Uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych posprzątali cmentarz żydowski (wideo)

Fot. Wojciech Oksztol
Chłopcy usuwali korzenie wokół macew na cmentarzu przy ulicy Wschodniej. - To nie takie łatwe zadanie - przyznaje Maciej Pietkiwicz (na zdjęciu po lewej)
Chłopcy usuwali korzenie wokół macew na cmentarzu przy ulicy Wschodniej. - To nie takie łatwe zadanie - przyznaje Maciej Pietkiwicz (na zdjęciu po lewej) Fot. Wojciech Oksztol
Grupka uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku dzień wolny od zajęć wykorzystała na porządkowanie macew na cmentarzu żydowskim. Oczyścili nagrobki z traw, mchów i korzeni. Wykarczowali też krzewy, które je zasłaniają.

Nastawialiśmy się na to, że trzeba będzie jedynie oczyścić nagrobki - mówi Damian Woźniewski, uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. - A tu wszystko jest zarośnięte. Trzeba wycinać krzaki.

We wtorek grupka uczniów z elektryka zaopatrzonych w szpadle, sekatory i siekiery zabrała się za porządkowanie macew na cmentarzu żydowskim przy ulicy Wschodniej w Białymstoku. Tylko w ciągu dwóch pierwszych godzin wykarczowali spory kawałek terenu, a przy bramie wejściowej na nekropolię urosła góra gałęzi. Chłopcy oczyścili też kilka macew.

- To nie jest takie łatwe zadanie - przyznaje Maciej Pietkiewicz. - Bardzo trudno jest usunąć te korzenie. Bez szpadla nie da rady.

- No i bez siekiery też nie - dodaje Kamil Pyrko. - Zamiast nagrobków jest las. Prawie ich nie widać.
Na pomysł sprzątania cmentarza żydowskiego wpadł nauczyciel historii.

- Podobnie zaniedbane są poniemieckie cmentarze na Mazurach - opowiada Andrzej Miecznik. - Na wschodzie są przecież polskie nekropolie i też chcielibyśmy, żeby ktoś o nie dbał.

Jak mówią nauczyciele, nie musieli namawiać uczniów, żeby wzięli udział w akcji na cmentarzu. - Wystarczyło, że puściłam listę wśród uczniów - tłumaczy Elżbieta Parafiniuk, nauczycielka języka polskiego. - Kto chciał, ten się wpisał.

I tak zebrało się około 20 chętnych chłopaków. Nauczyciele liczą jednak, że w przyszłości grono chętnych do sprzątania uczniów będzie jeszcze większe.

- Każda taka pomoc nas cieszy - przyznaje Lucy Lisowska, przedstawicielka warszawskiej Gminy Żydowskiej na Białostocczyźnie. - A dla uczniów to pożyteczna lekcja historii. Dowiadują się, że w Białymstoku są też inne cmentarze, o które trzeba zadbać.

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~Podlasie21wieku~
Historyk dr Marek Czarniawski twierdzi, że gdyby nie było Katynia, nie byłoby Oświęcimia
~Podlasie21wieku~

gdyby nie było Katynia nie byłoby Oświęcimia

G
Gość

Kolejny przekręt “Przemysłu holokaustu”: Walczący w oblężonym Leningradzie wzięli pieniądze jako ofiary holokaustu
Aktualizacja: 2009-06-28 7:20 pm

W Pradze i Terezinie o restytucji mienia żydowskiego w krajach Europy Środkowowschodniej

- Musimy finansować tysiące Żydów, którzy nie mają niczego wspólnego z ocalonymi z holokaustu, a także dzieci i wnuki ocalonych – twierdziła Anne-Marie Revcolevschi, przedstawiciel francuskiej delegacji na konferencji poświęconej restytucji mienia żydowskiego w Pradze. Zwraca przy tym uwagę na niejasne zasady finansowania poszczególnych fundacji. Tymczasem amerykańscy Żydzi będą domagali się rekompensat za utracone mienie, a także wojennych odszkodowań – wynika ze stanowiska przedstawionego przez byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych przy UE Stuarta Eizenstata. Zgromadzone na sesji grono nie było przy tym zgodne co do tego, kto otrzymał rekompensaty, kto zaś nie.

– Osiem miliardów dolarów z pieniędzy przekazanych dzięki porozumieniu zawartemu przez amerykański rząd trafiło do ofiar, ale nie holokaustu – oświadczył amerykański ambasador. Z kolei reprezentujący czeską oficjalną delegację Jirzi Sitler stwierdził, iż żydowskie i inne ofiary nazizmu Europy Centralnej i Wschodniej zostały w zasadzie pozbawione rekompensat ze strony Niemiec. – Większość rekompensat poszła do krajów Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych oraz Izraela – dodał. Kwestia rekompensat nie jest jedynym punktem spornym trwających negocjacji. Problematyczna okazała się również sprawa restytucji i zwrotu dóbr kultury. Stuart Eizenstat wezwał muzea, domy aukcyjne, galerie oraz prywatnych kolekcjonerów do współpracy w odnajdywaniu żydowskiej własności. – Jest nie do przyjęcia, aby ci, którzy tyle wycierpieli, nadal cierpieli z powodu niedostatku – stwierdził Eizenstat. Wezwał przy tym rządy narodowe do wypłacania ofiarom holokaustu specjalnych pensji, wydając się zapominać, że kiedy rząd w Waszyngtonie w czasie II wojny światowej otrzymał od wywiadu tajną wtedy informację o masowej eksterminacji ludności żydowskiej dokonywanej przez Niemców, nie uczynił niczego, aby powstrzymać trwające ludobójstwo. Warto w tym momencie przypomnieć, że ok. 90 proc. złota z Niemiec – w tym również zrabowanego żydowskim ofiarom – trafiło właśnie do Stanów Zjednoczonych.
– Musimy finansować tysiące Żydów, którzy nie mają niczego wspólnego z ocalonymi z holokaustu, a także dzieci i wnuki ocalonych z holokaustu – oburzała się Anne-Marie Revcolevschi, przedstawiciel francuskiej delegacji, która krytycznie odniosła się do proponowanego przez panelistów zwiększenia świadczeń. – Do naszej fundacji zgłosili się Żydzi, którzy brali udział w oblężeniu Leningradu, czyli nie należeli do grupy tzw. ocalonych, i byliśmy zmuszeni wypłacić im świadczenia – dodała. Warto przy tym podkreślić, że pieniędzy brakuje nawet dla nieżydowskiej części weteranów i ocalonych. Otwarte pozostaje przy tym pytanie, czy rządy krajów, które nie współpracowały z hitlerowskimi Niemcami, powinny być zobligowane do wypłacania dodatkowych pieniędzy ofiarom niemieckiej agresji. Tymczasem Hannah M. Lessing z austriackiej delegacji rządowej przedstawiła szczegółowe wyliczenie wszystkich zasiłków i zapomóg, a także innych świadczeń, jakie rząd austriacki przeznacza dla ofiar II wojny światowej, w tym także ofiar holokaustu. Analogiczne zestawienie sporządzili Czesi.

Polska będzie płacić, tylko ile?
Bardzo pozytywnie ocenił starania Polski w celu wprowadzenia ustawy o zwrocie mienia oraz pielęgnowania pamięci o holokauście laureat Nagrody Nobla, dawny więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Elie Wiessel. Otwierając międzynarodową konferencję w Pradze, wyraził swoje oburzenie brakiem w poszczególnych krajach ustaw restytucyjnych umożliwiających ofiarom holokaustu zwrot własności. – Dlaczego to tak długo trwało? Najprostszą odpowiedzią byłoby zwrócenie po wojnie budynków, pieniędzy oraz dzieł sztuki, które zostały skonfiskowane – powiedział. – Fakt, iż nic nie uczyniono w tej sprawie, stanowi skandal – dodał.
Warto przypomnieć, że konferencja rozpoczęła się wkrótce po tym, jak rząd litewski ogłosił plan odłożenia wypłaty rekompensat, tłumacząc ten krok trwającym kryzysem gospodarczym. Litwa zadeklarowała się wypłacić Żydom 113 mln litów (33 mln euro) w ramach odszkodowań za utracone mienie, które to pieniądze miały pochodzić ze specjalnie utworzonego na ten cel funduszu. Tymczasem w czwartek Stowarzyszenie Żydów Amerykańskich wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że zaproponowano “zbyt małe kwoty i zbyt późno”. – Nie ważmy się uczynić mniej – grzmiał Eizenstat, podsumowując wszystkie postanowienia konferencji, które znajdą się w specjalnie wydanej w Terezinie deklaracji. Ocalała z holokaustu ludność żydowska korzysta, oprócz świadczeń rządowych, również z pomocy udzielanej przez różnego rodzaju żydowskie organizacje.
– Moja troska o ofiary nazizmu nie oznacza tylko zaspokojenia potrzeb materialnych ofiar, lecz jest to także troska o ich kulturę – powiedział podczas specjalnej sesji przewodniczący polskiej delegacji Władysław Bartoszewski, podkreślając, iż stwierdzenie “ofiary nazizmu” nie jest tożsame z określeniem “ofiary holokaustu”. Negowanie holokaustu to obelga dla setek chrześcijan – oświadczył, przypominając postać św. o. Maksymiliana Kolbego.
Praska konferencja zaleciła też lokalnym władzom odbudowę cmentarzy żydowskich i opiekę nad nimi, podobnie zresztą zbiorowe mogiły pomordowanych przez Niemców. Powinny one, zdaniem zgromadzonych na konferencji ekspertów, sporządzać specjalne raporty w tej sprawie.
Władysław Bartoszewski powołał międzynarodową specjalną fundację Auschwitz-Birkenau, której zadaniem będzie sfinansowanie planów konserwatorskich obozu. Inicjatywa ta znalazła poparcie polskiego i niemieckiego rządu, jednakże “jedynie niektórzy zagwarantowali konkretną pomoc”. Podkreślił, że Polacy, którzy “są szczególnie wyczuleni na tzw. kłamstwo oświęcimskie”, mają prawo domagać się również upamiętnienia wymordowania kilku tysięcy księży i zakonnic. Nieżydowskie ofiary hitlerowskiej agresji stanowiły jednak wąski margines prowadzonych rozmów.

Polityczna poprawność w meandrach historii
Doktor Kazimierz Wóycicki przypomniał, że Polska stała się obiektem agresji dwóch totalitarnych systemów, “stąd mamy dwie grupy ofiar: niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich gułagów”. – Należy informować ludzi, jak to naprawdę było w tej części Europy – mówił, podkreślając, iż sposoby przekazywania poszczególnych historii są na tyle różne, że mogą prowadzić do sprzeczności, a co za tym idzie – do napięć. – Nie sądzę, aby można było kwestię holokaustu traktować w oderwaniu od tragedii pozostałych ofiar – ocenił Wóycicki, odnosząc się do pomysłów stworzenia osobnego działu historii pt. holokaust. W opinii zgromadzonych na konferencji ekspertów, o holokauście jako odrębnym problemie powinno się nauczać na każdym szczeblu, począwszy od szkoły podstawowej, skończywszy zaś na uniwersytetach. Ich zdaniem, powinno się również walczyć nie tylko z negowaniem szoah, lecz również jego trywializacją.
– Tragedia ofiar nazizmu została oficjalnie uznana – powiedział reprezentujący Rosję Alexander Pochinok. Nie zająknął się jednak nawet o wspomnianych przez Wóycickiego ofiarach ZSRS, wśród których znaleźli się przecież także Żydzi. Mówił to w kontekście nazistowskiej totalitarnej ideologii.
– Rosja ma specjalne programy wsparcia dla osób walczących z faszyzmem: wypłaty z budżetu, dofinansowanie do mieszkania, darmowe założenie telefonu… – wyliczał Pochinok. Co znamienne, żaden z uczestników sesji nie zapytał o ofiary sowieckiego reżimu. Paneliści starali się za to unikać określenia “ofiary niemieckiej agresji”, konsekwentnie posługując się określeniem “nazistowskiej”. Można było odnieść wrażenie, że owi “naziści” raczej niewiele mieli wspólnego z “Niemcami”.
– Wszyscy, niezależnie od narodowości, jesteśmy ofiarami holokaustu – ocenił z ramienia kończącej się czeskiej prezydencji Pavel Bouda. – Trudno jest przedsięwziąć jakiekolwiek środki na szczeblu unijnym, aby pomóc ofiarom holokaustu – stwierdził, podkreślając, iż polityka społeczna krajów członkowskich jest wspólna, ale nie zintegrowana i wszystkie kraje wspólnoty są bezpośrednio zainteresowane w utrzymaniu tego stanu rzeczy ze względu na istniejące różnice w finansowaniu i różnice historyczne. Zaapelował przy tym o delikatność w tej sprawie, aby nie doprowadzać do starć.

Anna Wiejak, Praga

G
Gość

Ujawniono kolejnego fałszerza historii, odwołano spotkania z “ocalałym z Holokaustu”
Aktualizacja: 2010-05-4 11:28 am

“Publiczne spotkanie w Wausau mężczyzny, który podawał się za ocalałego z Auschwitz, zostało odwołane po tym jak członkowie jego rodziny podważyli prawdziwość podawanej przez niego historii.” – pisze w lakonicznym komunikacie lokalna gazeta wydawana w stanie Wisconsin.

Mieszkający w miejscowości Manitowoc Gunther Skaletz “często prowadził prelekcje w szkołach, kościołach i innych organizacjach w Wausau, twierdząc w swojej książce, że został zesłany do nazistowskiego obozu Auschwitz, stamtąd zwolniony, wcielony do armii niemieckiej i zmuszony do walki przeciwko Sowietom, którzy następnie pojmali go i wysłali do rosyjskiego obozu pracy, z którego później uciekł.”

Gunther Skaletz, który miał wystąpić na kilku spotkaniach w dniach 3, 4 i 5 maja br. w szkole średniej Wausau East High School z pogadanką dla młodzieży, należy do powiększającej się grupy żydowskich i nieżydowskich fałszerzy, którzy korzystając ze społecznej aury nadawanej tzw. ocalałym z Holokaustu, piszą książki, jeżdżą z pogadankami, występują w radio, telewizji i opowiadają najczęściej zmyślone historie o czasach wojny i swoim w niej udziale. Ich działalność jest nagłaśniana przez Przemysł Holokaustu, który nie interesując się prawdziwym przebiegiem II Wojny Światowej, dąży do całkowitej kontroli nad debatą historyczną i do jej ideologizacji, oraz do czerpania różnego rodzaju korzyści, w tym roszczeń finansowych.

n
niezły gość

spoko, ja widziałem jak przed Wszystkich Świętych delegacja rabinów porządkowała cmentarz farny, więc teraz pewnie rewanż

a tak serio - chyba nie myślicie, że sprzątanie cmentarzy żydowskich interesuje kogoś oprócz nadgorliwych redaktorków i poprawnych politycznie pseudo-nauczycieli... a już na pewno najmniej interesuje gminę żydowską

S
Suchy
CYTAT(putra @ 4.05.2010, 21:41:34)
Z cmentarza gmina żydowska nie wyciśnie ani złotówki, dlatego też o cmentarz niech dbają goje, tak w ramach ekspiacji za holokaust! Gminę interesuje tylko to, z czego bedą pieniądze.

Czyli pozostaje: mniej pazery - więcej miotły. Niech nie jęczą, a wezmą się w końcu z zamiatanie.
c
czobut
CYTAT(Suchy @ 4.05.2010, 20:45:25)
Wychodzi na to, że sami sobie jesteśmy winni, bo jak zwykle zasuwamy za innych - Polak ma miękkie serce. :rolleyes:


Musimy im odpracować za nasza wolność to oni i ich srebrniki dały nam Wolność na ulicy
p
putra
CYTAT(Suchy @ 4.05.2010, 21:34:39)
Tolerancja i szacunek - to bezsprzecznie rzecz godna nauki , lecz to "Gmina Żydowska" w pierwszej kolejności dbać musi o swój cmentarz i to jest obowiązek. Ja mam swoje groby na cmentarzu katolickim i nie proszę(w ramach tolerancji, itp.),aby inne Narody za mnie je sprzątały, bo to mój obowiązek. Wiec zamiast zwalać na Polaków weźcie po prostu miotły, narzędzia i sami posprzątajcie(nie czekając, aż znowu ktoś to za was zrobi)trzeba niemieć wstydu by ciągle tego dopominać się(oczekiwać) od nas. Miganie się, ma mało wspólnego z tolerancją.

Z cmentarza gmina żydowska nie wyciśnie ani złotówki, dlatego też o cmentarz niech dbają goje, tak w ramach ekspiacji za holokaust! Gminę interesuje tylko to, z czego bedą pieniądze.
c
czup
CYTAT(Gość @ 4.05.2010, 17:00:27)
kazdemu polakowi sie nalezy szacunek zydzi tez tworzyli nasze spoleczenstwo i powinnismy byc im wdzieczni


I PO jechali PO naszym garbie
S
Suchy
CYTAT(ewcia @ 4.05.2010, 21:17:57)
Jestes "an expert".Otoz nie Zyd nie musi zakladac kipy kiedy idzie na cmentarz zydowski.
O szcunek do zmarlycg zapytaj tych ,ktorzy maj groby swoich bliskch za murem.Starym zwyczajem wyrzuca sie smieci z katolickeigo cmentarza,ktos wykarczowal tuje i przezucil je na cmentarz zydowski,wychodzi sie z pisakami na spacer,pije sie alkochol-pytaj tych o szacunek -i nie zazucaj mldziezy braku okrycia glowy.Zrobili swietna rzecz,to ich uczy tolerancji i szacunku do innych.

Tolerancja i szacunek - to bezsprzecznie rzecz godna nauki , lecz to "Gmina Żydowska" w pierwszej kolejności dbać musi o swój cmentarz i to jest obowiązek. Ja mam swoje groby na cmentarzu katolickim i nie proszę(w ramach tolerancji, itp.),aby inne Narody za mnie je sprzątały, bo to mój obowiązek. Wiec zamiast zwalać na Polaków weźcie po prostu miotły, narzędzia i sami posprzątajcie(nie czekając, aż znowu ktoś to za was zrobi)trzeba niemieć wstydu by ciągle tego dopominać się(oczekiwać) od nas. Miganie się, ma mało wspólnego z tolerancją.
e
ewcia
CYTAT(Gość @ 4.05.2010, 16:52:55)
Pamietam, ze jak uczylem sie w mechaniaku kilkanascie lat temu, to tez ten cmentarz sprzatalismy
Tyle ze wtedy Gmina Zydowska obiecala niby pani dyrektor, hale sportowa czy cóś
Oczywiscie zadnej hali do dzis nie ma, ale ciekawe co tak naprawde obiecali


Dlaczego klamiesz,nigdy taka sytuacja nie zaistniala.Sprzata sie wiele miejsc,zasmiecone lasy,miasta,sprzata sie tez cmentarze.
Nie zapominaj,ze na cmentarzu zydowskim spoczywaja Bialostoczanie Polacy narodowosci zydowskiej.
Na calym swiecie to sie robi i nigdy nikt nie pisal takich bzdur jakie sie pojawiaja tutaj.
Czy boom na to co zydowskie w projektach -to tylko zdobywanie kasy?
Bo widze,ze odbiega sie od tego co powinno przyniesc nauke tolerancji,szacunku do innych
e
ewcia
CYTAT(Suchy @ 4.05.2010, 19:16:32)
No to posprzątajcie jak należy bo wstyd, aby inni robili to za was.

Nie rozumiem po co zamieszczasz te informacje,domyslam sie kim jestes,przestan macic i nie rob z siebie znawcy skoro-nim nie jestes.
Mlodziezy nalezy sie szacunek,zrobili cos bardzo pozytecznego.
Taka praca jest lekcja historii,uczy szacunku do innych religii i ludzi innych wyznan-to jest bardzo wazne.
e
ewcia
CYTAT(zły @ 4.05.2010, 16:48:13)
Posprzatali , ale kto ich tam wpuścił bez nakrycia głowy.
Poszanowanie dla zmarłych na cmentarzach zydowskich nakazuje przebywanie tam przez panów w nakryciach na głowie.
A nazdjęciach widaciz ich brak.
to tak samo jak w kościele katolickim stac w czasie mszy plecami do ołtarza.


Jestes "an expert".Otoz nie Zyd nie musi zakladac kipy kiedy idzie na cmentarz zydowski.
O szcunek do zmarlycg zapytaj tych ,ktorzy maj groby swoich bliskch za murem.Starym zwyczajem wyrzuca sie smieci z katolickeigo cmentarza,ktos wykarczowal tuje i przezucil je na cmentarz zydowski,wychodzi sie z pisakami na spacer,pije sie alkochol-pytaj tych o szacunek -i nie zazucaj mldziezy braku okrycia glowy.Zrobili swietna rzecz,to ich uczy tolerancji i szacunku do innych.
S
Suchy
CYTAT(Gość @ 4.05.2010, 20:38:04)
Przecież właścicielem cmentarza jest gmina żydowska, ale Żydzi sa takimi dobrymi organizatorami,że sami nie sprzątają swojego cmentarza. Mają na to kasę, ale członkowie gminy są tak mocno wierzący, że najlepiej zrobić to rekoma gojów. I to jest żydowska organizacja pracy. Przed wojną było tak w Polsce i do dzisiaj jest tak na swiecie.

Wychodzi na to, że sami sobie jesteśmy winni, bo jak zwykle zasuwamy za innych - Polak ma miękkie serce.
G
Gość

Przecież właścicielem cmentarza jest gmina żydowska, ale Żydzi sa takimi dobrymi organizatorami,że sami nie sprzątają swojego cmentarza. Mają na to kasę, ale członkowie gminy są tak mocno wierzący, że najlepiej zrobić to rekoma gojów. I to jest żydowska organizacja pracy. Przed wojną było tak w Polsce i do dzisiaj jest tak na swiecie.

Dodaj ogłoszenie