Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie polecają książki: W 80 dni dookoła świata

Redakcja
Kontynuujemy prezentację recenzji nadesłanych przez młodych Czytelników. Autorami są uczniowie szkół z całego województwa podlaskiego.

"W 80 dni dookoła świata", Juliusz Verne

To najsłynniejsza opowieść Juliusza Verne'a, pełna przygód, niespodzianek i napięć. Jej akcja toczy się w XIX wieku.

Londyński dżentelmen Fileas Fogg wiódł samotne monotonne życie. Działo się tak do czasu, gdy założył się z kolegami z ekskluzywnego klubu o to, że w osiemdziesiąt dni objedzie świat dookoła.

Bohater książki przemierzał nieznane lądy i oceany, poznawał ciekawych ludzi i ich zwyczaje. Podjął wyścig z czasem nie tylko po to, żeby wygrać zakład. Chciał również uratować swój honor, gdyż przed wyjazdem zostaje podejrzany o kradzież wielu milionów z banku.
Czy dżentelmen był owym złodziejem? Czy wygra zakład i co jeszcze się wydarzy?

Koniecznie przeczytajcie! Książkę się czyta lekko i przyjemnie. Jest warta przeczytania. Polecam.

Monika Czurak,Zespół Szkółw Dubinach

"Trzynastka na karku", Katarzyna Majgier

Książka przedstawia losy bohaterki Ani Szuch oraz jej przyjaciółek: Pauli, Niki i Blondi. Wszystkie mieszkają w tym samym bloku i są najlepszymi przyjaciółkami. Książka jest napisana w formie pamiętnika, który prowadzi Ania. Dzięki temu poznaję nie tylko przygody bohaterki, ale i jej odczucia w różnych sytuacjach.

Ania ma mamę, która zajmuje się domem, tatę - pracownika naukowego, specjalistę w dziedzinie onomastyki oraz dwójkę rodzeństwa - 6-letnią Julkę i 3-letniego Jojo. W tym samym bloku mieszka też wścibska pani Wrzoskowa. Wszystko widzi i słyszy, wie co i u kogo się dzieje.

Zaczyna się ostatni rok w podstawówce, kiedy do bloku wprowadza się Maria. Przyjaciółki chcą dowiedzieć się o dziewczynie czegoś więcej, bo wydaje im się dziwna. Ubiera się na czarno, pali bardzo dużo papierosów i nie mieszka razem z rodzicami. Dziewczyny spodziewają się najgorszego i niczym Odlotowe Agentki chcą odkryć prawdę.

Sprawę komplikuje fakt, że mama Niki postanawia wysłać córkę do lepszego gimnazjum w innej miejscowości. W związku z tym zapisuje ją na różne spotkania z lekarzami, psychologami, przez co dziewczyna nie ma czasu na spotkania z przyjaciółkami. Nika przejmuje się uwagami matki na temat wyglądu i tylko o tym myśli. Ania, Paula i Blondi próbują pomóc swojej przyjaciółce, chociaż nie jest to proste.

Moim zdaniem, to bardzo dobra książka. Jest napisana młodzieżowym językiem, dzięki czemu wszystko jest jasne, zrozumiałe i bliskie nastolatkom. W czasie czytania czasami denerwowała mnie postawa rodziców Niki i Ani. Uważali, że dziewczyny są niepoważne, nieodpowiedzialne, a ich zachowanie dziecinne.

Bardzo gorąco polecam tę książkę. Wiele nastolatek ma takie same bądź podobne problemy jak Ania lub jej przyjaciółki.

Aleksandra Mazur, Zespół Szkół w Poświętnem

"Michał Jakiśtam", Ewa Nowak

Książka przedstawia niezwykle skomplikowane relacje młodych ludzi, a także różniące się postrzeganie świata przez dzieci i dorosłych.

Powieść Ewy Nowak opowiada o Edycie - nastolatce, która w wyniku przykrych wydarzeń musiała przeprowadzić się z rodzinnego miasta do zatłoczonej Warszawy. I to właśnie tam poznaje znaczenie słowa miłość. Uczy się odwagi, mało tego, motywuje innych do działania i przeciwstawienia się wyrządzanej im krzywdzie.

Czy wywrócenie życia do góry nogami może pomóc w naprawieniu relacji i zrozumieniu, o co tak naprawdę chodzi w życiu? Na przykładzie bohaterki widzimy, że tak. Z cichej, przestraszonej dziewczyny, Edyta zmienia się w pełną odwagi, rozsądku i nadzwyczajnej, wręcz niespotykanej mądrości, młodą osóbkę.

"Michał Jakiśtam" to książka o miłości, która kryje się pod różnymi postaciami, o odwadze i przezwyciężaniu lęku. Te wszystkie, jakże istotne sprawy, kryją się pod zwykłymi sytuacjami, dzięki czemu lektura powieści jest przyjemna i lekka. Wprawia ona czytelnika w dobry nastrój, ale też wywołuje refleksje, a dla młodzieży może stać się przestrogą.

Książka jest jak najbardziej godna polecenia. Bohaterowie są ciekawi i mają złożoną osobowość. Czytając, odnosi się wrażenie bliskości z postaciami występującymi w książce. Wartka i zwięzła akcja sprawia, że opowieść czyta się jednym tchem.

Katarzyna Krakówko, Gimnazjum w Rosochatem Kościelnem

"Krzyżacy", Henryk Sienkiewicz

Niejednemu uczniowi ciarki przechodzą po plecach, gdy słyszy słowo lektura. A przecież książka z tego kanonu wcale nie musi być nudna. Taką niewątpliwie nie są "Krzyżacy" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Pisarz żył i tworzył w II połowie XIX wieku, w okresie pozytywizmu. Sienkiewicz napisał tę książkę, by zaprotestować przeciwko surowej polityce germanizacyjnej Bismarcka i ku pokrzepieniu serc Polaków będących w niewoli. Ukazane w niej wydarzenia rozgrywają się na przełomie XIV i XV wieku. Wątek historyczny - walka rycerstwa polskiego z Krzyżakami przeplata się z miłosnym, np. miłością Zbyszka do Danusi.

Uważam, że powieść jest kopalnią wiedzy historycznej na temat działalności Zakonu na terenie Polski. Dzięki tej książce uczymy się historii w sposób łatwy i przyjemny.

Dowiadujemy się, że Krzyżacy byli podstępni, zuchwali, łamali wszelkie zasady oraz wykorzystywali autorytet religii do niecnych zamiarów. Natomiast rycerstwo polskie cechowało się uczciwością, przyjaźnią, honorem i odwagą. Sienkiewicz dochował wierności prawdzie historycznej, gdy w sposób plastyczny i sugestywny opisał bitwę pod Grunwaldem. Powieść ta podoba mi się także ze względu na żywą i wartką akcję. Jest ona pełna wydarzeń oraz trzyma czytelnika w ciągłym napięciu. Sądzę, iż najbardziej wzruszającym momentem było złożenie ślubów Danusi przez Zbyszka.

W powieści występują imponujące postaci historyczne, np. Jagiełło - uosobienie mądrości i rozwagi, czy Zawisza Czarny - symbol męstwa i odwagi. Pojawiają się również niezwykli bohaterowie fikcyjni. Jednym z nich jest Jurand ze Spychowa. Jego życie było drogą walki ze złem. Ten bohater uczy nas szlachetności oraz poczucia godności. Najbardziej zaimponował mi, gdy przebaczył swemu oprawcy. Dał przez to najwyższy wyraz człowieczeństwa. Niesamowitą postacią jest także Zbyszko z Bogdańca. Młodzieniec ten był początkowo porywczy i zapalczywy, lecz na skutek ciężkich doświadczeń życiowych zmienił się w poważnego rycerza.

Sienkiewicz w bardzo ciekawy sposób opisuje też obyczaje średniowieczne, np. sprzedaż odpustów, nakrycie głowy skazańca nałęczką. Z "Krzyżaków" można dowiedzieć się, jak wyglądały miasta i sadyby rycerskie. Natomiast aby oddać klimat tamtych odległych czasów, autor celowo użył archaizmów.

Istotne jest, że z powieści wiele pokoleń Polaków uczyło się wiary i nadziei. Sienkiewicz pokrzepiał serca tych rodaków, którzy zwątpili w odzyskanie niepodległości. Współczesny czytelnik znajduje w książce wspaniałych bohaterów, od razu przypadających do serca, rozbudzających wyobraźnię i wyzwalających chęć naśladowania ich postaw. Gorąco zachęcam wszystkich do przeczytania tej powieści.

Kornelia Kazberuk, Zespół Szkół w Sobolewie

"W pustyni i w puszczy", Henryk Sienkiewicz

Jestem w piątej klasie szkoły podstawowej i powieść ta jest obecnie moją lekturą. Czytając książkę po raz pierwszy, po kilku stronach, dałem sobie spokój, ponieważ kompletnie mnie to nudziło i zupełnie nie wiedziałem o co chodzi. Drugie podejście zrobiłem po obejrzeniu filmu, który wywarł na mnie tak ogromne wrażenie, iż pomimo klęski poniesionej po przeczytaniu kilku pierwszych stron utworu, postanowiłem ponownie do niego wrócić.

Przyznam, że mimo iż sama historia jest ciekawa, czytało się ją ciężko. Spowodowane jest to obszernością książki oraz trudnym językiem, jakim posłużył się Sienkiewicz przy pisaniu utworu. Ponadto autor wykorzystał bardzo dużo opisów przyrody, które odciągają czytelnika od głównego wątku i przedłużają całe czytanie.

Fabuła utworu jest prosta. Opowiada o przygodach 14-letniego Stanisława Tarkowskiego i 8-letniej Nel Rawlison, którzy zostają porwani przez Arabów. Usiłują od nich uciec przemierzając pustynie i puszcze, trafiając na dzikie zwierzęta oraz zmagając się z chorobami, na przykład malarią. Jak to zwykle bywa w powieściach, wszystko kończy się dobrze, a dzieci całe i zdrowe wracają do domu.

Według mnie jest to bardzo ciekawa książka i godna polecenia, choć uważam, że powinna to być lektura dla nieco starszych dzieci, np. uczniów gimnazjum. Osobiście wolę jednak ekranizację tego utworu, co nie zmienia faktu, że warto przebrnąć przez te 300 stron.

Marcin Kozłowski, Szkoła Podstawowa nr 2 w Grajewie

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny