Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórca potęgi Białostockiego Teatru Lalek zaprasza (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Krzysztof Rau podczas wernisażu z zaciekawieniem oglądał eksponaty zgromadzone na wystawie w Muzeum Rzeźby
Krzysztof Rau podczas wernisażu z zaciekawieniem oglądał eksponaty zgromadzone na wystawie w Muzeum Rzeźby Jerzy Doroszkiewicz
Krzysztof Rau, legendarny lalkarz, reżyser, dramatopisarz, wieloletni dyrektor Białostockiego Teatru Lalek już w środę, 13 lutego, opowie o historii białostockiej sceny lalkowej.

Pretekstem do spotkania jest niedawno otwarta w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego wystawa czasowa „Kompleksja lalki”.

To pokazana w pigułce historia kształtowania się potęgi białostockich lalkarzy, a jednocześnie unikalna możliwość przyjrzenia się z bliska lalkom i fragmentom scenografii, które okazały się kamieniami milowymi w historii i rozwoju teatru lalkowego w Polsce.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Wystawa Kompleksja lalki - wernisaż

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Kompleksja lalki - wernisaż (...

– Wystawa łączy ze sobą dwa światy, przeszłość z teraźniejszością – mówiła podczas wernisażu Beata Janowicz, kurator wystawy „Kompleksja lalki”. – Przedstawienia teatralne odchodzą w przeszłość. Ale raz powołane do życia postacie, lalki, maski, teatralne rekwizyty, kostiumy i dekoracje, nie giną. Ukryte w magazynach teatralnych wspominają swoją teatralną przygodę i marzą o powrocie na scenę.

Muzeum Rzeźby wraz z Białostockim Teatrem Lalek i Wydziałem Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej spełniło „marzenia” lalek, przygotowując niezwykle ciekawą ekspozycję, która przenosi widzów nawet do lat 60. XX wieku. Można zobaczyć, jak przestrzeń sceny i same lalki projektowali tacy mistrzowie jak Wiesław Jurkowski, Edward Lutczyn, Adam Kilian, czy Andrzej Dworakowski.

– Lalki teatralne są niezwykłym zjawiskiem w kulturze – uważa Łucja Grzeszczyk, aktorka Białostockiego Teatru Lalek i scenograf wystawy „Kompleksja lalki”. – Towarzyszą człowiekowi od wieków jako magiczny element rzeczywistości.
I właśnie o lalkach, ich historii, a także rozwoju białostockiej sceny lalkowej będzie można dowiedzieć znacznie więcej z ust Krzysztofa Raua. To w Białymstoku z aktora-lalkarza stał się reżyserem, budowniczym gmachu BTL-u, twórcą sceny dla dorosłych i współzałożycielem szkoły teatralnej.

Spotkanie w Muzeum Rzeźby już w środę, 13 lutego, o godz. 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny