Ubezpieczyciel polisy OC - jak i kiedy go można zmienić?

Materiał informacyjny wypowiadamoc.pl
freepik.com
Myślisz o zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego? Nie wiesz, jak zrezygnować z jego usług? A może nie wiesz, jak przebrnąć przez formalności związane z wypowiedzeniem polisy OC? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Wypowiedzenie a odstąpienie od umowy z ubezpieczycielem

Wypowiedzenie stosuje się zamiennie z odstąpieniem od umowy OC. Jednak każdy z nas powinien mieć świadomość, że mamy do czynienia z dwoma różnymi pojęciami. Z odstąpieniem od umowy mamy do czynienia wtedy, gdy została zawarta na odległość. W takich przypadkach możemy zrezygnować z usług ubezpieczyciela, gdy umowa została przez nas nabyta przez Internet, czy nawet telefonicznie. Jest jednak na to wyznaczony termin i dowiemy się z wypowiadamoc.pl wynosi on zaledwie trzydzieści dni od daty zawarcia umowy.

Z kolei wypowiedzenie umowy OC oznacza formę rozwiązania współpracy ze swoim dokładnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jako że polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego, to nie ma co liczyć na to, że zerwiemy współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym, bo znudziło nam się płacenie składek. O tym, kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC, mówi ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i warto się z nimi zapoznać, gdy chodzi nam to po głowie.

Ubezpieczyciel polisy OC – kiedy można go zmienić?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, rezygnacja z usług aktualnego ubezpieczyciela możliwa jest tylko w kilku przypadkach. Przede wszystkim mowa tutaj o sytuacji, gdy występuje podwójne ubezpieczenie OC - więcej sprawdzisz na wypowiadamoc.pl/jak-odstapic-od-umowy-oc-zawartej-u-agenta. Jeśli okaże się, że jednocześnie mamy ubezpieczony samochód w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych, bo na przykład znaleźliśmy tańszą ofertę w innej firmie, a jedna z umów przedłużyła się już automatycznie na kolejny rok, to mamy prawo do wypowiedzenia polisy OC u dotychczasowego ubezpieczyciela. Jednak pamiętajmy, że za wykorzystany okres ochrony i tak trzeba się rozliczyć.

Co więcej, możemy też zmienić ubezpieczyciela przy okazji zakupu używanego samochodu. Jak to możliwe? Pamiętajmy, że każdy samochód musi mieć polisę OC, więc w chwili, gdy kupujemy używany samochód, to jego poprzedni właściciel przekazuje nam ważną polisę. Oczywiście nie musimy jej przedłużać, zwłaszcza jeśli nasz dotychczasowy ubezpieczyciel jest w stanie zaoferować nam ciekawszą ofertę. Odrębny przypadek stanowią osoby, które zezłomowały swój pojazd, ponieważ one mogą całkowicie zrezygnować z usług ubezpieczyciela i nie są zobowiązani do podpisywania nowej umowy.

Aby jednak wszystko przebiegło sprawnie, przy złomowaniu samochodu należy dostarczyć ubezpieczycielowi zaświadczenie o demontażu pojazdu lub o przyjęciu niekompletnego auta do demontażu. Tego typu zaświadczenia wydają tylko uprawnione stacje, więc to właśnie w nich należy zezłomować swój pojazd.

Ubezpieczyciel polisy OC – jak go zmienić?

Jeśli zdecydujemy się na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego, to na początek możemy zrobić małe rozeznanie na rynku w poszukiwaniu dobrej oferty na polisę OC. Do tego celu na pewno możemy wykorzystać Internet, zwłaszcza strony internetowe poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, czy serwisy branżowe. Cennym źródłem informacji może okazać się dla nas też porównywarka OC, ponieważ to właśnie ona generuje w jednym miejscu oferty od wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Wystarczy zatem wypełnić krótki formularz odpowiednimi danymi, a już po chwili wyświetlą nam się oferty zgodne z naszymi potrzebami. Możemy je filtrować według ceny, czy zakresu ochrony, więc to zdecydowanie ułatwi nam wybór odpowiedniej oferty. Jednak zanim postanowimy nawiązać współpracę z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, warto zerwać starą umowę i tutaj pojawia się pytanie – jak to zrobić? Całe szczęście nie będzie to takie trudne, jakby się mogło wydawać..

Aby zrezygnować z umowy OC u obecnego ubezpieczyciela, należy przygotować stosowne pismo. Obligatoryjnie powinny znaleźć się w nim takie dane jak imię i nazwisko właściciela samochodu (oraz współwłaścicieli, o ile tacy są), dane towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer polisy. Do tego konieczne jest podanie danych ubezpieczonej ruchomości, a więc numeru rejestracyjnego pojazdu, jego marki i modelu. Kluczowe znaczenie ma też powód odstąpienia od umowy, więc warto pamiętać o jego podaniu. Poza tym, aby odstąpienie lub wypowiedzenie OC zostało rozpatrzone na naszą korzyść, musi być opatrzone własnoręcznym i czytelnym podpisem przez wszystkich właścicieli samochodu.

Sama forma wniosku, zależy od nas. Jeśli chcemy, to możemy go przygotować odręcznie lub wykorzystać do tego komputer. Poza tym w sieci nie brakuje też gotowych wzorów, więc równie dobrze może pobrać dokument, by następnie go wypełnić swoimi danymi i dostarczyć do ubezpieczyciela, z którym chcemy rozwiązać współpracę. Najczęściej możemy to zrobić osobiście, online lub nawet listownie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny