Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin pomnikiem historii. Wcześniej trzeba wykonać plan zagospodarowania przestrzennego

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Zamek w Tykocinie to jedna z najważniejszych atrakcji miasta
Zamek w Tykocinie to jedna z najważniejszych atrakcji miasta jch
Jest pomysł, by Tykocin zyskał miano pomnika historii. Dzięki temu miasteczko mogłoby liczyć, że przyjedzie tu znacznie więcej turystów. Aby jednak uzyskać ten status trzeba mieć wykonany plan zagospodarowania przestrzennego. A to kosztuje.

Byłby u nas trzeci pomnik

Byłby u nas trzeci pomnik

Obecnie, na liście pomników historii znajdują się 54 obiekty i obszary o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa. Są wśród nich m.in.: rezerwat archeologiczny w Biskupinie, kopalnia soli w Bochni, pole bitwy pod Grunwaldem, Jasna Góra, Hala Stulecia we Wrocławiu, zespół klasztorny w Leżajsku czy zespół zamkowo-parkowy w Kórniku. Od 2007 roku na liście jest też Kanał Augustowski.

Natomiast w 2012 roku, ten prestiżowy tytuł zyskały meczety w Kruszynianach i Bohonikach oraz położone tuż przy nich muzułmańskie cmentarze.

To dla Tykocina ogromna szansa. Pokazalibyśmy, że chcemy rozwijać się na bazie naszego dziedzictwa - mówi Józef Markiewicz z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie.

Jego stowarzyszenie chce, by Tykocin - jako klimatyczne miasteczko z barokowym układem urbanistycznym - ubiegał się o miano pomnika historii. Tytuł przyznawany jest przez prezydenta RP.

W zeszłym roku udało się go uzyskać meczetom w Bohonikach i Kruszynianach. Następny mógłby być Tykocin. Najpierw należałoby jednak wytyczyć granice przyszłego pomnika.

- Na pewno byłoby to ścisłe centrum miasta z synagogą, alumnatem i barokowym kościołem. Nie zapomnielibyśmy też o okolicznych drewnianych domach - wymienia Józef Markiewicz.

W tym roku jego stowarzyszenie dostało 25 tys. zł od ministra kultury na wytyczenie Szlaku Architektury Drewnianej Tykocina. Powstał przewodnik turystyczny, a obok poszczególnych domów będą wkrótce ustawione tabliczki informacyjne. Na szlaku jest 14 budynków, a wśród nich m.in.: dom przy z ul. 11 Listopada 25 (wzniesiony w 1850 roku) czy z Jordyka 6 (z przełomu XIXi XX wieku). Część historycznych budynków nie jest wpisana do rejestru zabytków. A skutkiem uznania Tykocina za pomnik historii, byłoby wprowadzenie ścisłej ochrony zabudowy. Nie można byłoby kłaść na elewacji siddingu czy wstawiać plastikowych okien.
- Mieszkańcy będą za to mogli liczyć na turystów. Staranie się o pomnik historii traktujemy też w kategoriach inwestycji. Uzyskanie tego tytuł to prestiż i ogromna promocja miasta. Za tym pójdzie również rozwój ekonomiczny - uważa Józef Markiewicz.

Potwierdza to Iwona Górska, kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Tykocin pojawi się wtedy we wszystkim przewodnikach turystycznych. Oferujemy wparcie merytoryczne przy sporządzeniu potrzebnej dokumentacji.

Szczere chęci to jednak nie wszystko. Z wnioskiem do prezydenta RP musiałaby wystąpić gmina. I tu jest problem.

- Aby być pomnikiem historii trzeba mieć przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego. A jego przygotowanie kosztuje - mówi Teresa Andruszkiewicz, zastępca burmistrza Tykocina.

Iwona Górska podkreśla, że nie trzeba wszystkiego robić na raz. - To wyzwanie na kilka lat. W jednym roku można zrobić to, a w drugim tamto - twierdzi.

Stowarzyszenie Józefa Markiewicza szuka poparcia wśród lokalnych stowarzyszeń. Wspólnie wystąpią do władz miasta. - Razem można osiągnąć wszystko - śmieje się Józef Markiewicz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny