Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ucz dzieci oszczędzać

Redakcja
Uważasz, że z dzieckiem nie należy rozmawiać o pieniądzach? Nic bardziej mylnego.

Daj dziecku dobry przykład

Metody oszczędzania pieniędzy należy wpajać dziecku już od najmłod-szych lat. Zauważmy, że wiele naszych przyzwyczajeń rozwinęło się w dzieciństwie, niejednokrotnie poprzez bodźce, jakie oddziaływały na nas ze strony naszych rodziców. To właśnie rodzice powinni dawać przykład swoim zachowaniem, pokazywać, jak należy rozsądnie gospodarować pieniędzmi.
Dzięki temu pociechy już od małego przyzwyczają się do określonego sposobu planowania wydatków. Oszczędzanie spowoduje, że nasze dzieci będą szanowały pieniądze i będą dbały o swoje finanse w przyszłości.

Daj dziecku dobry przykład

Jak więc nauczyć dziecko oszczędzania? Istnieje wiele sposobów przygotowania naszej pociechy do zaradności. Jedną z ciekawszych metod oszczędzania jest nauka przez praktykę. Dla dziecka wzorem są rodzice i dziadkowie, dlatego też oni powinni pokazać mu sposoby odkładania pieniędzy - najlepiej na przykładzie ich własnej rodziny. Maluch powinien być świadomy, że pieniądze zdobywają rodzice dzięki swojej pracy. Pociecha, która słyszy przykładowo, że tata zbiera pieniądze na telewizor, chętniej zabierze się za oszczędzanie.
Warto też jest kupić dziecku skarbonkę i uświadamiać mu, ile korzyści przynosi regularne oszczędzanie. Dzięki temu nasza pociecha sumiennie będzie gromadziła pieniądze, żeby na przykład kupić swoją wymarzoną zabawkę. Pamiętajmy również, aby nie dawać dzieciom zbyt dużo pieniędzy. Maluch powinien nauczyć się wybierać najważniejsze ze swoich potrzeb lub pragnień.

Zabierz dziecko na zakupy

Mając nieco starsze dziecko możemy je nauczyć oszczędzania pokazując mu przykłady z życia wzięte, takie jak np. robienie zakupów. Podczas tych czynności pociecha nie tylko rozwija zdolności matematyczne wynikające z dodawania cen, ale także uświadamia sobie, jakie produkty są odpowiednie na daną "kieszeń". Młodzi ludzie uczą się w ten sposób, że za artykuły, które znajdują się w sklepie należy płacić.
Dobrym sposobem uczenia dzieci zaradności jest także dawanie im kieszonkowego. Wysokość i częstotliwość otrzymywanych pieniędzy powinny być dostosowane do możliwości finansowej rodziny. Ustalając kwotę pamiętajmy o zakresie wydatków dziecka i jego wieku. Ważną rzeczą jest zwrócenie pociechom uwagi, na co mogą wydawać powierzone im pieniądze. Warto nagrodzić dziecko, które oszczędza.
Jeśli mamy dziecko w wieku gimnazjalnym, możemy je wprowadzić tajniki zarządzania domowym budżetem i np. włączyć do rozmów na temat planowania większych wydatków. W ten sposób dzieci uczą się racjonalnego zarządzania finansami.
Pamiętajmy, że umiejętność oszczędzania nie należy do cech wrodzonych. Każdy z nas musi się jej nauczyć. Im wcześniej się tym łatwiej będzie nam w dalszym naszym życiu. Zwróćmy uwagę, że pieniądze są niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci, krok po kroku, muszą uczyć się doceniania wartości rzeczy materialnych. Nie zapomnijmy, że umiejętność oszczędzania nie zależy od tego, ile zarabiamy, ale od tego, czy potrafimy to robić i czy widzimy w tej czynności pożytek dla nas samych. Bo nigdy nie wiadomo co czeka nas jutro. Nauka oszczędzania nie może stać się nauką egoizmu. Dzieci nie powinny oszczędzać pieniędzy jedynie w celu spełnienia swoich zachcianek. Powinny mieć również na uwadze potrzeby swojej rodziny, osób bliskich. Pamiętajmy, że nauka oszczędzania pieniędzy wymaga czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny