Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku wygrali konkurs Tech Minds. Szkoła będzie miała swoją własną aplikację

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Kalkulator punktów rekrutacyjnych, mapa szkoły, opis profili czy giełda podręczników - to tylko niektóre z funkcji aplikacji Czilo. Już niedługo, dzięki zwycięstwu projektu młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku w prestiżowym konkursie, będą mogli z niej skorzystać obecni i przyszli uczniowie placówki.

Tech Minds to konkurs grantowy, którego celem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do wymiany wiedzy i wzmocnienia relacji między uczniami czy studentami.

Jego celem jest połączenie umiejętności, wiedzy oraz talentów przedstawicieli młodego pokolenia i liderów cyfrowych technologii, aby zamieniać pomysły i idee w rozwiązania technologiczne.

Wziąć udział w zmaganiach postanowili uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

- Zadaniem konkursowym było stworzenie pewnego rodzaju innowacji w swoim środowisku. My postanowiliśmy zrobić aplikację mobilną dedykowaną zarówno przyszłym, jaki obecnym uczniom naszej szkoły - opowiada Dominika Jacejko, uczennica III LO, koordynatorka projektu.

Okazuje się, że projekt białostockich uczniów nie miał sobie równych. Kapituła konkursu uznała, że zasługuje on na pierwsze miejsce. Koncepcja otrzymała dzięki temu grant o wartości 40 000 złotych na wdrożenie pomysłu w życie.

- Nasi uczniowie, zarówno ci z klasy humanistycznej, jak i z informatycznej połączyli siły. Wspólnie zrobili rozpoznanie rynku – zorganizowali ankietę wśród innych uczniów, przepytywali nauczycieli i rozmawiali na ten temat ze mną – mówi Anna Kietlińska, dyrektor III LO. - Młodzież dzisiaj nie potrafi rozstać się z telefonem. Jest on w tej chwili podstawowym narzędziem komunikacyjnym. Myślę więc, że związku z tym ta aplikacja może stać się narzędziem ułatwiającym uczniom funkcjonowanie w naszej szkole.

Aplikacja Czilo funkcji ma mieć sporo. Przyszli uczniowie i pierwszaki znajdą tam kalkulator punktów rekrutacyjnych, opis wszystkich dostępnych profili i mapę szkoły.

Będzie też giełda podręczników, w której będą mogli wymieniać się niezbędnymi materiałami do nauki szkolnej, plan lekcji a także bank pomysłów - miejsce, gdzie uczniowie i grono pedagogiczne będą dzielić się swoimi pomysłami dotyczącymi rozwoju szkoły.

- Innowacją, z której jesteśmy najbardziej dumni, jest system nagradzania uczniów za działalność prospołeczną i proekologiczną. Za zaangażowanie się w wolontariat czy samorząd uczniowski przyznawane będą punkty, które potem będzie można wymienić na faktyczne benefity - na przykład "niepytki" czy wyższe oceny z zachowania - mówi Dominika.

Okazuje się, że pomysł na stworzenie tego typu rozwiązania pojawił się w III LO już kilka lat temu.

- Jeden z uczniów parę przygotował taką wewnętrzną aplikację na dzień otwarty. Jednaka to była taka jednorazowa akcja. Teraz, dzięki środkom które udało się pozyskać, stworzymy aplikacje, która będzie długoterminowym produktem - przyznaje Anna Kietlińska.

Projekt aplikacji zostanie zaprezentowany szerszemu gronu 30 maja, podczas dni otwartych III LO. CZILO ma być powszechnie dostępne prawdopodobnie już w czerwcu.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny