Dom przy ulicy Piłsudskiego w Tykocinie. Był piątkowy poranek 29 maja. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, około godziny 8 dziewczynka wyszła na posesję i schowała się za jeden z budynków gospodarczych. To tam oblała się łatwopalną substancją - prawdopodobnie benzyną - a następnie podpaliła. Z doniesień medialnych wynika, że płomienie gasiła mama. Prokuratura potwierdza tylko, że to właśnie kobieta znalazła 14-latkę. Wezwała pomoc.
Czytaj też: Tykocin: Samopodpalenie 14-latki. Oblała się łatwopalną substancją i się podpaliła
Na miejsce przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował nastolatkę do szpitala w Białymstoku. Obrażenia były bardzo rozległe, a stan krytyczny. Następnego dnia rano w sobotę 14-latka zmarła. Lekarzom nie udało się uratować jej życia.
Z zewnętrznych oględzin wynika, że miała poparzone ponad 90 procent ciała. Prokuratura gromadzi dokumentację medyczną z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, którą przekaże biegłym sądowym. Sekcja zwłok odbędzie się w ciągu najbliższych dni. To ona wyjaśni dokładne przyczyny śmierci dziewczyny. Ale to tylko jedno z zadań prokuratury.
- Wszczęliśmy śledztwo w kierunku namowy i pomocy do samobójstwa -
mówi Karol Radziwonowicz, szef Prokuratury Rejonowej w Białymstoku. Według nieoficjalnych informacji, dziewczyna miała się podpalić po kłótni z mamą. Czy właśnie to pchnęło ją do tak desperackiego kroku? A może był to konflikt z rówieśnikami lub zawód miłosny? - Badamy te wątki. Staramy się ustalić, czy dziewczyna miała problemy w szkole i jak wyglądała sytuacja w jej rodzinie.
Na ten moment nic nie wskazuje na te źródła myśli samobójczych. Przynajmniej od kilku lat, w domu 14-latki nie dochodziło do interwencji policji związanych z użyciem przemocy.
Osobie, która namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Tu znajdziesz pomoc
Jeśli masz silne myśli samobójcze, zgłoś się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Otrzymasz pomoc lekarską tego samego dnia.Masz kryzys? Zadzwoń do Centrum Wsparcia na bezpłatny numer: 800 70 2222, lub porozmawiaj na czacie - www.liniawsparcia.pl.
Możesz też uzyskać pomoc dzwoniąc na bezpłatny kryzysowy:Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie od godz. 14.00 - do 22.00)Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny codziennie od godz. 12.00 do 2.00)Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl.W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?