Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie recenzują książki. Są Kamienie na szaniec

Redakcja
Aktualna wersja jest pozbawiona ingerencji komunistycznej cenzury
Aktualna wersja jest pozbawiona ingerencji komunistycznej cenzury
Uczniowie recenzują książki w ramach akcji Czytam, więc wiem

"Magiczne Drzewo - Olbrzym" Andrzej Maleszka

Książka opowiada o przygodach Kukiego, Blubka, Gabi i gadającego psa Budynia. Przez przypadek Blubek, siedząc na czerwonym krześle, wywołuje Olbrzyma, który niszczy szkołę, a także czerwone krzesło. Wplątani w to wszystko są rodzice Kukiego, ponieważ są odpowiedzialni za postępowanie syna. Muszą zapłacić pięć milionów złotych, w przeciwnym razie grożą im dwa lata więzienia. Dzieci chcą pomóc rodzicom znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. Dowiadują się od "ducha czerwonego krzesła", że mają znaleźć tygrysa, który pilnuje pewnego domu w Chinach, gdzie znajduje się niespodzianka. Młodych bohaterów czeka siedem wcieleń potworów, z którymi mają walczyć. Kuki ma nieograniczoną siłę i pomaga swojej drużynie w różnych niebezpieczeństwach.

Czy silnemu Kukiemu, mądrej Gabi, Blubkowi - mistrzowi gier komputerowych i gadającemu psu uda się pokonać bestię i zdobyć nagrodę? Dowiesz się, jeśli przeczytasz tę niezwykle wciągającą książkę! Trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Kinga Dobek, Szkoła Podstawowa nr 47 w Białymstoku
"Kamienie na szaniec" Aleksander Kamiński

Autor nadał taki tytuł książce na prośbę "Zośki", ponieważ została napisana na podstawie jego pamiętnika. Utwór ten to dokument, ponieważ nie ma w nim fikcji literackiej, są rzeczywiste wydarzenia i autentyczne postacie. Aleksander Kamiński często powołuje się na wypowiedzi bezpośrednich uczestników wydarzeń lub świadków, a także wplata cytaty z pamiętnika "Zośki".

Książka, której akcja toczy się w latach 1939-1945, w czasie trwania II wojny światowej, opowiada o młodych ludziach, dla których przyjaźń, wierność, obowiązek i ojczyzna były prawdziwą, a nie deklarowaną wartością. Autor opisuje losy bohaterów: "Alka", "Zośki" i "Rudego", którzy biorą udział w walce przeciw hitlerowskiej okupacji Warszawy. Utwór ten jest interesujący i ciekawy. Chłopcy odznaczają się wyjątkowym bohaterstwem, które jest odzwierciedleniem ich miłości do ojczyzny. Początkowo byli oni aktywnymi uczestnikami Małego Sabotażu, a z czasem przeszli do Grup Szturmowych i tam objęli dowództwo.

Chwytając za broń, chcieli służyć ojczyźnie, zdawali sobie sprawę, że tę służbę mogą przypłacić życiem, ale wcale się tym nie przejmowali. Dla nich najważniejsza była wolność Polski. Brali udział w niebezpiecznych akcjach, w których ujawniły się ich zdolności i wszechstronna inteligencja. Zginęli za przyszłość Polski. Myślę, że są oni godnymi naśladowania bohaterami i mogą być dla nas wzorcami osobowymi.

Autentyczne wydarzenia opisane w tej książce budzą we mnie szacunek i podziw, a jednocześnie przerażenie i strach przed tym, co musieli przejść bohaterowie. Wydarzenia te trzymają w ciągłym napięciu i ukazują nam prawdziwy obraz wojny.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż książka dostarcza nam wiedzy o II wojnie światowej, ukazuje walkę młodzieży z okupantem. Pokazuje też, jak wyglądało życie w okupowanej Warszawie i działalność organizacji konspiracyjnych. Uważam, że warto przeczytać ten utwór. Dzięki tej książce kolejne pokolenia będą mogły się dowiedzieć, komu mogą być wdzięczne, że Polska to wolny kraj oraz poznać sposób, w jaki tego dokonano.

Małgorzata Kurak, Zespół Szkół w Szumowie
"Księga wiedzy i niewiedzy" J. Lloyd, J. Mitchinson

Jestem uczniem klasy IV a. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze wokół mnie było dużo książek. Można powiedzieć, że były one przyjaciółmi mojego dzieciństwa.

Kiedy byłem małym dzieckiem, rodzice i babcia czytali mi bajeczki na dobranoc. Zanim nauczyłem się czytać, oglądałem różne czasopisma, a gdy wreszcie poznałem litery, nie było już mowy o nudzie, bo książka zawsze była blisko i dzięki niej mogłem przenieść się w nowy, nieznany świat.

W mojej rodzinie wszyscy bardzo lubią czytać, ale mama często powtarzała, że ja czytaniem "zaraziłem się'' od starszego brata. Codziennie widziałem, jak siedział pochylony i "pochłaniał" kolejne tomy "Harry`ego Pottera" albo jakąś inną pozycję. Powoli z jego półek zaczęły znikać książki, które potem odnajdywano pod moją poduszką. Najczęściej sięgałem po albumy i książki, zawierające informacje i ciekawostki o otaczającym nas świecie. Bardzo lubiłem różnego rodzaju ilustrowane encyklopedie dla dzieci, książki o życiu dinozaurów oraz historie o starożytnych cywilizacjach.

Książki zawsze jechały ze mną na letni wypoczynek. Po powrocie z wakacji łatwo było rozpoznać, które z nich umilały mi czas na morskiej plaży, bo pomiędzy ich kartkami był bałtycki piasek. Wśród książek, do których często wracam, jest "Księga wiedzy i niewiedzy" autorstwa J. Lloyda i J. Mitchinsona. Możemy w niej znaleźć nieznane odpowiedzi na znane pytania.

Czytając ją, zdobyłem wiele ciekawych informacji przekazanych w bardzo ciekawy sposób. Sami autorzy podają, że czytelnik znajdzie w tej książce wiele nie zawsze oczywistych odpowiedzi na różne pytania. Najciekawsze według mnie rozdziały odpowiadają na pytania: "Czy Hitler był wegetarianinem?" oraz "Ile psich lat to jeden rok ludzki?" Szkoda tylko, że w tej książce jest tak mało ilustracji. Jednak nie zmienia to faktu, że to świetna lektura zarówno dla dzieci, młodzieży, jak również dorosłych czytelników i każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie.

Aleksander Komor, Zespół Szkół w Szumowie
"Gdzie się podziały Smerfy?"

Wszyscy znamy przemiłe, niebieskie stworki ubrane w białe spodenki i czapeczki. To Smerfy, beztrosko żyjące w uroczej wiosce. Od czasu do czasu żywot uprzykrza im czarnoksiężnik Gargamel z okrutnym kocurem - Klakierem. Książka opowiada o ich przygodach w nowym, nieznanym dla nich świecie, do którego trafiły, uciekając przed czarodziejem. W Nowym Jorku poznają miłych państwa Winslow, którzy pomagają im powrócić do wioski Smerfów. Książka jest pełna przygód, trzyma w ciągłym napięciu. Główni bohaterowie dostarczają nam wielu emocji. Przygody Smerfów są bardzo śmieszne, ale pościgi Gargamela za bohaterami mrożą krew w żyłach. Książka jest niezwykła i powinna być lekturą obowiązkową dla małych i dużych wielbicieli Smerfów.

Gabriela Zalewska, Szkoła Podstawowa nr 37 w Białymstoku

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny