Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie polecają książki

Redakcja
Uczniowie polecają książki
Uczniowie polecają książki
Dziś kontynuujemy prezentację recenzji nadesłanych przez młodych Czytelników. Autorami są zarówno dzieci z podstawówki, jak też młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.

Clive Staples Lewis "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa"

Klaudia Nierodzik, SP nr 47 w Białymstoku
Tak naprawdę to nie lubię czytać książek, ale ta mnie zaciekawiła. Opowiada o czworgu rodzeństwa: najmłodszej dziewczynce Łucji, jej starszej siostrze Zuzannie, bracie Edmundzie oraz o najstarszym z nich - Piotrze. Łucja odkryła tajemnicze przejście do zaczarowanej krainy zwanej Narnią. Tym krajem władała zła, okrutna królowa zwana Białą Czarownicą. Tak naprawdę to zaczęło się poprzez zwykłą zabawę w chowanego. Łucja schowała się w szafie i właśnie tak znalazła się w Narnii.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o przygodach Łucji i jej rodzeństwa przeczytajcie tę książkę.

Matthew Woodring Stover "Bohaterowie umierają"

Rafał Stec, Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych
Na tę książkę natknąłem się przypadkowo, mianowicie wtedy, kiedy przeglądałem książki rozłożone na półkach. Kiedy po chwili jedna spadła, pomyślałem, że to nie może być przypadek. Gdy ją podniosłem, zobaczyłem dość nieciekawą oprawę graficzną (mężczyzna w białym kapturze na czerwonym tle), ale jak mówi przysłowie, "nie sądź książki po okładce". Przeczytałem więc parę stron i uznałem, że warto ją kupić. Ale dość już o tym.

Jest to debiutancka powieść Matthew Woodringa Stovera zatytułowana "Bohaterowie umierają". Opowiada o alternatywnej rzeczywistości, w której tzw. "komedianci" przenoszą się za pomocą specjalnych urządzeń do miejsca zwanego "nadświatem". Jest to miejsce niepodobne do naszego świata, ponieważ jest w nim magia! To siła, za pomocą której można zmieniać rzeczywistość.

Główny bohater książki to w naszym świecie świetny aktor, a w "nadświecie" słynny zabójca, który likwidował królów, plebejuszy, złoczyńców i tym podobnych. Jednym słowem, był nie do powstrzymania. Jest to przykład stereotypowego bohatera, który z dna, a mianowicie z dzielnicy robotników, narkotyków, gangsterów i bandytów, dzięki szczęściu i ciężkiej pracy dostaje się na szczyt.

W pewnym momencie bohater książki, będący od sześciu miesięcy w separacji ze swoją żoną, postanawia do niej zadzwonić z prośbą o wybaczenie wszystkiego, co zrobił. Wtedy dowiaduje się, że przez pewien czar rzucony na nią w "nadświecie", zostaje odcięta od naszego świata, i że za pięć dni umrze. Bohater podejmuje więc rozpaczliwą walkę z czasem.

Jest to książka pełna napięcia i niespodziewanych zwrotów akcji. Według mnie spodoba się każdemu, kto lubi powieść sensacyjną i fantasy z odrobiną wątku miłosnego. Czy Cain'owi uda się uratować ukochaną i wypełnić obietnicę złożoną szefowi "Studia"? Dowiecie się sami czytając tę książkę!

Hugh Laurie "Sprzedawca broni"

Krzysztof Rutkowski, Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku
Hugh Laurie - któż nie zna tego nazwiska? Wszyscy prawdopodobnie kojarzą go z odtwarzaną przez niego w filmie postacią Dr House'a. Niewiele osób jednak wie, że napisał książkę, w której połączył ze sobą wątek kryminalny oraz komediowy, co łatwe nie jest, nie zawsze się udaje i w rezultacie często wychodzi jakieś "badziewie". Tu jest jednak inaczej.

Główną postacią w książce jest człowiek o trudnym do zapamiętaniu nazwisku Thomas Lang, który odrzuca ofertę zabicia Aleksandra Wolfa i w porywie szlachetności idzie do jego domu, aby go ostrzec, przez co zostaje wmieszany w międzynarodowy spisek. Od tego momentu musi walczyć o wolność, a potem o swoje życie i swoich bliskich. Po drodze spotyka piękną Sarę Wolf oraz Ronnie Crichton, która jeździ ferrari. Sam Lang jeździ motorem. Jego wierny przyjaciel David Solomon pomaga mu, kiedy tego potrzebuje, jednak nie zawsze odpowiada na zadane mu pytania.

Gwałtowne zwroty akcji w książce powodują, że czyta się ją z zapartym tchem, co chwila wybuchając głośnym śmiechem. Laurie mistrzowsko opisuje w książce zdarzenia, w ironiczny i zabawny sposób przedstawia przemyślenia swojego bohatera. Wartka i płynna akcja powoduje, że książkę czyta się z zapartym tchem, z zaciekawieniem co będzie dalej - szczególnie po dosyć zaskakującym początku drugiej części książki. To wszystko jest plusem. Minusów brak. Szkoda tylko, że książka została tak późno wydana w Polsce. W USA w 1996 roku, u nas dopiero w 2009.

Podsumowując, jest to świetna historia człowieka, który rezygnując z danej mu propozycji i chcąc ustrzec ofiarę przed planowaną na nią zasadzkę, sam wplątuje się w niezłe kłopoty. Książka jest połączeniem thillera oraz komedii - wiem, zestawienie dosyć dziwne, aczkolwiek możliwe. Cytat, który rozbawił mnie najbardziej:

"Boże Wszechmogący, cóż to było za czoło! Cegły, noże, butelki i rozsądne argumenty zwykły odbijać się od tej masywnej ściany frontowej, nie wyrządzając jej najmniejszej szkody, a zostawiając tylko mikroskopijne wgniecenia między głębokimi, rozległymi porami."

Agnieszka Osiecka "Najpiękniejsze wiersze i piosenki"

Agnieszka Żendzian, Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku
Jest to zbiór najbardziej znanych i lubianych utworów poetki i autorki tekstów. Któż z nas nie zna takich przebojów jak: "Małgośka", "Niech żyje bal", "Czy te oczy mogą kłamać?", "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", "Upływa szybko życie", "Mała Chinka", "Zielono mi", "Piosenka o okularnikach", "Polska Madonna", "Sing, Sing" i wiele, wiele innych. To tylko kilka przykładów tych najbardziej znanych i śpiewanych.

Ale w tym zbiorze znajdziemy również inne wspaniałe, choć mniej znane, teksty. "Najpiękniejsze..." zawierają plejadę uczuć, pragnień i rozterek, które dotykają człowieka w każdym wieku niezależnie od płci. Każdy w nich znajdzie cząstkę siebie, doświadczeń i trosk, z którymi na co dzień się spotyka. Wiersze Agnieszki Osieckiej dobre są do czytania w pogodę i niepogodę, w smutku i radości, nostalgii i euforii. Czytając je czujemy, że w swych zachowaniach nie jesteśmy odosobnieni. Znajdziemy w nich zrozumienie, ukojenie i wzruszenie.

Nie są to tylko utwory o miłości, albo o nieszczęśliwej miłości. W tekstach Osieckiej nie ma tematów tabu. Autorka podejmuje i opisuje każdy problem, którego doświadczyła lub wywołał w niej silne emocje. Zwraca uwagę na drobnostki, rzeczy, które przeoczamy, zaniedbujemy, a które mają wielkie znaczenie.

Nie wszystkie wiersze mogą być zrozumiałe dla każdego. Właśnie to zmusza nas do zatrzymania się i zastanowienia. Nie jest to książka, którą się czyta jednym tchem. Każdy utwór niesie ze sobą jakieś przesłanie. Przecież nie bez powodu Agnieszka Osiecka była jedną z najwybitniejszych polskich poetek współczesnych. Nie bez przyczyny jej teksty piosenkarze oprawiają w ramkę, jaką jest melodia, a niektórzy nawet tym utworom zawdzięczają karierę, jak np. Maryla Rodowicz.

Trzeba poznać poezję Osieckiej, aby się przekonać, jak wiele jej tekstów warto śpiewać i pamiętać. Przekonajcie się sami.

Francesca Simon "Koszmarny Karolek i klątwa mumii"

Kamila Nietupska, SP nr 47 w Białymstoku

Najbardziej zaintrygował mnie rozdział "Koszmarny Karolek i jego hobby". Pewnego razu mama kupiła swoim synom nowe opakowanie płatków "Choco-Spoko". Chłopcy, jak to zwykle bywa, pokłócili się o pudełko, w którym znajdował się złoty potworek - ostatnia figurka do zbieranej przez Karolka kolekcji. Zdenerwowana mama postanowiła położyć kres kłótniom i zabrała Karolka na zakupy, by wybrał nowe opakowanie płatków. Chłopakowi udało się znaleźć "Choco-Spoko" z identyczną figurką. Cieszył się bardzo i postanowił, że wykorzysta złotego potworka do swoich celów.

Co się wydarzyło potem, dowiecie się, gdy przeczytacie tę książkę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny