Uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku został najlepszym dekarzem w regionie

Magda Ciasnowska
Zespół Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku z turnieju „Złota Kielnia" jak zwykle powrócił z sukcesami. Łukasz Krasowski zajął pierwsze miejsce w eliminacjach okręgowych w kategorii dekarskiej.

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest jedynym konkursem, który od przeszło 50. lat daje uczniom szkół zawodowych możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych oraz odniesienia sukcesu edukacyjnego. Jego formuła jest zbliżona do zewnętrznych egzaminów zawodowych, co pozwala uczniom sprawdzić swoje przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie. Finaliści turnieju otrzymują rzeczowe nagrody i są zwolnieni z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki.

W turnieju co roku biorą udział uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku. Jego finał organizowany jest podczas targów BUDMA w Poznaniu. Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Poznańskich, które odbyły się na przełomie stycznia i lutego, odbył się Finał Centralny 51. Edycji tego Turnieju, podczas którego rywalizowało po sześciu najlepszych uczniów szkół zawodowych z całej Polski w sześciu kategoriach budowlanych. Wśród finalistów był uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku w zawodzie dekarz. W kategorii wykonywanie robót dekarskich Łukasz Krasowski zajął pierwsze miejsce w eliminacjach okręgowych, a w finale wywalczył 5. miejsce.

To nie pierwsze sukcesy uczniów ZSZ nr 5 podczas turnieju. W 2019 r. oraz w 2022r. wśród finalistów było aż po czterech uczniów z ZSZ nr 5 w Białymstoku, najwięcej ze wszystkich szkół w Polsce. W 2018r. oraz w 2022r. uczniowie ZSZ nr 5 zostali najlepszymi dekarzami w Polsce, zdobyli pierwsze miejsca w kategorii wykonywanie robót dekarskich.