Ul. Branickiego 3. Nowa siedziba rady miasta punktem spornym

Tomasz Mikulicz [email protected]
Tak wygląda najnowsza wizualizacja przebudowy. Ostatnią kondygnację zastąpił taras widokowy.
Tak wygląda najnowsza wizualizacja przebudowy. Ostatnią kondygnację zastąpił taras widokowy. Atelier Zetta
Udostępnij:
Komitet Truskolaskiego chce konsultacji społecznych na temat budowy nowej siedziby rady miasta, która kosztowałaby aż 4,2 mln zł. Radni PiS z niedowierzaniem przecierają oczy.

Przecież budowy siedziby rady miasta chciał prezydent jeszcze w poprzedniej kadencji. A teraz jego radni to torpedują - mówi Mariusz Gromko z PiS, przewodniczący rady miasta.

Komitet Tadeusza Truskolaskiego szykuje projekt uchwały w sprawie przeprowadzenie konsultacji społecznych. Mieszkańcy mieliby wypowiedzieć się czy są za przebudową obiektu przy ul. Branickiego 3 i stworzenia tu siedziby rady miasta. Takie danie głosu białostoczanom zaskakuje. Tym bardziej że prezydent był przeciwny np. przeprowadzeniu referendum w sprawie sprzedaży MPEC.

- Referenda generują koszty i zazwyczaj kończą się fiaskiem, bo w głosowaniu bierze udział zbyt mało uprawnionych. Natomiast konsultacje można byłoby przeprowadzić np. poprzez stronę internetową - mówi Marcin Szczudło, radny komitetu Truskolaskiego.

Wynik takich konsultacji łatwo przewidzieć. Większość mieszkańców uważa, że politycy marnują nasze pieniądze, więc nie ma sensu budować im jeszcze jakichś siedzib. Wynik konsultacji będzie jednak dla władz pretekstem do rezygnacji z inwestycji. Sęk w tym, że zgodę na ich przeprowadzenie będzie musiała wyrazić cała rada miasta. A tutaj niepodzielnie rządzi PiS.

- Niech radni komitetu Truskolaskiego zadadzą jeszcze mieszkańcom pytanie: kto zwróci do budżetu 100 tys. zł, które prezydent wydał w zeszłym roku na przeprowadzenie konkursu na koncepcję nowej siedziby rady - mówi Mariusz Gromko.

Natomiast w tegorocznym budżecie zapisano 300 tys. zł na dokumentację projektową. Umowy z wykonawcą jeszcze nie podpisano.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obalić_władzę

puki nie odejdą tak będzie 

G
Gość
Jeśli można zmienić budżet to trzeba to zrobić. Ja jako rodzic wolę nowy żłobek nie kolejny budynek dla urzędników. Wpisy jak to mieszkańcom jest potrzebna siedziba rady miasta to chyba radni piszą i to pis
c
centralnie
W dniu 14.03.2015 o 16:53, BSTOK 5 - Białystok na 5 napisał:

  Gdzie byli radni Komitetu Truskolaskiego podczas głosowań nad budżetem? Wtedy należało zgłaszać uwagi i ewentualnie odsuwać ten projekt na później. Moim zdaniem skoro jest koncepcja, oraz zapisane pieniądze na projekt należy go kontynuować. Oczywiście można się spierać nad sensem budowy siedziby dla Rady Miejskiej. Moim zdaniem wyrzucono wiele pieniędzy w gorsze projektu , tu skorzysta przestrzeń miejska, choć częściowo odżyje cenny zabytek.  Czy ktoś pamięta o koncepcji byłego prezydenta R.Tura dotyczącą budowy nowego Urzędu Miejskiego na Rynku Siennym ? To była megalomańska propozycja. Ta jest stosunkowo rozsądna. Ważny organ miejski będzie miał swoją siedzibę. Z pierzei na Branickiego stworzy się urzędowy ciąg.  Zbyt wiele ciekawych rozwiązań utknęło z urzędowych szufladach. Kto pamięta projekt przebudowy Bulwarów na Białą ? Miały być realizowane co roku po kawałku - od lat cisza. Co z przebudową Pl. Niepodległości - ciekawa koncepcja z parkingiem pod placem przy Kościele Św. Rocha - w zamrażarce. Nikomu nie potrzeby projekt hali widowiskowo-sportowej na którą i tak nie ma pieniędzy. Ogromny projekt Centralnego Węzła Komunikacyjnego - okolice dworca PKP i PKS ,który również do niczego się nie przyda bo jest zbyt odważny i miasto będzie ogłaszało przetarg na koncepcję - czyli byle taniej a nie jak najlepiej.Nie powiększajmy tej listy. Budujmy!

 

jakby moje słowa!!!!!!!!!!!!!! ;) rozsądne! zgadzam się w 100%

skoro już przebudowali sąsiedni budynek i została taka dziura na jednej z głównych ulic, a Rada nie ma swojego miejsca, a kasa już poszła na przygotowanie inwestycji, a dalsze pieniądze są odłożone na ten cel, a projekt jest niezły... itd. itd. czyli dużo argumentów za tym żeby jednak budować to budujmy a nie marnujmy pieniądze!

 

 

B
BSTOK 5 - Białystok na 5

Gdzie byli radni Komitetu Truskolaskiego podczas głosowań nad budżetem? Wtedy należało zgłaszać uwagi i ewentualnie odsuwać ten projekt na później. Moim zdaniem skoro jest koncepcja, oraz zapisane pieniądze na projekt należy go kontynuować. Oczywiście można się spierać nad sensem budowy siedziby dla Rady Miejskiej. Moim zdaniem wyrzucono wiele pieniędzy w gorsze projektu , tu skorzysta przestrzeń miejska, choć częściowo odżyje cenny zabytek. 

 

Czy ktoś pamięta o koncepcji byłego prezydenta R.Tura dotyczącą budowy nowego Urzędu Miejskiego na Rynku Siennym ? To była megalomańska propozycja. Ta jest stosunkowo rozsądna. Ważny organ miejski będzie miał swoją siedzibę. Z pierzei na Branickiego stworzy się urzędowy ciąg. 

 

Zbyt wiele ciekawych rozwiązań utknęło z urzędowych szufladach. Kto pamięta projekt przebudowy Bulwarów na Białą ? Miały być realizowane co roku po kawałku - od lat cisza. 

Co z przebudową Pl. Niepodległości - ciekawa koncepcja z parkingiem pod placem przy Kościele Św. Rocha - w zamrażarce. Nikomu nie potrzeby projekt hali widowiskowo-sportowej na którą i tak nie ma pieniędzy. Ogromny projekt Centralnego Węzła Komunikacyjnego - okolice dworca PKP i PKS ,który również do niczego się nie przyda bo jest zbyt odważny i miasto będzie ogłaszało przetarg na koncepcję - czyli byle taniej a nie jak najlepiej.

Nie powiększajmy tej listy. Budujmy!

k
kaz
Po co komu ta siedziba? Niech radny gromko da już sobie spokój
t
tru
Brawo takich radnych nam trzeba.
c
czekista

Prawdopodobnie problem leży gdzie indziej. Pod hasłem budowy siedziby dla rady miasta Prezydent zaplanował budowę parkingu podziemnego ( dla kogo? Chyba dla urzędników) oraz nadbudowę o kolejną kondygnację. Pan Gromko jako przewodniczący rady nie zgodził się na parking i odrzucił pomysł nadbudowy budynku by ograniczyć koszty. Dodatkowo takie prace nie są trudno do nadzorowania i pilnowania wydatków i występuje ograniczona możliwość wprowadzania tak zwanych prac dodatkowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że niektóre inwestycje są jak gorący kartofel. Wpisuje się je do budżetu, by można było ich używać do stawiania w kłopotliwej sytuacji adwersarzy politycznych.

Przez 8 lat pan Tadeusz Truskolaski nie przywykł do sprawowania władzy przez szukanie kompromisów, zamiast tego rządził "consensuns" - decyzje podejmowano w wąskim gronie decydentów a radni, traktowani jak żołnierze głosowali i już. Pierwszym przeciwnikiem i ofiarą takiego sposobu rządzenia był senator Arłukowicz. Awansował i tyle.

Prezydent Truskolaski jest niechętny posiedzeniom Rady Miasta na stadionie. Radni zbyt mocno mogliby poznać ten obiekt. Przyjrzeć się pracy podwykonawców. Pytać o działania zarządu. Obserwować i poznawać. Nabierać doświadczenia. No i obiekt mógłby zostać "wypromowany" za darmo, a to rzucałoby cień na inne formy promocji za grube pieniądze.

W dniu 13.03.2015 o 09:32, mir napisał:

Przegrali wybory, władzę wziął PiS więc i budynek niepotrzebny. Są dwa rozwiązania - oba dla PiS nie wygodne. Po pierwsze budujemy -można będzie powiedzieć patrzcie jaki ten PiS rozrzutny, pałace sobie budują. Po drugie nie dochodzi do "konsultacji społecznych" - można krzyczeć PiS ma za nic opinię społeczną. A swoją drogą to dlaczego nie organizować "spotkań" Rady na stadionie. Toż należy do miasta, a jaki piękny i ile tam pomieszczeń. 

 

c
czekista

Tylko, że ta administracja nie jest tania. Awantura ma prawdopodobnie wiele poziomów niejasności, które nie są prezentowane mieszkańcom. Zanim przeprowadzi się jakiekolwiek konsultacje społeczne za pomocą strony internetowej na tej właśnie stronie powinna znaleźć się pełna informacja o sprawie, czyli: kto wnioskował o przejęcie tego budynku na rzecz miasta, kto wnioskował i jak to uzasadniał aby w tym miejscu znalazła się siedziba Rady Miejskiej, czy w tej sprawie były dyskusje radnych, czy były składane interpelacje, czy i jakich udzielono odpowiedzi. Jeśli były głosowania, to powinna być podana treść uchwały i kto za nią głosował. No i powinny być opublikowane zarządzenia Prezydenta i informacje o tym kiedy ogłoszono przetarg na prace projektowo-koncepcyjne i kto określił ich zakres. Dodatkowo powinna być tez informacja o tym, co w tej inwestycji generuje największe koszty: ile kosztuje parking podziemny i kto miałby z niego korzystać, ile kosztuje budowa kolejnej kondygnacji i jakie miałoby być jej przeznaczenie. Skoro miałaby być konsultacje to niech dotyczą także innych inwestycji, w których najpierw wydaje się pieniądze na dokumentację, a potem zamawia analizę celowości inwestycji. Mam tu na myśli wielopoziomowy parking na zapleczu Hotelu Cristal. No i niech radni KWW Tadeusz Truskolaski wskażą kto i w jaki sposób zwróci do kasy miasta pieniądze wydane na niepotrzebne rzeczy.

W dniu 13.03.2015 o 07:56, Gość napisał:

Powiem tak - w końcu pomyśleli. Czy mało mamy sal konferencyjnych np Białostockim Parku Naukowo Technologicznym, na Stadionie, W budynkach urzędu miasta. Nowoczesna administracja, to tania administracja.

 

m
mir

Przegrali wybory, władzę wziął PiS więc i budynek niepotrzebny. Są dwa rozwiązania - oba dla PiS nie wygodne. Po pierwsze budujemy -można będzie powiedzieć patrzcie jaki ten PiS rozrzutny, pałace sobie budują. Po drugie nie dochodzi do "konsultacji społecznych" - można krzyczeć PiS ma za nic opinię społeczną. A swoją drogą to dlaczego nie organizować "spotkań" Rady na stadionie. Toż należy do miasta, a jaki piękny i ile tam pomieszczeń. 

G
Gość

Powiem tak - w końcu pomyśleli. Czy mało mamy sal konferencyjnych np Białostockim Parku Naukowo Technologicznym, na Stadionie, W budynkach urzedu miasta. Nowoczesna administracja, to tania administracja.

 

Niech radni nauczą się w końcu zarabiać. Przeznaczcie lepiej te 4,5 mln zł na przedłużenia pasa startowego na Krywlanach z planowanych 1300 do 1850 m.

 

To umożliwi lądowanie mniejszym samolotom rejsowym co z pewnością bardziej będzie służyło mieszkańcom niż nowa siedziba radnych.

Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie