MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UDSK się powiększy. W nowym budynku będą poradnie. Powstanie w miejscu dotychczasowego parkingu

Agata Sawczenko
Na nowe poradnie czekają zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala. Miejsce, gdzie funkcjonują od lat, jest już zbyt małe
Na nowe poradnie czekają zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala. Miejsce, gdzie funkcjonują od lat, jest już zbyt małe fot. udsk białystok/wizualizacja
Nowy budynek mieszczący poradnie specjalistyczne UDSK powstanie w miejscu obecnego parkingu od strony ul. Waszyngtona. Prace budowlane powinny rozpocząć się wiosną 2025 roku.

Rekordowy grant w wysokości 228 mln zł Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku uzyskał w grudniu ubiegłego roku w ramach Projektu Strategicznego Funduszu Medycznego.

W UDSK otwarto gabinet zabiegowy po remoncie. Wygląda jak z bajki!

UDSK w Białymstoku - w nowym budynku będą poradnie

Za te fundusze ma powstać nowy budynek poradni specjalistycznych (w miejscu parkingu przed szpitalem od strony ul. Waszyngtona), gruntowną modernizację przejdzie Blok Operacyjny i Zakład Diagnostyki Obrazowej, Apteka Szpitalna i Laboratorium Szpitalne trafią w nowe miejsca, rozbudowana zostanie Klinika Neurologii i Rehabilitacji. Na dachu szpitala pojawi się instalacja fotowoltaiczna, zmodernizowane będą węzeł cieplny, przyłącza elektryczne, wodne i kanalizacyjne. Remontu pomieszczeń doczeka się zaplecze administracyjno-techniczne i ciągi komunikacyjne szpitala. W końcowej fazie inwestycji zakupiony będzie sprzęt i aparatura medyczna, zmodernizowane zostaną drogi wewnętrzne i zagospodarowanie terenu wokół szpitala.

- To jest inwestycja pięcioletnia i wszystko mamy zaplanowane do 2028 roku - mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektor UDSK w Białymstoku.

Wiosną szpital opracował koncepcję architektoniczną nowego budynku poradni, w sierpniu wyłonił w przetargu wykonawcę projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pozwoleniem na budowę. Prace budowlane powinny rozpocząć się wiosną 2025 roku.
Na nowe poradnie czekają zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala. Miejsce, gdzie funkcjonują od lat, jest już zbyt małe. Mocno we znaki daje się też niedostateczna wentylacja, szczególnie w okresie letnim.

Sukces białostockich lekarzy z UDSK. Zrekonstruowali kręgosłup 13-letniemu chłopcu [ZDJĘCIA]

Nowy blok poradni będzie miał ok. 5 tys. mkw. powierzchni. Pod budynkiem powstanie parking podziemny dla pacjentów, a wokół niego miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Budynek będzie połączony ze szpitalem specjalnym łącznikiem na wysokości pierwszego piętra.

UDSK: Na parterze poczekalnie, wyżej poradnie

Na parterze powstanie komfortowa strefa rejestracji z szatniami, sanitariatami, windami i zapleczem socjalnym. Do UDSK przyjeżdżają pacjenci z całego województwa, nierzadko spędzają przy wizycie w poradniach kilka godzin. Potrzebna jest większa przestrzeń, gdzie rodzice z dziećmi będą mogli odpocząć po podróży, wypić herbatę lub coś przekąsić. Będzie tam przestronny klimatyzowany hol, miejsce, gdzie można zostawić wózek, sala zabaw, bar. Na pierwszym i drugim piętrze zaplanowane są poradnie specjalistyczne i poczekalnie, ich lokalizacja była konsultowana z kierownikami klinik. Liczba przydzielonych pomieszczeń wynika z liczby wykonywanych świadczeń w danej jednostce.

- Główna część naszej inwestycji będzie przypominała domino. Kiedy zbudujemy nowy blok poradni specjalistycznych i przeniesiemy je w nowe miejsce, to zaczniemy przebudowę dawnych pomieszczeń po poradniach. Gdy ukończymy te prace, przeprowadzimy tu m.in. nasze szpitalne laboratorium, aptekę szpitalną, powiększona zostanie Klinika Rehabilitacji Dziecięcej z 12 do 30 łóżek, zmodernizowany i doposażony zostanie Zakład Diagnostyki Obrazowej - tłumaczy prof. Wasilewska.

Pieniędzy ma wystarczyć również na zakup sprzętu medycznego (m.in. nowy rezonans i tomograf), komputerów oraz na przebudowę Bloku Operacyjnego, która ma się odbyć w 2025 r.

- W planach mamy jeszcze stworzenie oddziału pobytów dziennych zabiegowych przy intensywnej terapii. Tam odbywałyby się drobne zabiegi planowe, po których dzieci na noc mogłyby już wrócić do domu - dodaje dyrektor placówki.

Nowe windy w UDSK w Białymstoku

Za symboliczne rozpoczęcia prac w ramach Projektu Strategicznego można uznać wymianę czterech wind w bloku łóżkowym szpitala. Wysłużone dźwigi mają po 35 lat i są przez to bardzo awaryjne. Pierwsza nowa winda działa od lipca, kolejne dwie są w trakcie wymiany, ostatnia będzie gotowa do października br.

Z kolei termomodernizację przechodzi wysoki budynek - część łóżkowa szpitala. Ściany zewnętrzne na ośmiu kondygnacjach będą docieplone 20-centymetrową wełną mineralną. Oczywiście powstanie nowa elewacja, efektowne konstrukcje stalowe mają się pojawić na szczytach budynku. Dodatkowo wymienione zostaną okna i drzwi zewnętrzne we wszystkich niskich budynkach szpitala.

Białystok. Remont szpitala UDSK już prawie na półmetku. Brakuje tylko pieniędzy na odnowienie elewacji (zdjęcia)

Aktualnie trwa również nadbudowa piętra nad blokiem E (nad holem głównym szpitala). To inwestycja Uniwersytetu Medycznego, dzięki której powstaną dodatkowe przestrzenie dydaktyczne, niezbędne do kształcenia większej liczby młodych medyków. Termin zakończenia prac wyznaczono na styczeń 2025 r.

Wkrótce ze środków własnych szpitala zostanie przebudowany zostanie blok żywienia (kuchnia), co wymiernie poprawi jakość posiłków naszych małych pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny