MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia i przedsiębiorcy wspierają młodych

Anna Kopeć
Stypendia m.in. na ulepszenie swojej protezy otrzymali (na zdjęciu od lewej): Paweł Antoniuk, Iwona Gruszczyńska i Sławomir Grycuk
Stypendia m.in. na ulepszenie swojej protezy otrzymali (na zdjęciu od lewej): Paweł Antoniuk, Iwona Gruszczyńska i Sławomir Grycuk Anatol Chomicz
Bioniczna proteza dłoni, innowacyjna drukarka 3D czy inteligentny rower - takie projekty uczniów i studentów wsparli Odkrywcy Diamentów.

Pieniądze ze stypendium będziemy mogli przeznaczyć na rozwój naszych projektów czy sfinansowanie wyjazdu na konkursy, na których będziemy mogli prezentować nasze wynalazki - mówi Iwona Gruszczyńska, studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Wspólnie z kolegą z Wydziału Sławomirem Grycukiem i Pawłem Antoniukiem z Wydziału Informatyki pracują nad bioniczną protezą ręki oraz specjalną opaską. Dzięki mobilnej aplikacji będzie informowała np. o upadku starszej osoby. To jeden z innowacyjnych pomysłów nagrodzonych przez stowarzyszenie Odkrywcy Talentów. W jego kapitule zasiada rektor Politechniki Białostockiej oraz 14 przedsiębiorców. W ciągu ponad dwóch lat przyznali granty dla 29 projektów na łączną kwotę ponad 145 tys. zł.

Czytaj też:RobotChallenge 2017. Studenci z Politechniki Białostockiej zwyciężyli

W tym roku Odkrywcy Diamentów przyznali pięć stypendiów. Wśród nagrodzonych jest Piotr Wasilewski, student Wydziału Mechanicznego PB, który stworzył zegarek do nauki programowania.

- Sprzęty do tej nauki to zazwyczaj duże, wymagające wielu kabli, czujników i wyświetlaczy urządzenia. Mój zegarek ma wszystko zintegrowane i nie wymaga żadnej ingerencji w połączenia - tłumaczy wynalazca.

Wśród stypendystów Odkrywców Diamentów są także uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Tu powstaje innowacyjna drukarka 3D. - Takiego urządzenia nie ma na rynku - zapewnia Jakub Tymiński, jeden z konstruktorów. - Wydruk będzie drukowany z płynnego materiału utwardzanego za pomocą światła, a następnie będzie wyczyszczony, wysuszony i utwardzony.

Inny pomysł uczniów „elektryka” to inteligentny rower elektryczny. - Będzie wspomagany silnikiem elektrycznym. Wyposażony we własne oświetlenie, czujniki odległości, by zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów. Będzie mógł przejechać około 100 kilometrów bez wspomagania - wyjaśnia Damian Orzechowski, jeden z twórców jednośladu.

Białystok. Politechnika Białostocka stworzyła niezwykłą maszynę (mat. Politechniki Białostockiej)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny