MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tym osobom upał zagraża najbardziej. Przy takich chorobach łatwo o przegrzanie organizmu i udar cieplny. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 7 lat
Upał niektórym zagraża bardziej niż innym. Na jego skutki w postaci przegrzania i udaru cieplnego bardziej narażone są osoby z pewnymi chorobami, a nie tylko dzieci i seniorzy. Do niebezpiecznych konsekwencji predysponuje także zażywanie niektórych leków. Sprawdź, kto powinien uważać na wysoką temperaturę i jak rozpoznać objawy udaru cieplnego. Latem trzeba też wiedzieć, kiedy konieczna jest pomoc medyczna.

Spis treści

Upał zagraża zdrowiu, a nawet życiu!

Tegoroczne lato ma być wyjątkowo gorące. Temperatura ma dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza. Tymczasem upał jest określany jako temperatura powyżej 30 stopni.

Starsza kobieta ochładza się w upał kompresem na głowę
Upał to zagrożenie dla zdrowia i życia! Gdy temperatura otoczenia przekracza 30 stopni Celsjusza, sprzyja przegrzaniu i udarowi cieplnemu. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza osób z określonych grup – sprawdź, kto w szczególności powinien chronić się przed skutkami upałów. David Petrus Ibars/Getty Images

Upał jest niekorzystny dla zdrowia, ponieważ temperatura powietrza jest niewiele niższa od ciepłoty ciała, co może wręcz uniemożliwiać jego efektywne schładzanie. Odbywa się ono głównie poprzez parowanie z powierzchni skóry wody, która zawarta jest w pocie. Za termoregulację odpowiada aż 90 procent wody przepływającej przez skórę. Niestety, przy niedostatecznej produkcji potu mechanizm schładzania nie działa skutecznie, nawet przy odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jeżeli w ustroju jest za mało wody, krew ulega zagęszczeniu, co sprzyja rozwojowi zakrzepicy żylnej zwłaszcza w nogach, a także powstaniu zatoru. Koncentracji ulega też mocz, co sprzyja wytrącaniu osadów i złogów w postaci piasku czy kamieni w nerkach lub pęcherzu moczowym.

W upale należy pić nawet 0,5 l wody na godzinę, a podczas ekspozycji na słońce i wysiłku fizycznego – co najmniej 0,75 litra. Dodatkowo trzeba zwiększyć spożycie soli mineralnych, najlepiej z warzyw i owoców, by przeciwdziałać kurczom mięśni i zaburzeniom pracy serca.

Czytaj: Jak bezpiecznie ćwiczyć, gdy jest gorąco?

Gdy w letni dzień na ciało działają promienie słoneczne, jego temperatura stale rośnie, prowadząc w efekcie do przegrzania organizmu, czyli hipertermii. Brak podjęcia działań mających na celu schłodzenie organizmu prowadzi wtedy do udaru cieplnego, którego rozwój jest znacznie gwałtowniejszy niż przegrzania i może prowadzić do śmierci.

Szybka pomoc medyczna konieczna jest w sytuacji, gdy przegrzaniu towarzyszy wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, a także zaburzenia lub utrata świadomości. Najlepiej jednak nie dopuszczać do takiego zagrożenia. W tym celu trzeba chronić się przed działaniem słońca i gorącem, a także wiedzieć, jakie choroby zwiększają podatność pacjentów na przegrzanie i udar cieplny.

Czym jest przegrzanie organizmu i kiedy do niego dochodzi?

Przegrzanie organizmu to podniesienie temperatury wewnątrz organizmu, tj. klatki piersiowej i jamy brzucha, powyżej prawidłowej temperatury 36-38 stopni Celsjusza. Gdy temperatura głęboka przekracza 40 stopni, dochodzi do udaru cieplnego. Jego szczególnym rodzajem, wywołanym ekspozycją na działanie promieni słonecznych, jest udar słoneczny.

Zobacz: Jak uniknąć udaru słonecznego? Zasady leczenia i pierwszej pomocy. Jak uchronić się przed udarem cieplnym?

By uniknąć groźnych konsekwencji upałów, należy się nawadniać i schładzać ciało, a także ograniczyć wychodzenie z chłodniejszych pomieszczeń i zacienionych miejsc. W pełnym słońcu należy przy tym przebywać nie dłużej niż 2 godziny dziennie, najlepiej z przerwami – i koniecznie z nakryciem głowy, ponieważ mózg jest najbardziej narażony na przegrzanie.

Wbrew powszechnym przekonaniom letni upał jest zwykle niebezpieczny przez cały dzień. Choć między godziną 12 a 13 natężenie promieniowania słonecznego jest największe (tak, jak ryzyko poparzenia skóry), najwyższa temperatura powietrza panuje w godzinach 15-18.

Polecamy też:

Kto powinien szczególnie uważać na upały?

Skutki działania upału i słońca są niebezpieczne dla wszystkich, ale najbardziej zagrożone nimi są pewne grupy osób. Należą do nich nie tylko seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży i osoby schorowane, ale także z upośledzoną zdolnością wydzielania potu, który parując zapewnia najbardziej efektywną wymianę ciepła z otoczeniem. Niebezpieczne skutki działania wysokiej temperatury mogą też dotyczyć osób z pewnymi chorobami. Zagrożenie są zwłaszcza pacjenci stosujący niektóre leki powodujące odwodnienie organizmu, a także wiele innych.

Sprawdź, kto powinien szczególnie uważać na siebie podczas upałów.

Polecamy także:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tym osobom upał zagraża najbardziej. Przy takich chorobach łatwo o przegrzanie organizmu i udar cieplny. Czy jesteś w grupie ryzyka? - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny