Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchwała o nieudzieleniu burmistrz Sokółki absolutorium trafiła do kosza. RIO nie zostawiła na niej suchej nitki

mj
Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska może być zadowolona z rozstrzygnięcia RIO
Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska może być zadowolona z rozstrzygnięcia RIO archiwum
RIO orzekło, że Rada Miejska w Sokółce nie miała podstaw do niezagłosowania za udzieleniem absolutorium dla burmistrz. Organ nadzorczy upomniał radnych, że udzielenie absolutorium dokonuje się na podstawie wykonania budżetu, a nie na podstawie całokształtu działalności burmistrza

Ocenę decyzji RIO pozostawiam mieszkańcom. Ja pracuję dalej - tak krótko skomentowała całą sprawę Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Kilka dni temu do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Chodzi o uchwałę sprzed kilku tygodni dotyczącą udzielenia burmistrz absolutorium.

Radni zagłosowali przeciwko temu, aby Ewa Kulikowska otrzymała absolutorium. Zrobili to mimo tego, że zarówno komisja rewizyjna, jak i RIO pozytywnie zaopiniowały wykonanie budżetu oraz sprawozdanie finansowe gminy, wnioskując tym samym o udzielenie absolutorium burmistrz Sokółki.

Urzędnicy RIO odnieśli się głównie do kwestii merytorycznych. Ich zdaniem, udzielenie absolutorium lub nie burmistrzowi dokonuje się na podstawie wykonania budżetu, a nie na podstawie całokształtu działalności burmistrza.

-Mając na uwadze zgłoszone argumenty podczas dyskusji absolutoryjnej, przede wszystkim należy zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony został pogląd, zgodnie z którym absolutorium dotyczy wyłącznie wykonania budżetu i nie odnosi się do całokształtu działalności organu wykonawczego. (...) Należy uznać za nieuzasadnione wszelkie argumenty radnych, które zgłoszono podczas sesji Rady Miejskiej w Sokółce, a które nie dotyczyły kwestii wykonania budżetu. W świetle przytoczonych orzeczeń sądowych nie mogły mieć one znaczenia podczas głosowania w sprawie udzielenia absolutorium - podnoszą w swoim piśmie urzędnicy Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Co więcej, urzędnicy wskazują, że radni zbyt pobieżnie podeszli do tematu.

- Radni w niewystarczający sposób ani nie wykazali, że budżet gminy Sokółka jako całość został nieprawidłowo zrealizowany, mając na uwadze plan, który sami przecież uchwalili w formie uchwały budżetowej, ani nie wykazali, że wina za domniemanie złe wykonanie może być przypisana burmistrzowi. Decyzja o udzieleniu absolutorium powinna wynikać z całościowej oceny wykonania budżetu, na którą składa się szczegółowa ocena wszystkich kluczowych jego elementów. Przedłożone sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Sokółka za 2017 rok zdaniem Składu Orzekającego RIO nie dawało merytorycznych podstaw do niepojęcia uchwały udzielającej absolutorium, jak również nie mogło być podstawą podjęcia uchwał w treści nieudzielającej absolutorium - czytamy w piśmie RIO.

W efekcie Regionalna Izba Obrachunkowa podjęła uchwałę, na mocy której stwierdziła nieważność w całości uchwały Rady Miejskiej w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy Sokółka za 2017 rok.

- Cóż, jaka rada takie rozumienie instytucji absolutorium i takie głosowanie. Według mnie chyba jednak polityczne. Absolutorium to ocena wykonania budżetu, a nie to czy ktoś lubi burmistrza czy nie - tak fakt nieudzielenia absolutorium przez Radę Miejską komentowała tuż po decyzji radnych w czerwcu burmistrz Ewa Kulikowska.

Jej słowa, jak widać, okazały się bardzo trafne, co w swoim piśmie zawarło RIO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto