Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie nawołują do protestu. Sprzeciw poparli także pracownicy UwB i Akademii Teatralnej

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Przedstawiciele środowiska akademickiego zdecydowali się wystosować list otwarty. W liście podpisów znalazło się prawie 500 nazwisk.

Portal Onet opublikował list środowiska akademickiego, które sprzeciwia się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, piętnowaniu osób nieheteronormatywnych oraz działaniom Przemysława Czarnka, nowego ministra edukacji i nauki.

- W ostatnich tygodniach władza po raz kolejny złamała zasady Konstytucji, piętnując tym razem środowiska mniejszości seksualnych. Zapowiedziano również sprzeczną z Konstytucją ideologizację polskich szkół, od przedszkola po uniwersytety, w duchu doktryny katolickiej i historycznych resentymentów, a ograbiony z powagi Trybunał Konstytucyjny zakazał prawa do usuwania płodów obciążonych nieuleczalnymi wadami – czytamy we wstępie.

Następnie autorzy listu zarzucili rządzącym realizowanie rewolucji kulturowej, po której "kształt duchowy i intelektualny" społeczeństwa ma wyrażać podporządkowanie się Kościołowi katolickiemu i ideom "bogoojczyźnianym", brak szacunku dla prawa, wrogość wobec innych, a także, jak piszą - ksenofobię i zaściankowość.

MEN sprawdza, czy nauczyciele namawiali do protestów. Podlaskie Kuratorium Oświaty nie otrzymało polecenia wszczęcia kontroli

Twierdzą, że twarzą tych zmian, a także aktywnym ich orędownikiem, jest obecny minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

- Co wskazuje nie tylko powód tej nominacji, ale także próbę włączenia środowiska akademickiego w makiaweliczny plan i jego "naukowe" uzasadnienie. W tym planie szczególną rolę wyznaczono kobietom, mającym wrócić do tradycyjnych ról, tzn. znosić w milczeniu przemoc domową, ciężar pielęgnowania dzieci, także tych dotkniętych niepełnosprawnością, wymagających całodobowej opieki, jak również dokonać ograniczenia aspiracji zawodowych na rzecz rzekomo świętych obowiązków prokreacyjnych - piszą autorki listu.

Zaznaczają, że nauka musi pozostać zbiorem teorii i praktyk społecznych, opartych na ich zdaniem niedoskonałych, jednak weryfikowalnych i sprawdzalnych założeniach, które są wolne od presji ideologicznej, także religijnej. Stwierdzają też, że mają wobec społeczeństwa pewne obowiązki, „a szczególnie wobec tej jego części, która doznaje ewidentnych krzywd”.

- Dlatego nawołujemy do protestu wobec kierunku rządzenia obranego przez władzę. Wprowadzane posunięcia cofają wolności obywatelskie do czasów wczesnego PRL-u lub dalszej przeszłości, uniemożliwiają podejmowanie decyzji życiowych w zgodzie z własnym sumieniem, skazują na cierpienia tysiące kobiet, prowadzą do życiowych dramatów, krępują uprawianie wolnych zawodów, podkopują fundamenty badań naukowych - podsumowują.

Pod listem podpisało się 497 pracowników naukowych z całej Polski. Wśród podpisów można znaleźć też akcenty białostockie,

  • dr hab. Monika Bednarczuk, Uniwersytet w Białymstoku
  • dr hab. Elżbieta Konończuk, prof. UwB, Uniwersytet w Białymstoku
  • dr hab. Danuta Zawadzka, prof. UwB, Uniwersytet w Białymstoku
  • dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Uniwersytet w Białymstoku
  • dr hab. Elżbieta Sidoruk, Uniwersytet w Białymstoku
  • prof. dr hab. Marta Rau, Akademia Teatralna - Filia w Białymstoku

Czarny Spacer w Białymstoku. Przez miasto przeszły tysiące osób. Zobaczcie, co działo się na ulicach! (zdjęcia, wideo)

List to nie jedyny sprzeciw wobec działań nowego ministra edukacji. W Internecie powstała też petycja o odwołanie Czarnka. Podpisują się pod nią i studenci, i wykładowcy z całej Polski. Do tej porty udało się zebrać prawie 90 tys. podpisów.

Wcześniej stanowisko zajęła także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Sprzeciwiała się ona wypowiedziom Czarnka, między innymi o tym, że uczelnie, na których wyrażono zgodę na godziny rektorskie lub dziekańskie w ramach Strajku Kobiet - mogą nie dostać ministerialnych dotacji.

Strajk generalny kobiet i czarny spacer w Białymstoku. Protestujący znowu opanowali miasto (zdjęcia)

Szkoły w czasie pandemii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny