Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina zamknęła dla turystów Strefę Wykluczenia wokół Czarnobyla. Oficjalnym powodem „problemy techniczne”, ale może chodzić o Rosję

Emil Hoff
Emil Hoff
Władze Ukrainy zamknęły dla turystów tzw. Strefę Wykluczenia (zonę) wokół reaktora w Czarnobylu. Być może powodem jest bliskość zony z granicą białoruską i napięta sytuacja w stosunkach z Rosją. Popularna atrakcja ma znowu zostać udostępniona 20 marca.
Władze Ukrainy zamknęły dla turystów tzw. Strefę Wykluczenia (zonę) wokół reaktora w Czarnobylu. Być może powodem jest bliskość zony z granicą białoruską i napięta sytuacja w stosunkach z Rosją. Popularna atrakcja ma znowu zostać udostępniona 20 marca. helios8, 123RF.com
Ukraina ma liczne atrakcje, którymi w spokojniejszych czasach przyciągała coraz więcej turystów. Otwarci ludzie, specyficzne obyczaje, smaczna kuchnia, niskie ceny i życie nocne Lwowa czy Kijowa to oferta dla wszystkich, ale Ukraina ma też coś dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Od lat organizowano wycieczki turystycznego do Strefy Wykluczenia wokół reaktora atomowego w Czarnobylu. Niestety, władze Ukrainy podjęły decyzję o zamknięciu zony dla turystów do 20 marca 2022. Oficjalnym powodem są „problemy techniczne”, ale może chodzić o groźbę konfliktu z Rosją.

Spis treści

Strefa Wykluczenia została wykluczona. Ukraina wyprasza turystów z Czarnobyla

Strefa Wykluczenia została zamknięta dla turystów 19 lutego 2022 i będzie niedostępna aż do 20 marca. Informację o decyzji władz Ukrainy przekazał na Facebooku Yaroslaw Yemelianenko, przewodniczący Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Ukrainy.

Według oficjalnego komunikatu Strefa Wykluczenia została zamknięta dla turystów z przyczyn technicznych, ale Yemelianenko domyśla się, że chodzi raczej o napiętą sytuację dyplomatyczną i konflikt z Rosją. Czarnobyl leży w pobliżu granicy rosyjskiej i pod samą białoruską, a Białoruś zapowiedziała, że w razie konfliktu stanie po stronie Rosji. Władze Ukrainy najprawdopodobniej chcą więc usunąć turystów ze strefy, którą potencjalnie może objąć konflikt zbrojny.

Yemelianenko nie jest przekonany, że zamknięcie Strefy Wykluczenia dla turystów było dobrym pomysłem. Jak zauważa, współczesna technika pozwala na bieżąco śledzić ruchy wojsk, więc zawsze jest czas na ewakuację turystów, zresztą sam Kijów nie został ewakuowany. Szef Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Ukrainy ma nadzieję, że władze zrezygnują z przesadnych środków ostrożności i udostępnią znowu zonę jeszcze przed końcem marca 2022.

Czarnobyl zamknięty dla turystów. Ekstremalna atrakcja Ukrainy chwilowo nie przyjmuje gości

Strefa Wykluczenia (tzw. zona) to obszar wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu, gdzie skażenie po awarii reaktora z kwietnia 1986 r. jest do dziś największe. Obejmuje ogromny obszar wokół czarnobylskiej elektrowni, w tym miasteczko Prypeć, które w 1986 r. zostało w pośpiechu ewakuowane i do dziś stoi opuszczone.

Od lat 90. XX w. Ukraińcy rozwijali przemysł turystyczny wokół zony. Odpowiednio zabezpieczonych przed promieniowaniem turystów zabiera się na wyprawy do serca skażonej ziemi. Wycieczka do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia to okazja do zobaczenia niesamowitej scenerii opuszczonej Prypeci, zniszczonej elektrowni i przyrody, która od prawie 40 lat rozwija się niemal bez ingerencji człowieka.

Zona stawała się w ostatnich latach coraz popularniejszą atrakcją, przyciągającą turystów z całego świata na pogranicze Ukrainy i Białorusi. Przed pandemią koronawirusa, w 2019 r., Strefę Wykluczenia zwiedziło ponad 120 tys. turystów. Wycieczki na obszar skażenia atomowego, do opuszczonego miasteczka Prypeć i w pobliże tzw. Sarkofagu, który zakrywa sam reaktor, organizowane były rutynowo przez liczne ukraińskie organizacje turystyczne. Wyjazdy do Prypeci odbywały się z reguły z Kijowa.

Zobaczcie, jak wyglądała wyprawa do Czarnobyla, utrwalona na filmie przez popularnego youtubera.

Zonę zwiedzali turyści z całego świata. Poniżej zobaczyć możecie relację z podróży do zony blogera ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czarnobyl zyskał na popularności dzięki HBO

Do zwiększania popularności Prypeci i zony wśród turystów przyczynił się sukces serialu „Czarnobyl”, wyprodukowanego przez HBO. Miniseria jest jednym z najlepiej ocenianych serial w historii.

Wśród Ukraińców także dominują pozytywne opinie na temat serialu; często podkreśla się, że ukazał on rolę zwykłych ludzi, którzy z poświęceniem własnego zdrowia i życia usuwali skutki awarii reaktora.

Widzieliście serial „Czarnobyl” od HBO? Jak Wam się podobał i czy planujecie wycieczkę do zony po jej ponownym udostępnieniu turystom? Dajcie znać w komentarzach.

Obejrzyjcie galerie niesamowitych zdjęć z Czarnobyla!

35 lat temu świat po raz pierwszy usłyszał o Czarnobylu. 26 kwietnia 1986 roku katastrofa elektrowni atomowej pochłonęła wiele ofiar.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. P...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny