Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykociński Teatr Amatorski ma 100 lat

(uk)
Zbigniew Pogorzelski z koleżankami z teatru. To nestor, który na deskach występował jeszcze przed II wojną światową. Wielu profesjonalnych aktorów może mu pozazdrościć kondycji i pięknych ról kreowanych na scenie.
Zbigniew Pogorzelski z koleżankami z teatru. To nestor, który na deskach występował jeszcze przed II wojną światową. Wielu profesjonalnych aktorów może mu pozazdrościć kondycji i pięknych ról kreowanych na scenie. Wojciech Wojtkielewicz
Pierwsza prasowa wzmianka o grupie amatorów z Tykocina, którzy założyli teatr pojawiła się 100 lat temu. Jest zatem co świętować. W sobotę na zamku aktorzy obchodzili wyjątkowe urodziny.

Teatr tykociński jest niesamowitym i wyjątkowym zjawiskiem - zapewnia doktor Ewa Rogalewska, której przygoda z Tykocińskim Teatrem Amatorskim zaczęła się jakiś czas temu. - Szczególnie dziś, w dobie kultury masowej, kiedy mało jest kontaktów międzyludzkich ten teatr to wzór do naśladowania. Spokojnie może się równać z Teatrem Sejneńskim czy Gardzienicami.

Tykociński Teatr Amatorski obchodzi właśnie 100-lecie. Ztej okazji, w sobotę na zamku odbyło się świętowanie. W jednym miejscu zebrało się około 100 obecnych i byłych aktorów amatorów. Nie zabrakło nestorów: Zbigniewa Pogorzelskiego, który grał jeszcze przed II wojną światową oraz nieco młodszego - Ryszarda Baczewskiego. Zdaniem obecnych aktorów teatru obaj mężczyźni to łącznicy pokoleń.

Grupa, który właśnie świętuje jubileusz jest spadkobiercą dwóch tradycji amatorskiego ruchu teatralnego: polskiego teatru amatorskiego, którego działalność jest udokumentowana od 1913 roku oraz żydowskiego teatru amatorskiego działającego od 1919 roku do połowy lat 20. XX w. W działalności teatru były okresy przerw, spowodowane wojną i okupacją, a potem od końca lat 60. XX w. ogólnym klimatem życia społecznego w Tykocinie.

Tykociński Teatr Amatorski odrodził się w 1985 roku z inicjatywy Muzeum w Tykocinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej. Odtąd działa niemal nieprzerwanie na rzecz tykocińskiego społeczeństwa, pielęgnując historię, tradycję i kulturę dawnego Tykocina i całego regionu.
- To jest dla nas wielki dzień, wielki jubileusz - mówi Ewa Wroczyńska, która obok Janusza Kozłowskiego jest jednym z filarów teatru. - To niebywała rzecz, że można było znaleźć w starych zapiskach, w "Gazecie Białostockiej", że 26 grudnia 1913 roku według kalendarza juliańskiego (czyli 8 stycznia 1914 roku według kalendarza gregoriańskiego), który wtedy obowiązywał, Tykociński Teatr Amatorski wystąpił w Choroszczy i zbierał tam pieniądze na rzecz tykocińskiej i choroszczańskiej ochotniczej straży ogniowej. To pierwszy naoczny dowód, że teatr istnieje sto lat. Dlatego przyszło nam do głowy, żeby poświętować.

Teatr przedstawia sztuki nawiązujące do klimatu XIX-wiecznych i przedwojennych teatrów prowincjonalnych i wędrownych. Głównym nurtem działalności teatru jest przywracanie pamięci o minionych czasach i zdarzeniach z historii Tykocina i ukazywanie bogactwa tradycji dawnej Rzeczypospolitej na przykładzie dziejów Podlasia.

Podczas jubileuszu wystąpił zespół narodowy muzyki żydowskiej "Shalom" z Lidy (Białoruś) oraz zespół tańców dworskich Capella Antiqua Bialostociensis, działający przy Domu Kultury "Śródmieście" w Białymsotku. Wśród zgromadzonych gości przechadzali się aktorzy w teatralnych strojach, dzięki czemu można się było poczuć jak w środku innego świata.

- Cieszy to, że cały czas mamy aktorów - dodaje Wroczyńska. - Czasami jest ich więcej, innym razem mniej. Ale są. Jest też zapał do pracy. To teatr amatorski, więc ludzie mają też dużo swoich spraw. Tym bardziej cieszy, że trwają z nami.

Na koniec był czas na kwiaty i pamiątkowe fotografie. Szkoda tylko, że obyło się bez odznaczeń i medali. Bo komu, jak komu, ale aktorom z Tykocina się one należą. To teatr, który warto docenić.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny