Nasza Loteria

Tykocin. Archeolodzy odnaleźli ślady klasztoru gotyckiego (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Archeolodzy odkryli pozostałości po jednym z najstarszych w regionie klasztorów w Tykocinie.
Archeolodzy odkryli pozostałości po jednym z najstarszych w regionie klasztorów w Tykocinie. Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Archeolodzy odkryli pozostałości po jednym z najstarszych w regionie klasztorów w Tykocinie. Odkopano też cenne przedmioty. - Są one świadectwo minionych czasów, gdyż pamiętają one najważniejsze wydarzenia w Tykocinie, zarówno czasy świetności miasta, jak kryzysu związanego z Potopem Szwedzkim i wojnami północnymi - mówi Irena Taranta z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Tykociński klasztor był jednym z najstarszych sakralnych obiektów w regionie. To najstarszy murowany obiekt w Tykocinie i cenne świadectwo przeszłości, historii miasta oraz unikatowy przykład murowanej architektury gotyckiej na Podlasiu - podkreśla Irena Taranta.

Nieistniejący klasztor bernardynów został wzniesiony za czasów Marcina Gasztołda w 1479 roku. Wybudowano wtedy murowane prezbiterium i część zabudowań klasztornych. Istniał do końca XVIII wieku. Jednak za czasów Jana Klemensa Branickiego bernardyni zostali przeniesieni na południowe obrzeża Tykocina.

W latach 70. ubiegłego wieku prowadzono tam tylko badania geofizyczne. Pierwsze wykopaliska odbyły się w 2014 roku. Archeolodzy odkryli wtedy pozostałości po klasztorze. Natrafili też na naczynia ceramiczne oraz metalowe przedmioty. Kolejne prace poszukiwawcze odbyły się w 2015 roku.

Czytaj też: Tykocin: Odnaleźli ślady dawnego klasztoru

W tym roku archeolodzy znowu szukali śladów klasztoru. Prace trwały od połowy lipca do 1 sierpnia.

- W tym roku założyliśmy wykopy badawcze w zachodniej części założenia klasztornego - opowiada Irena Taranta.

Efekty wykopalisk są bardzo ciekawe. - W dwóch wykopach archeologicznych odsłonięto relikty fundamentów późnośredniowiecznego założenia klasztornego, ufundowanego przez Marcina Gasztołda w 1479 r. W jednym wykopie odsłonięto relikty zewnętrznego, zachodniego muru kościoła gotyckiego. W drugim wykopie odsłonięto fundamenty zachodniego skrzydła klasztoru - wylicza archeolog z Muzeum Podlaskiego.

Najciekawszymi znaleziskami były fragment kafla zdobionego gotycka - dekoracja architektoniczna oraz stopka naczynia szklanego sygnowanego Orłem Białym datowanym na XVII-XVIII wiek. Natrafiono też na kształtki ceglane gotyckie i płytki posadzkowe.

Odkryte fundamenty pochodzą z II połowy XV wieku, zaś przedmioty zabytkowe z XV do nawet XIX wieku.

- Analogiczne kształtki znaleziono w Wiźnie i Łomży w kościołach gotyckich - przypomina Irena Taranta.

Jesienią w Tykocinie odbędą się badania geofizyczne. Ustalą przebieg fundamentów obiektu.

- Odnaleziono przedmioty trafią do działu archeologii Muzeum Podlaskiego. Być może zostaną one zaprezentowane na wystawie - mówi Irena Taranta.

Zobacz też: Tak wygląda synagoga w Tykocinie po remoncie [ZDJĘCIA, WIDEO]

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny