Nasza Loteria

Twierdza Osowiec: Bunkry ciągle niedostępne dla turystów

(mak)
Część twierdzy w Osowcu będzie ciągle niedostępna
Część twierdzy w Osowcu będzie ciągle niedostępna Anatol Chomicz
Zabytkowe fortyfikacje w Osowcu miały być atrakcją dla turystów. Ale projekt przepadł w konkursie.

Starostwo powiatowe w Mońkach razem z Biebrzańskim Parkiem Narodowym chciało zrewitalizować zaniedbane bunkry Fortu II. Jednak już wiadomo, że inwestycja nie powstanie tak szybko, jak zakładano.

- Nasz projekt został pozytywnie oceniony przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, ale nie znalazł się na podstawowej liście. Jest pierwszy na rezerwowej - mówi Paweł Dąbrowski, kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Monieckiego.

A to znaczy, że starostwo dostanie pieniądze tylko wtedy, gdy uda się zaoszczędzić na innych projektach.

- Będziemy startować w innych konkursach - mówi Paweł Dąbrowski. - Wcześniej nie było to możliwe, bo w jednym czasie nie można złożyć dwóch takich samych projektów.

W ramach rewitalizacji odnowionych miało zostać kilkadziesiąt bunkrów Fortu II Twierdzy Osowiec (część z nich przekazało wojsko). W planach było m.in. wybudowanie mostu, udrożnienie fosy i połączenie jej z kanałem ełckim i Biebrzą. Koszt inwestycji to około 2 mln zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ala
Dodatkowo należy zauważyć, że fosa przy forcie zarzecznym była zasilana bezpośrednio z rzeki Biebrzy.
o
olo
Autor artykułu oraz Pan kierownik w starostwie powinni otworzyć mapy i zobaczyć gdzie znajduje się kanał ełcki, bo przy forcie zarzecznym znajduje się tylko kanał rudzki ewentualnie kanał łęg
K
Krzysztof
Fort II jest niedostępny dla turystów od wielu lat, praktycznie od czasu jak przeszedł pod zarząd powiatu monieckiego. Nie znaczy to, że w Osowcu nie da się zwiedzać fortyfikacji, a tak niestety sugeruje tytuł artykułu. Przeciwnie, Fort I można zwiedzać od wielu lat na tych samych zasadach (z przewodnikiem gdyż jest to teren wojskowy). Więc, choć oczywiście na udostępnienie i zagospodarowanie Fortu II czekamy z niecierpliwością, to dla przeciętnego turysty sytuacja dotycząca tego co może zobaczyć a czego nie pozostaje niezmienna od wielu lat.
Autorowi proponuję na przyszłość dokładniejsze "odrobienie lekcji" zanim znów roztoczy jakieś czarne wizje.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny