Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udane targi edukacyjno-zawodowe

Krzysztof Jankowski
W trakcie targów pracy młodzież z bielskich szkół mogła poznać tajniki wielu zawodów, także tych z branży usługowej i kosmetycznej. – Ta wiedza pomoże nam w podjęciu decyzji, co mamy zrobić po maturze – mówili młodzi ludzie.
W trakcie targów pracy młodzież z bielskich szkół mogła poznać tajniki wielu zawodów, także tych z branży usługowej i kosmetycznej. – Ta wiedza pomoże nam w podjęciu decyzji, co mamy zrobić po maturze – mówili młodzi ludzie. Krzysztof Jankowski
Dwa dni trwały zorganizowane przez OHP targi edukacyjno-zawodowe, przygotowane dla bielskiej młodzieży. Uczniowie spotkali się z miejscowymi przedsiębiorcami i poznali oferty szkół ponadgimnazjalnych.

- Cieszymy się, że na naszych targach chętnie swoje stoiska otworzyły duże miejscowe firmy, ale nie ukrywamy, że dla nas najważniejsza jest młodzież - mówił Wieńczysław Andrzej Targ, komendant wojewódzki Hufca OHP w Białymstoku. - To zachęta do dalszego kształcenia, które zwiększy szanse młodych ludzi na zdobycie pracy.

Pierwszego dnia targów bielska młodzież zwiedzała stoiska potencjalnych pracodawców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się lokalne firmy.

- Nawet w tej chwili otwieramy nowe sklepy w Milejczycach, Narwi i Zabłudowie. Szukamy kandydatów na sprzedawców, kasjerów oraz kadrę kierowniczą sklepów - mówiła Krystyna Miller, specjalista ds. PR Arhelanu. - Niedawno byliśmy na targach pracy w Białymstoku, po których 70 osób złożyło aplikacje. Już wiemy, że 10-15 osób z nich znajdzie u nas zatrudnienie.

Swoje stoiska miały również m.in.: Bison-Bial, Hoop, Pronar, Swedspan (Ikea), a także służby mundurowe i medyczne.
Drugiego dnia targów zaprezentowały się też miejscowe szkoły. Pomysł ciepło przyjęli odwiedzający.

- Dzięki tym spotkaniom wiemy, czego oczekują pracodawcy. To pomoże nam w wyborze kierunku studiów, po których mamy nadzieję znaleźć pracę - mówiła maturzystka Kornelia Jurczuk.

- Już dziś uczniowie szkół średnich muszą myśleć o dorosłości. Niektórym pomogą rodzice, ale większość z nas musi o przyszłość zadbać osobiście - podkreślała Adriana Paluch, uczennica I LO, gospodarza targów.

Ten kierunek myślenia popierają nauczyciele.

- Chcemy, by młodzież wiedziała, jaką wybrać dalszą drogę kształcenia - mówił Grzegorz Anatol Tymiński, naczelnik wydziału edukacji bielskiego starostwa. - Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy mówią, że największe perspektywy znalezienia zatrudnienia w naszym powiecie będą w zawodach związanych z budownictwem i mechaniką. Jednak dane demograficzne pokazują, że - obok powiatu hajnowskiego - mamy najszybciej starzejące się społeczeństwo w województwie podlaskim. Chcemy odwrócić ten trend - dodał.

- Dlatego zaprosiliśmy na targi dużych lokalnych przedsiębiorców, którzy pokazują młodym ludziom, że nie muszą stąd uciekać, ale mogą związać swoją przyszłość z Bielskiem i z Podlasiem - podkreślała Beata Dawidziuk, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny