietrzem, żeby wybuchł pożar. Jeżeli ktoś widział benzynę palącą się w wiadrze to z pewnością zauważył, że pali się tylko na powierzchni (czyli tam gdzie paruje), a nie w całej objętości - uspokajają strażacy.

Pożar seata cordoba. Internauta wyprzedził straż pożarną (wideo)

Gaz i benzyna zamknięte w zbiornikach czy przewodach paliwowych są w miarę bezpieczne. W miarę, bo zawsze może nastąpić rozszczelnienie i zaczną ulatniać się pary. Zagrożenie wybuchem zawsze istnieje. Eksplodują nawet domowe butle gazowe, które są konstruowane tak, by bezpiecznie można było ustawiać je przy kuchenkach, czyli źródłach otwartego ognia. Jeżeli zbiorniki są szczelne, wszystko zależy od czasu, w jakim są podgrzewane przez płomienie. Podczas pożarów w budynkach butle wybuchają często nawet po godzinie pozostawania w ogniu.

Dbaj o instalację elektryczną

Zbiorniki i baki paliwa podlegają normom określającym m. in. ich wytrzymałość, odporność na temperaturę i wysokie ciśnienie, jakie pojawia się kiedy rośnie temperatura wokół baku. Zwykle przyczynami pożarów samochodów na drodze są zwarcia w instalacji elektrycznej. Ryzyko zwiększają np. wycieki oleju do komory silnika. Podstawą uniknięcia pożaru jest więc dbałość o stan silnika, a zwłaszcza instalacji elektrycznej.
Bywa, że źle zabezpieczone i zamocowane przewody ocierają się o inne elementy osprzętu silnika czy konstrukcji nadwozia. Izolacja przeciera się i dochodzi do zwarć, a potem pożarów. Przyczyną zwarć mogą też być wadliwie przeprowadzane naprawy czy modernizacje.

Drugą przyczyną pożarów są wycieki paliwa z instalacji zniszczonych podczas wypadku. Tu ryzyko wybuchu jest większe, bo przewody są uszkodzone i paliwo wydostaje się na zewnątrz. Ogień dociera do uszkodzonych baków po śladach wycieków. Jednak nawet wówczas wybuch z reguły nie następuje od razu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny