Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Turośni Kościelnej napisali profesjonalny biznesplan. W nagrodę pojadą do Warszawy

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Podczas ferii zimowych uczniowie ZS w Turośni Kościelnej wzięli udział w zajęciach z ekonomii i przedsiębiorczości. Uczestniczyli w grach i zabawach ekonomicznych, przygotowali też biznesplan
Podczas ferii zimowych uczniowie ZS w Turośni Kościelnej wzięli udział w zajęciach z ekonomii i przedsiębiorczości. Uczestniczyli w grach i zabawach ekonomicznych, przygotowali też biznesplan Zespół Szkół w Turośni Kościelnej
Grupa uczniów z Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej będzie miała okazję zwiedzić Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego w Warszawie oraz weźmie udział w warsztatach ekonomicznych. To nagroda za przygotowanie projektu ekonomicznego. Młodzież wyjeżdża już w najbliższy poniedziałek.

- Bardzo cieszę się z z tego wyjazdu - mówi zadowolona Agata Sawicka, uczennica klasy VIII.

- Jestem zaskoczona, że tak daleko zaszłyśmy - uśmiecha się Julia Ciepielewska, jej koleżanka.

Mają powody do radości. Bo ich szkoła znalazła się wśród pięciu najlepszych placówek, które przygotowały profesjonalny biznesplan. Grupa uczniów z Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej w nagrodę pojedzie na dwudniową (3 i 4 czerwca) wycieczkę do Warszawy.

Zobacz też: Rozalia Mancewicz, Miss Polonia 2010, wzięła ślub w Turośni Kościelnej

Żeby dowiedzieć się jak młodzież osiągnęła ten sukces, musimy się cofnąć do ferii zimowych. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z ekonomii i przedsiębiorczości. Uczestniczyli w grach i zabawach ekonomicznych, np. „Fabryka książek”, „Rynek jabłek”, „Barter”, „Ulepszanie świata”. Odwiedzili też PKO Bank Polski w Białymstoku.

- Tak młodzież zdobywała wiedzę między innymi z zakresu przedsiębiorczości i finansów oraz poznawała podstawowe pojęcia ekonomiczne - opowiada Alicja Jakimiec, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie w ZS w Turośni Kościelnej.

Było to możliwe w ramach ogólnopolskiego projektu edukacji ekonomicznej ,,Ferie z ekonomią’’, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową w Warszawie oraz Bankiem Centralnym. Jego celem jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie roli banku i pieniądza.

Zobacz także: Turośń Kościelna: W centrum gminy będą hotspoty

Ale największym wyzwaniem było opracowanie modelu biznesowego starego młyna, który znajduje się w centrum Turośni Kościelnej.

- Mogłaby tu powstać przytulna kawiarenka, w której spotykaliby się mieszkańcy Turośni - mówi Agata Sawicka.

Ale żeby stworzyć takie miejsce, trzeba wyremontować obiekt. Uczniowie zaplanowali na to 50 tys. zł

- Poza tym trzeba kupić sprzęt, doprowadzić prąd i wodę do obiektu oraz zapłacić pracownikom - wylicza Agata Sawicka.

- Udział w tym projekcie nauczył nas kreatywnego myślenia i przedsiębiorczości. Musieliśmy sami zaplanować nasz budżet - przekonuje Julia Ciepielewska. Dzięki udziałowi w projekcie dowiedziała się, że "dorosłe życie nie jest takie łatwe".

Praca obejmowała też prezentację multimedialną modelu biznesowego przedsięwzięcia oraz nagranie video. - Nagranie powinno zachęcić potencjalnych inwestorów do realizacji przedsięwzięcia - mówi nauczycielka.

ZS w Turośni po raz piąty uczestniczył w projekcie i po raz trzeci w jego finale.

Turośń Kościelna. Dzień Konia na Podlasiu (zdjęcia, wideo)

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny