Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin. Ul. Browarna kryła tajemnice. Udane wykopaliska

Julita Januszkiewicz [email protected]
Znaleźliśmy znaczną ilość ceramiki. Są to głównie naczynia, kafle płytowe - mówi Irena Taranta, archeolog. Z Kornelią Piasecką prowadziła badania przy ulicy Browarnej.
Znaleźliśmy znaczną ilość ceramiki. Są to głównie naczynia, kafle płytowe - mówi Irena Taranta, archeolog. Z Kornelią Piasecką prowadziła badania przy ulicy Browarnej. Anatol Chomicz
Relikty konstrukcji drewnianej pomostu, a także wiele przedmiotów. To odkryli archeolodzy podczas zakończonych już prac przy ulicy Browarnej w Tykocinie. Odnaleźli również szkielet ludzki

Mieszkańcy opowiadali nam, że w wykopach archeologicznych znaleźli pojedyncze ludzkie kości, więc te odkryte przez nas były tylko lekkim zaskoczeniem - wyjaśnia Irena Taranta, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Do kogo one należały okaże się po badaniach antropologicznych.

Od kwietnia przy ulicy Browarnej trwały wykopaliska. Teraz czas na ich podsumowanie. - Bardzo ciekawym znaleziskiem były relikty konstrukcji drewnianych pomostu ulicznego. Prawdopodobnie pochodzą z XVIII wieku. Odkryliśmy je na zachód od rzeki Motławy. Pomosty te miały ślady spalenizny- mówi Irena Taranta.

Kiedy powstały i jaką funkcję spełniały konstrukcje okaże się po analizie drewna.

Ulica Browarna to jedno z najstarszych miejsc w mieście. Według źródeł historycznych, kilkaset lat temu znajdowały się tu budynki związane z istniejącym niedaleko portem rzecznym. Tykocin w XVII i XVIII wieku był jednym z głównych ośrodków handlu w regionie. Stąd Narwią, a dalej Wisłą odbywało się spławianie towaru. Handlowano drewnem, dziegciem, węglem drzewnym i zbożem.
- Przy ulicy Browarnej stały spichlerze i browary. Na mojej posesji znajdował się młyn, którego nigdy nie uruchomiono. Obok była binduga, gdzie przygotowywano drewno do spławu. Niedaleko działała najsłynniejsza w miasteczku melina - opowiada Adam Rudawski, mieszkaniec ulicy Browarnej, pasjonat historii.

Archeolodzy znaleźli także cenne przedmioty codziennego użytku. One również wiele opowiedzą o najstarszych dziejach Tykocina.

- Znaleźliśmy znaczną ilość ceramiki. Są to głównie naczynia, kafle płytowe i miskowe, a także przedmioty metalowe. Wśród nich przeważały gwoździe. Znaleźliśmy też fragmenty naczyń szklanych oraz skórzane buty - wylicza Irena Taranta.

Eksponaty są datowane na XVI-XIX wiek. Teraz zostaną oczyszczone oraz opisane. W przyszłości będzie je można obejrzeć w Muzeum Podlaskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny