Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar mózgu. Nie bagatelizujmy objawów

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Warto wiedzieć, jak zapobiegać udarom - mówi Sebastian Szyper
Warto wiedzieć, jak zapobiegać udarom - mówi Sebastian Szyper Anatol Chomicz
Odpowiednia profilaktyka odgrywa kluczową rolę w obniżeniu umieralności z powodu udaru mózgu. Warto też znać najczęstsze objawy udaru i gdy wystąpią, od razu wzywać karetkę

Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niepełnosprawności u ludzi po 40. r. ż. W Polsce co roku udar mózgu dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera. Dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznanie udaru i jak najszybsze dotarcie do lekarza oraz odpowiednia profilaktyka, która pomoże zapobiegać jego wystąpieniu. Służy temu m.in. akcja edukacyjna ph. „Udarom można zapobiegać”. W jej ramach w poniedziałek w Białymstoku stanęło miasteczko udarowe, w którym można było nie tylko dowiedzieć się wszystkiego o tej chorobie, ale i zrobić podstawowe badania, które mogą pomóc rozpoznać, czy udar nam zagraża. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie „Udarowcy - Liczy się wsparcie”.

Nagłe objawy

Przyczyną udaru jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. W efekcie następuje odcięcie części mózgu od dopływu tlenu i jego obumieranie. Zdecydowana większość (ok. 80 proc.) udarów to udary niedokrwienne, których przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego. Znacznie rzadziej występują udary krwotoczne, potocznie nazywane wylewami. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i wydostania się krwi do mózgu.

Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to: asymetria twarzy - niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadnięcie kącika ust); niedowład lub porażenie, zazwyczaj jednostronne, kończyn górnych lub dolnych; zaburzenia mowy - mowa bełkotliwa, niezrozumiała, trudność wysłowienia; zaburzenia widzenia; utrata równowagi i zawroty głowy

Świadomość na temat udarów mózgu oraz możliwości profilaktyki tej choroby, jest w społeczeństwie polskim niestety niewystarczająca. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków - najczęściej występująca arytmia serca zwiększają ryzyko wystąpienia udaru. Dlatego kontrola nadciśnienia tętniczego, redukcja nadwagi, stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej u chorych z migotaniem przedsionków oraz z zaburzeniami układu krzepnięcia, ale także zmiana stylu życia na bardziej aktywny mogą skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.

Poznać chorobę

- Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się jak można przeciwdziałać chorobie - mówi Sebastian Szyper, prezes stowarzyszenia „Udarowcy - Liczy się wsparcie,” która pomaga pacjentom po udarach, a także szerzy profilaktykę.

Szyper jest fizjoterapeutą, ma do czynienia z pacjentami, którzy przeszli udar.

- Udar mózgu to nie tylko zaburzenie aparatu ruchu, czyli niedowład, jest szereg dodatkowych czynników, które wpływają na obniżenie poziomu jakości życia takich osób i ich rodzin, to np. problemy z napięciem mięśniowym, czuciem ciała, problemy z kontrolą uwagi, pamięcią, problemy z widzeniem itp. - mówi Szyper. - Warto wiedzieć, jak postępować po udarze. Że liczy się pierwsze 4,5 godziny, aby ta interwencja lekarska była najskuteczniejsza. Bardzo ważne jest też pierwsze półtora roku po udarze, wtedy ingerencja terapeutyczna powinna być najbardziej optymalna.

Warto wiedzieć

Czynniki ryzyka udaru, na które mamy wpływ:

- nadciśnienie tętnicze,

- choroby układu sercowo-naczyniowego (np. migotanie przedsionków, arytmia serca ),

- cukrzyca, - palenie tytoniu,

- nadużywanie alkoholu,

- otyłość, - wysoki poziom cholesterolu, - przewlekły stres

Czynniki ryzyka udaru, na które nie mamy wpływu:

- wiek (prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem)

- płeć (do udaru częściej dochodzi u mężczyzn)

- czynniki genetyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny