Tykociński klasztor był jednym z najstarszych sakralnych obiektów w regionie. To najstarszy murowany obiekt w Tykocinie i cenne świadectwo przeszłości, historii miasta oraz unikatowy przykład murowanej architektury gotyckiej na Podlasiu - podkreśla Irena Taranta.
Nieistniejący klasztor bernardynów został wzniesiony za czasów Marcina Gasztołda w 1479 roku. Wybudowano wtedy murowane prezbiterium i część zabudowań klasztornych. Istniał do końca XVIII wieku. Jednak za czasów Jana Klemensa Branickiego bernardyni zostali przeniesieni na południowe obrzeża Tykocina.
W latach 70. ubiegłego wieku prowadzono tam tylko badania geofizyczne. Pierwsze wykopaliska odbyły się w 2014 roku. Archeolodzy odkryli wtedy pozostałości po klasztorze. Natrafili też na naczynia ceramiczne oraz metalowe przedmioty. Kolejne prace poszukiwawcze odbyły się w 2015 roku.
Czytaj też: Tykocin: Odnaleźli ślady dawnego klasztoru
W tym roku archeolodzy znowu szukali śladów klasztoru. Prace trwały od połowy lipca do 1 sierpnia.
- W tym roku założyliśmy wykopy badawcze w zachodniej części założenia klasztornego - opowiada Irena Taranta.
Efekty wykopalisk są bardzo ciekawe. - W dwóch wykopach archeologicznych odsłonięto relikty fundamentów późnośredniowiecznego założenia klasztornego, ufundowanego przez Marcina Gasztołda w 1479 r. W jednym wykopie odsłonięto relikty zewnętrznego, zachodniego muru kościoła gotyckiego. W drugim wykopie odsłonięto fundamenty zachodniego skrzydła klasztoru - wylicza archeolog z Muzeum Podlaskiego.
Najciekawszymi znaleziskami były fragment kafla zdobionego gotycka - dekoracja architektoniczna oraz stopka naczynia szklanego sygnowanego Orłem Białym datowanym na XVII-XVIII wiek. Natrafiono też na kształtki ceglane gotyckie i płytki posadzkowe.
Odkryte fundamenty pochodzą z II połowy XV wieku, zaś przedmioty zabytkowe z XV do nawet XIX wieku.
- Analogiczne kształtki znaleziono w Wiźnie i Łomży w kościołach gotyckich - przypomina Irena Taranta.
Jesienią w Tykocinie odbędą się badania geofizyczne. Ustalą przebieg fundamentów obiektu.
- Odnaleziono przedmioty trafią do działu archeologii Muzeum Podlaskiego. Być może zostaną one zaprezentowane na wystawie - mówi Irena Taranta.
Zobacz też: Tak wygląda synagoga w Tykocinie po remoncie [ZDJĘCIA, WIDEO]

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?