MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wrócą we wrześniu do szkół? Znamy wstępne ustalenia MEN i GIS

Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Jesteśmy już na półmetku wakacji. Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, lecz wciąż nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądał powrót uczniów do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny opracowują nowe wytyczne.

Wietrzenie sal po każdych zajęciach, częstsze mycie rąk i więcej lekcji na świeżym powietrzu. Do tego brak masowego mierzenia temperatury na wejściu, obowiązku noszenia maseczek i siedzenia w oddzielnych ławkach. Tak według wstępnych wytycznych GIS mogą wyglądać szkoły już od 1 września. Za nieco ponad miesiąc rozpoczyna się rok szkolny 2020/2021. Jednak to rozpoczęcie nie będzie wyglądało tak jak dotychczas.

Z powodu panującej w kraju pandemii koronawirusa, placówki oświatowe w Polsce zostały zamknięte 12 marca. Nauczanie zdalne wprowadzono od 25 marca. Jaki będzie więc ten początek nowego roku? Właściwie wciąż nie do końca wiadomo. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowują zasady dotyczące powrotu dzieci do szkół.

- Właśnie przygotowujemy się do tego, by szkoły mogły powrócić do normalnych, stacjonarnych zajęć już we wrześniu. Potrzebujemy jeszcze kilku dni, żeby dograć wszelkie szczegóły. Najpóźniej do połowy sierpnia wydamy oficjalny komunikat w tej sprawie – zdradza nam Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

Jak na razie stanowisko rządzących jest więc takie, że uczniowie na szkolnych korytarzach raczej się pojawią. Jednak jako że szczegóły nie są jeszcze znane, wszyscy żyją wciąż w wielkiej niepewności.

- Szkoły nie dostały jeszcze żadnych wytycznych. Nie wiem czy krążące wszędzie wypowiedzi, premiera, ministra zdrowia czy ministra edukacji mogą być wiążące. Raz czytamy że wracają wszystkie dzieci, raz że wracają klasy 1-3, a raz że musimy przygotować się na jeszcze inną ewentualność. Jak na razie to wszystko to jeden wielki znak zapytania. Jednak nasza szkoła na pewno jest przygotowana do każdej opcji – mówi Edyta Haraburda, dyrektor SP nr 9 w Białymstoku.

Szef MEN zapowiedział także, że trwają prace nad odpowiednimi regulacjami prawnymi polegającymi na zwiększeniu kompetencji zarządzających placówkami oświaty.

- Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia uczniów i nauczycieli, chcemy, aby dyrektor, po zasięgnięciu opinii GIS mógł szybko zareagować. Ważna będzie również rola kuratora – przyznaje Piontkowski.

W praktyce będzie oznaczać to, że to dyrektor będzie mógł zadecydować o przejściu z nauki w formie tradycyjnej na tryb zdalny. Ten pomysł nie każdemu przypada jednak do gustu.

- Uważam, że jest to dosyć krzywdzące. To zrzucanie odpowiedzialności na niższe szczeble. Dla nas byłoby o wiele łatwiej, gdyby to ministerstwo dało nam konkretne wytyczne i procedury – podkreśla Haraburda. Przyznaje też, że jej zdaniem, by dzieci zakończyły szkołę z odpowiednią wiedzą, należałoby powtórzyć cały ubiegły rok szkolny, albo chociaż zmienić podstawę programową.

Odmienne zdania na temat 1 września mają rodzice. Jedni chcą powrotu swoich pociech do szkół, inni wolą, by zostały one w domach. Są też tacy swoje stanowisko uzależniają od poziomu zachorowalności na COVID-19.

- Z jednej strony chciałabym, żeby moje dzieci wróciły do szkoły. Tam nauczą się więcej, niż podczas nauki w domu. Jeśli jednak we wrześniu zachorowań miałaby być jeszcze więcej niż teraz, wolałabym by do niej nie chodziły. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo. A nie sądzę, by nawet mimo wprowadzonych zasad, było ono w szkołach wystarczające. Część dzieci nie będzie rozumiała i respektowała konieczności zachowywania odległości czy zakazu dotykania się – mówi Elżbieta, matka 12-letnich bliźniaków z Białegostoku.

Podobnie jak dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i sami uczniowie, na decyzje rządu czekają także władze Białegostoku.

- Na dziś nie ma jeszcze decyzji rządu w sprawie powrotu dzieci do szkół, tzn. nie wiadomo czy lekcje będą odbywać się zdalnie czy stacjonarnie oraz jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego 1 września. Nie ma uregulowań prawnych Ministerstwa Edukacji Narodowej tym zakresie. Dalsze uruchomianie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS. W przypadku powrotu dzieci i młodzieży do tradycyjnej nauki w szkołach Miasto Białystok dostosuje się do przepisów gwarantujących bezpieczeństwo uczniów - mówi Kamila Bogacewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej w Biuałymstoku.

Tych, którzy obawiają się wzrostu zachorowań po ponownym otwarciu szkół, uspakaja minister edukacji.

- Po przywróceniu standardowych zajęć w przedszkolach, nie zauważyliśmy zwiększonej fali zachorowań. Podobnie było, gdy setki tysięcy uczniów pisały egzaminy. Pojawiały się jedynie pojedyncze przypadki, które zarażały się raczej poza szkołą. Wydaje się wiec, ze ten powrót do tradycyjnych zajęć powinien być dosyć bezpieczny. Ale oczywiście wprowadzimy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – podkreśla Dariusz Piontkowski.

Zakończenie roku szkolnego w SP nr 9.

Zakończenie roku szkolnego w Białymstoku inne niż zwykle. Uc...

Nauczyciele w grupie ryzyka

Starsi nauczyciele i pracownicy administracji mają być od września pod specjalną ochroną. Będą musieli nosić maseczki i rękawiczki. Mają być również zwolnieni z zajęć, na których mieliby kontakt z dużą liczbą dzieci. Nie będą natomiast musieli prowadzić zajęć dodatkowych czy świetlicowych ani dyżurować na korytarzu w czasie przerw.

MATURA 2020. Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Trwa drugi dzień maturalnego maratonu. Tym razem maturzyści zdają egzamin dojrzałości z matematyki

MATURA 2020. Matematyka - poziom podstawowy. Jak zdać maturę...

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Ten tytuł ujrzeli na arkuszach z języka polskiego tegoroczni maturzyści. Reakcje były różne.

Matura 2020 - język polski. Maturzyści zmierzyli się z Wesel...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny